hiivatulehduksen hoito

pieni pesusieni

miksi apteekista saatavan canesten -hiivatulehdus yhdistelmäpakkausen ohjeissa sanotaan että pitää käydä lääkärissä jos tulehdus on ensimmäistä kertaa?
onko toi käynti vaan sit "läpäläpälää-tä" eli sellainen jossa selitellään tietämättömäksi oletetulle potilaalle että hiiva tulehduksen hiiva on eri hiivaa kuin leivonta hiiva! (naur.)
vai voiko ton tuotteen käytöstä tulla jotain terveydellisiä tms. ongelmia?
mä ostin sellasen yhdistelmä paketin ja mietin tässä nyt että pitääkö mun muka rynnätä jonnekin päivystävälle kuuntelemaan leivontavinkkejä vai käytänkö sen tavaran ja saan sen jälkeen sitten jotain sairaita oireita?
kiitos avusta!!!

6

1815

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nipa

      Just käytin viikon sitä voidetta enkä oo lekurilla käyny vaik oli eka tulehdus... eikä ainakaa vielä oo pippeli pudonnu ;-)

      • pieni pesusieni

        noin mä vähän laskelmoinkin että sen kehotuksen täytyy olla vaan joku semmonen että ihmiset ei suin päin ihan mitä vaan touhuile tommosilla aineilla. mutta en vaan millään keksi että mitä eroa sillä on onko ensimmäinen vai viideskymmeneskahdeksas tulehdus.
        kiitos nipa. :) hyvä kun joku muukin uskaltaa kokeilla.. heh. ilmotan sitten jos mulle kasvaa jotain ylimääräsiä elimiä!
        nou hätä siis.


      • Nipa
        pieni pesusieni kirjoitti:

        noin mä vähän laskelmoinkin että sen kehotuksen täytyy olla vaan joku semmonen että ihmiset ei suin päin ihan mitä vaan touhuile tommosilla aineilla. mutta en vaan millään keksi että mitä eroa sillä on onko ensimmäinen vai viideskymmeneskahdeksas tulehdus.
        kiitos nipa. :) hyvä kun joku muukin uskaltaa kokeilla.. heh. ilmotan sitten jos mulle kasvaa jotain ylimääräsiä elimiä!
        nou hätä siis.

        Voihan siinä sellanen juttu olla jos haluu olla varma et se todella on sitä hiivatulehdusta. Mut vaimollaki oli sellaset oireet ku hiivassa nii siitä vaan canestenia käyttään :-)


      • pieni pesusieni
        Nipa kirjoitti:

        Voihan siinä sellanen juttu olla jos haluu olla varma et se todella on sitä hiivatulehdusta. Mut vaimollaki oli sellaset oireet ku hiivassa nii siitä vaan canestenia käyttään :-)

        itse just eilen kun rupesin ihmetteleen että mikäs mua vaivaa niin kyllä siis ihan kaikki oireet viittaaa tohon hiiva juttuun.
        en haluis kuitenkaan mihkää terveyskeskukseen mennä kuuntelemaan olevani oikeassa ja maksaa siitä 22€! huijausta koko arvauskeskus toimita. kokeilen nyt tota systeemiä ja jos ei parane niin kai on sit vaan pakko nöyrtyä ja mennä lekurille!


    • mie

      Epäilin saaneeni elämäni ensimmäisen hiivatulehduksen kun oireet viitasivat siihen niin hyvin ja olin syönyt aika monta antibioottikuuriakin. Lähetteen labraan sain pelkästään soittamalla vastaanottoon ja tulosten tultua lääkrini soitti minulle itse. Hiivahan se siis ei ollut. Oireet olivat samat mutta kysessä oli jokin muu bakteerikantaani kuulumaton vierailija, jonka hoitoon sain asiaan kuuluvat lääkkeet.

      Että jos koskaan ennen ei ole ollut hiivatulehdusta niin juuri tällaisen tilanteen takia suositellaan lääkäriin menoa ennen apteekin tehohitojen käyttöä. Ne kun ovat vain hiivan hoitoon, mutta jos kyseessä on jokin muu eivät oireet häviä ja voi olla että apteekin mömmö hankaloittaa sen oiikean syys slevitystä. Saatta peittää sen todellisen vaivan aiheuttajan.

    • opiskelijatar

      Tänä syksynä epäilin oireiden perusteella saaneeni elämäni ekan hiivan. Oppimieni ohjeiden mukaan soitin opiskelijaterveydenhuoltoon ja sanoin että luulen, että mulla on hiiva ja pitäis varmaan saada lääkäriaika. Ne ohjas puhelun terveydenhoitajalle, joka kyseli oireet ja olisiko mahdollista että kyseessä olisi sukupuolitauti (tiesin 100% varmasti ettei ainakaan se) ja sanoi että sitten se on varmaan hiiva. Käski mennä hakemaan apteekista reseptittömän kuurin ja jos se ei auttaisi niin sitten vasta pääsisin labrakokeisiin.

      Lääkekuuri tehosi, joten mitä ilmeisemmin se sitten tosiaan oli hiiva. Vähän jäi kyllä vaivaamaan se, etten koskaan päässyt niihin labrakokeisiin vaikka sanotaan että ekalla hiivakerralla olisi hyvä mennä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      246
      2179
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      190
      1655
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      47
      1309
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1025
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      826
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      800
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      780
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      760
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      756
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe