ripuli vai ummetus?

ripulikomuka

Vaivani ei ole mitenkään äärimmäisen tuskaisa, mutta jossain kuitenkin on jotain vialla. Oire vain on sellainen, ettei se sovi mihinkään vatsavaivakuvauksiin. Siksi kysyisinkin, onko kellään kokemusta vastaavasta tai aavistus siitä, mistä voisi olla pohjimmiltaan kyse.

Minulla on toisaalta tyypillisiä ärtyneen suolen oireita turvotuksineen ja ilmavaivoineen, ja kuten ärtyneeseen suoleen kuuluukin, uloste ja ulostaminen eivät sitä mitä pitäisi. Mutta siinä ulostustouhussa onkin se omituisuus: Ulosteet ovat isoja ja kovia pötköjä ikäänkuin niissä olisi ulkonäön puolesta kaikki kunnossa, mutta suoleni tuottaa niitä pötköjä jatkuvasti. Saan joka aamu heti herättyäni juosta kymmenisen kertaa pytyllä ja joka kerta sieltä jonkinmittaisen ähistyksen jälkeen tipahtaa uusi möhkäle. Sitten tulee pieni tauko, jonka jälkeen paine alavatsassa taas varoittaa uudesta lastista. Ulostuskertojen määrä on siis kuin ripulissa mutta itse uloste kaikkea muuta kuin vetistä. Kyse ei ole siitä, että vain tuntisin jotain psykosomaattista ulostuspakkoa, koska aina kun tuntuu että jotain on tulossa niin jotain myös tulee ja reilusti. Alavatsa on myös koko ulostusprosessin ajan pingoittunut ja kivulias. Sitten kun kipu ja pingotus lakkaa, tiedän että nyt tipahti viimeinen pötkö sillä erää. En myöskään syö erityisen paljon enkä ollenkaan kuitupitoista ruokaa (mikä osin johtuu ruoka-aineallergioista). Tuntuu siltä, että ravintoa tulee enemmän ulos kuin saan sitä menemään sisään. Mikä tällaisen ristiriitaisen suolen toiminnan voisi aiheuttaa?

2

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ruokavaliokuntoon

      Prosessoitu suomalainen maito, viljat, sokerit, stressi, keinomakeutusaineet, prosessoidut kasviöljyt (margariinit, levitteet, kasvirasvakermat jne...) ja lisäaineet. Ne kun jättää pois, rauhoittuu elimistö aika monella.

      Viljojen ja/tai maidon (varmista, että pelkästään maidon laktoosi ei aiheuta sinulle ongelmia) karsiminen ei tietenkään ratkaise kaikkien ihmisten kaikkia mahdollisia terveysongelmia, mutta todella monella erittäin nopea ja yksinkertainen tapa parempaan hyvinvointiin, joka ei maksa mitään. Viljaton ja/tai maidoton ruokavalio tuo suurimmalle osalle sitä kokeilevista hyvin nopeasti positiivisia muutoksia mm. seuraavissa asioissa: ihon kunto paranee, vatsa voi paremmin, flunssat ja allergiat vähenevät ja erilaiset, selittämättömät kivut helpottuvat.

      Margariinit ovat varmaan pahin suoliston sairastuttaja. Moni pääsee suolisto-oireista, kun jättää tuon katalyyttisellä vaihtoesteröintimenetelmällä keinotekoisesti kovetetun lamppuöljyn syömättä.

      Margariinit lisäävät suolistosyövän ja suolistosairauksien riskiä. Eli ÄLÄ SYÖ margariinia (40 %, 60 % tai 80 % rasvaa loput vettä) tai kevytlevitettä (rasvaa jokin muu määrä kuin 40 %, 60 % tai 80 % vettä), eikä muitakaan prosessoituja kasviöljyjä ja -rasvoja. Eli vältä elintarvikkeita, joissa on ainesosina: kovetettu kasvirasva, kovetettu kasviöljy, kasvirasva, kasviöljy, auringonkukkaöljy, rypsiöljy, rapsiöljy, camelinaöljy, kovetettu rypsiöljy, kovetettu rapsiöljy, maissiöljy, pellavaöljy, kasvisteroliesterit, palmuöljy, palmurasva, kookosrasva sekä rasvahappojen mono- ja diglyseridit (E471, E472c, E476).


      Kylmäpuristetut luomu kasviöljyt pullossa ovat sen sijaan terveellisiä.


      Syöthän D-vitamiinia?

      D-vitamiinin merkitystä suoliston terveydelle puoltaa se, että suolistossa on D-vitamiinireseptoreita. Lisäksi D-vitamiini säätelee suoliston limakalvon läpäisevyyttä ja suoliston inflammaatiota.

      Veren D-vitamiinipitoisuuden 50 nmol/l tiedetään riittävän riisitaudin estoon, ei kokonaisterveyden ylläpitoon, joka on 100-150 nmol/l. Tämän tason saavuttamiseen aikuinen tarvitsee D-vitamiini 50-100µg päivässä.

    • ruokavaliokuntoon

      Mutta jos ruokavalion muutos parempaan ei auta, niin VAADI ehdottomasti tutkimuksia, koska voit sairastaa jotain vakavaa sairautta, joka vaatii hoitoa ja hakeudu välittömästi hoitoon, jos sinulla on esimerkiksi näitä oireita: jatkuva oksentelu, jatkuva kipu, laihtuminen, jatkuva sairastelu, veriripuli, pitkittynyt ripuli, nielemisvaivat, ruuan takertumisen tunne tai jatkuvaa kuumetta.


      Vatsa kuntoon -verkkovalmennus tulee taas 11.1.2016! Jos mietit joululahjaa, mutta et vielä ole sellaista keksinyt, ehkä tästä voisi olla hyvä apu jollekin ystävällesi.

      http://biohakkerikauppa.com/collections/biohakkerin-valmennukset/products/vatsa-kuntoon-verkkovalmennus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      44
      5842
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      47
      5338
    3. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      48
      3718
    4. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3663
    5. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      95
      3327
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3126
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      59
      2884
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      57
      2740
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      53
      2400
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      38
      1854
    Aihe