Lukaisin tuossa läpi tätä palstaa dominoivan viestiketjun entisenä lapinlahtelaisena. Hyvin vahvasti toistettuna siinä tuli ilmi viesti poliisi ei tutki, asianajaja ei aja, syyttäjä ei syytä eikä tuomioistuin tuomitse! Arvelen jonkunlaisen terapian olevan asianosaiselle tässä tapauksessa tarpeen...
Pakkosyöttö
Emeritustohtori
698
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ihan turha tätä terpiaa juttua on taas lisää kehitellä: Kaikki osalliset TIETÄVÄ täysin, että näin on käynyt poliisitukimus oli suuri munaus!!
Lähdetään siitä, että miksi murhatukimus ja murhanyrityksen tutkimus muutettiin ilman perusteluja tapon ja taponyrityksen tukimiseksi? Perusteet puuttuvat! Tukimus alkoi sen poliisin toimesta joka oli murhapaikalla ja hän aloitti vakavan henkirikoksen ja vakavan henkirikoksen tutkimuksena eli murhan ja murhanyrityksen tukimisena! Näin minulle ilmoitettiin ja näin se oli myöskin poliisin toimesta Savon Sanomille iloitettu! Älä ytiyä yhtään mustamaalata minua, nämä terapiajutut voivat pian poikia sinulle kunnianloukakussyytöksen!
Esim. onko sinusta taponyritys, kun murhaaja ensin ampuu kuolettavan laukauksen mieheeni ja katsoo 2-3 sek ja sitten ampuu vielä varmistuslaukauksen! Lääkäri totesi, että ensimmäinen rintaan ammuttu laukaus oli jo kuolettava...toinen laukaus oli varmistuslaukaus! Ensin hän on koputtamalla talon nurkkaan kutsunut meidät ulos ja tämäkö olisi pikaistuksissaan tehty rikos eli tappo! Kukkua kans!
Sen jälkeen hän lähtee tulemaan huvilaan sisälle ja juoksee talon läpi tullen ulos takaovesta..."parkkeeraa" ensin rappusen kupeeseen ja ampuu pakenevaa naista selkään ja kun ei saa naista murhattua juokseen sen jälkeen hänen perässään 30m...itse murhaaja kehuskeli oikeudessa tästäkin! Jos tämä on sinusta tappo ja taponyritys olet ymmärtämätön lukija.....mikä lienee sinun itressisi tänne kirjoitella...no se ei ole vaikeaa tietää "entinen lapinlahtelainen" voi sentään miten naurettavaa piiloleikkiä!
Mikä sinä olet minulle antamaan ohjeita mennä terapiaan.....jos et ymmärrä lukemaasi se ei ole minun vikani! Mitä sitä tänne kirjoittelet häpäiset vain itsesi...haukion kala huki on kala mikä se hauki olikaan...on tärkeää ymmärtää mitä lukee! Ymmärrän kyllä, että sinun intressisi on olla ymmärtämättä tai leimata vastaan väittäjät tarapiaa tarvitseviksi. Minä en toimi sillä tavalla vaan pystyn normaaliin keskusteluun koska minulla ei ole mitään salattavaa kuten (kai) sinulla!
Kerron lisänä sen, että kun käräjäoikeudessa käräjätuomari luki tuomiota, hän pysähtyi ikäänkuin odottaen asianajajaltani kommenttia vähintäänkin taponyrityksen syytteeseen, koska jokaikinen siinä huoneessa YMMÄRSI että juoksemalla pakenevan ihmisen perään ja ampuen häntä 7,5 m etäisyydeätä SE EI OLE TAPONYRITYS VAAN MURHANYRITYS!
Ville Mykkänen aloitti urheikkaasti rehellisen tukimisen...mikä oli Jari Rytkösen intressi yrittää panna lesken suuhun omia käsiityksiään miten murha on tapahtunut...se aika näyttää ja näyttää aivan varmasti!
Vietähän Joulusi rauhassaja muistele Vapahtajan syntymää!
Tässä vahvistus siitä että, Ville Mykkänen on oikea poliisi ja lisäksi oekee savolaenen!
sattuipaflaksi
21.12.2015 10:03
Sattuipaflaksi kirjoitti:
Joku tutkinut niinkuin pitikin.
Tarkoitin että luin suomi24 keskustelu lapinlahti kohdalta että ville mykkänen tutkinut murhana eikä tappona.
Tässä sinulle kommentteja ihmiseltä joka ymmärtää lukemansa!
Jätä sinä ne lukuhommat niille jota ymmärtää lukemisensa ja tartu lapionvarteen!
Minulla olisi tarjota sinulle myös risusavottaa omassa metsässäni...jos alkaisit siitä niin elämäsi alkaisi sinullekin hymyillä...pahat ja kiusaavat ajatuksesi kaikkoaisivat raikkaassa talvisessa metsässä! Tuntitaksa 8 eur tunnilta ja omat eväät! Voi nukku kuusenieni alla!
häpeäedesjososaat
20.12.2015 16:51
Kehtaakin!!! Tapella nyt vuosia mökkinaapurinsa kanssa, ja miten kaikki lopulta päättyi.Ja vielä jatkaa ihmisten kiusaamista jutuillaan netissä, kun naapuri on poissa!!!!!
Emeritustohtorille tiedoksi mitä juridikka on: Juridikka on LOOGISEN rakennelman tekemistä jostain tapahtumasta. Sitten kun looginen rakennelma alkaa olla valmis sitten lakikirjan pykälät ovat kuin aakkosia ja niistä sitten muodostuu johtopäätös!
