Hormonihoito vaihtareihin kilpparin kanssa

mitämitämitämitä

Viime keväänä vaihdoin Femoston tabletit Evorel conti laastareihin. Syynä oli aivan mahdottomat ja pitkät tyhjennysvuodot. Verta tuli kuin härän kurkusta.
Evorelconti on vuodoton vaihotehto. Tai siis näin pitäisi olla! Paitsi mun kohdalla parin viikon välein tulee vuotoa. Eikä mitenkään edes vähän, vaan ihan kunnolliset " menkat". Joten siinä suhteessa ei kyllä pelitä tuo hormonilaastari ollenkaan!

Alkuun gyne totesi, että voi parisen kuukautta tiputella ja sitten tasoittuu. Näin mentiinkin puolisen vuotta .Sitten kävi just toisin päin. Alkuun tosiaan vaan tiputteli , mutta nyt on parin viikon välein oikein kunnon vuodot!

Soittleinkin tästä lääkärille joka totesi, että puolitetaan tuo laastari, kun jostain syystä sulle tulee nyt liikaa hormonia ja se paksuntaa tuota kohdun limakalvoa. Ja siksi sitten tuota vuotoa tulee..Tämän kokeilun tuloksia nyt siis odotellaan.

Kysyi myös muita lääkityksiäni ja kerroin että mulla on kilpirauhasen vajaatoiminta.. Siihen totesi, että nämä kaksi hyväkästä yhdessä ( vaihdevuosioireet ja kilpirauhasen vajaatoiminta) vaikuttavat toisiinsa!! Sanoi myös että siinä tapauksessa TSH:n pitää olla alle 2.
Tätä ei mulle ole kukaan milloinkaan kertonut, enkä ole asiaa kummallisemmin ajatellutkaan. Mutta tottakai, ihan käy kyllä järkeen..

Onko kenelläkään kokemusta tällaisesta samanlaisesta " vaivasta"?Olen 52-vuotias normaalipainoinen nainen. Kilpparin kanssa mielestäni menee ihan ok, mutta nää vaihtarihommelit vie kyllä hermot. Ilman hormonilääkitytä ei tule mitään.Hermot on kireellä , hikiaallot ja unettomuus..

0

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

        Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
        Maailman menoa
        3
        1468
      2. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

        Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
        Kaste
        162
        1137
      3. Ehkä vähän

        Rakastunut sinuun
        Ikävä
        50
        1120
      4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

        Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
        Kaste
        366
        1097
      5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

        Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
        Kaste
        373
        1019
      6. Martina ja jalkapalloilija2

        Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
        Kotimaiset julkkisjuorut
        182
        950
      7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

        Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
        Kaste
        153
        932
      8. Et taida paljoa

        treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
        Ikävä
        89
        877
      9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

        Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
        Kaste
        717
        867
      10. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

        Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
        Ikävä
        110
        855
      Aihe