Kuratauti yllätti jouluaterialla

Äippä_ja_perhe

Anoppilasta on taas kutsuttu syömään jouluaatoksi. Minulla on kuitenkin nyt iso ongelma, kun viime vuonna epäonnistuin siellä totaalisesti. Mitä ilmoittaisin, keksinkö jonkun verukkeen ettemme mene?

Viime joulun ateria oli itselleni täysi katastrofi. Kaadoin ensin vesilasin pöytään, ja sotkin myös ruokien kanssa. Olin kai hermostunut. Pöytä oli ruokaa väärällään ja nousin hakemaan pöydän toisesta päästä laatikoita. Siinä kumartuessani en ehtinyt edes tajuta, kun housuun ryöpsähti kauhea ripuli. Otin tukea tuolin selkänojasta ja tunsin kuinka nyt pamahtaa myös kova ääni. Juoksin vessaan häpeissäni ja paniikissa siivosin vaatteita. Itkua pidätellen ilta jäi lyhyeksi ja lähdimme ennenaikaisesti kotiin. Onneksi oli talvirenkaat kun oli huono keli ja jakohihna juuri vaihdettu.

Mitä itse tekisitte, häpeän niin tätä episodia vaikka anoppi ei tunnu sitä muistavankaan.

5

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ewrtyvubi

      On siinä taas aloitus...

    • Soilikki89

      Jos tuntuu hankalalta mennä niin eikö kannattaisi keksiä jotain ja olla menemättä. En ainakaan itse menisi.

    • saveee

      Tänävuonnapaskothousuunjovalmiiksiniineitarttejännittäämilloinhousutsaveentuu.

    • Ei_hyvää_eikä_pahaa

      Meillä kävi sama juttu. Tai mentiin tapanina vasta anopille mutta minulta tärähti luiru housuun kun lanttulaatikko alkoi kiertää. Lähdettiin siitä siten vähin äänin kotia. Eipä ole sieltä päin kuulunut viikkoon mitään.

    • LeninaT

      Itselläni meni välit poikki anoppilaan samasta syystä. Kumarruin nostelemaan lapsille lahjapaketteja niin hameen alta pärskähti ripuli lattialle. Siinä kompuroin omassa sotkussani ja eipä tullut seuraavana jouluna enää kutsua.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      21
      10865
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8137
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      123
      5211
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      141
      3612
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3548
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3504
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3147
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2489
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      1991
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1776
    Aihe