Tässä tapauksessa ei tehty mitään loogista rakennelmaa se on aivan selviö! Tämä on vain "huvittavaa" että entinen lapinlahtelainen emeritustohtorikin jo kiinnostuu jostain peräkylän asioista! Sinun tekstisti on suoraan puolustuspuhe Jari Rytkösen toiminnalle ja sitä seuranneille muille vääryyksille ja tahallisille huolimattomuuksille tutkia edes tappajan vaimon osuutta tapahtumiin. Hän oli paikalla henkirikoksen aikaan, eikä häneltä kysytty oikeudessa yhtikäsmitään! Saatikka että olisi kuulusteltu tappajan tyttäriä joista toinen jopa asui vanhempiennsa kanssa! Miksi et huomio, että Ville Mykkänen aloitti tukimuksen vakavana henkirikoksena ja kesken kaiken hänet siirrettiin syrjään ja Jari Rytkösen tultua "kuvioon" pystyttiin tukimus muuttamaan täysin ilman perusteita ja lesken suostumuksetta! Uskon että VILLE MYKKÄNEN ON SEN VERRAN OMANARVONSATUNTEVA POLIISI JOKA EI SUSTUNUT MOISEEN VAIHTOKAUPPAAN, siksi hänet siirrettiin syrjään!
1. Asianajaj ei aja, hän ei ollut edes lukenut läpi poliisikuulustelupöytäkirjaa se on aivan varma. Hän ei välittänyt yhtään lopputuloksesta, koska hän oli jo suostunut että murha- ja murhanyritys oli muutettu tapon ja taponyrityksen tutkimiseksi. Hänelle riitti että kuittasi palkkionsa. Hän on täysin vailla ammattiylpeyttä. Hän toimitti minulle kuulustelupöytäkirjan hyvin lyhyellä varoitusajalla ja muistan kun hän sanoi lue se tarkasti! Mieheni oli murhattu, enkä ollut lukenut koko kuulustelupöytäkirjaa mennessäni oikuteen, uskoin että oikeudessa kaikki selviää, mutta näin ei käynyt! Siellähän en saanut sanoa paljon mitään ainoastaan nyökytellä siihen mitä syyttäjä paperiinsa oli ennakkoon kirjoittanut. ½-tuntia vapaata keskustelua istunnon aikana niin syylliset olisivat saaneet tekojensa mukaisen tuomion!
Miksi syyttäjä TIINA KARPPINEN tyytyi tapon ja taponyrityksen tukimiseen eikä vetänyt aivan selvää murhaa ja murhanyritystä hoviin? Henkirikos täyttää kaikki murhan ja murhanyrityksen tunnusmerkit. Nyt vasta USKALLAN lueskella tuota HIRVEÄÄ tukimusmateriaalia, se olisi kuulunut asianajajani tehdä. Luotin häneen! Minua olisi pitänyt ROHKAISTA puhumaan mutta minua estettiin puhumasta...asianajajani sanoi aina kun tahdoin sanoa vastaa että hys hys nyt ei saa puhua! Eikö tämä ole emritusprofesoristakin täysin väärin? Vai mitä ?
Ville Mykkänen sai murhaajan kiinni teeskentelystä siihen olisi pitänyt Jari Rytkösenkin tarttua tiukalla otteella kiinni ja jatkaa samalla tavalla. Murhaaja oli aivan selvillä tekemisitään, mutta kun hänelle annettiin mahdollisuus käyttää tuota "mustaa aukkoa" pakokeinona ...en muista mitään hän käytti sitä poliisien suostumuksella! TÖRKEÄÄ JA INHOTTAVAA TOIMINTAA POLIISIEN TAHOLTA, ENNEN KAIKKEA VIITTAAN kuulusteluja jatkaneeseen Jari Rytkösen! MIKSI MUUTIT VAKAVANA HENKIRIKOKSEN ALKANEEN TUKIMUKSEN TAPON JA TAPONYRITYKSEN TUTKIMISEKSI?Kuulustelua olisi pitänyt jatkaa sen joka se aloittikin eli VILLE MYKKÄSELLE KAIKKI KUNNIA HYVÄSTÄ TUTKIMUKSEN ALOITTAMISESTA!
"poliisi ei tutki, asianajaja ei aja, syyttäjä ei syytä eikä tuomioistuin tuomitse!"
Olet ymmärtänyt mitä luet....harvinaista tällä palstalla! Nyt jäi viellä kesken kaiken sisäistäminen. Miksi uskoisit henkirikoksentekijää ja niitä tahoja jotka kaiken aikaa haluavat mustamaalata lesken perhettä? Henkirikoshan on selvääkin selvempi suunniteltu murha ja murhanyritys! Tätä ei tutkittu(tuttavuutta vai mikä syynä?) ja siitä on seurauksena kaikki muu mitä niemessä tapahtui!
Kirja tästä pitää kirjoittaa!
"Emeritustohtori" ymmärsi pistäneensä "lusikkansa" soppaan josta ei lopultakaan tiennyt mitään! Hän perusti näkemyksensä ilmeisesti murhaajan perheen(mielestäni hän on murhaaja, perustan käsituykseni Ville Mykkäsen tukimukseen jonka hän teki heti paikanpäällä murhan jälkeen, päättelykykyinen ja rehellinen poliisi)valheisiin eli sama kuin uskoisi totena Tuhannen ja yhden yön satuja! Ei vakuuta, että oli kysymyksessä oikea emeritustohtori. Nykyään on kaikenlaisia tohtoreita ja yleisestä mielipiteetäkin riippuvia oikeuskäsityksiä jotka kuitenkin ovat heidän oman piiri pieni pyörii-klaaninsa käsityksiä oikeasta ja väärästä! Se joka lain antoi tietää mitä se on!