Sonera QoS yms.

raksaaja

Näkyy ADSL vehje tarjoavan mahdollisuuden QoS:n käyttöönottoon.
Sillä voi varmistaa että esim. web surffaus ei töki vaikka bit torrentit yms. pyörii taustalla.
Modeemin manulaari sanoo että operaattorilta pitäisi saada QoS parametrejä modeemiin toiminnon enabloimiseksi... mutta ei ne ainakaan suoraan näkyneet soneran ohjeissa.

Käyttääkö täällä joku soneran ADSL yhteyttä QoS:n kera?

Entä onko tietoa (arvauksen lisäksi) miksi Sonera katkaisee ADSL yhteyden mikäli vanhan XP koneen kytkee kodin verkkoon?

2

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harhauttaja

      Jaa, operaattorilla on oikeus ja velvollisuus katkaista nettiyhteytesi jos liittymästäsi häiritään tietoliikennettä. Ensimmäisenä tulee mieleen, että xp-koneesi on saastunut ja osa jotain massapostitus-tai bottiverkkoa.

    • qostoimiitaiei

      Omalla laitteella ei voi tehdä QoS kuin oikeastaan lähtevään suuntaan ja siihen ei parametrejä tarvita muita kuin lähetysnopeuden cbr (constant bit rate).

      Vastaanotto puolella QoS omalla laitteella on hyödytöntä koska pullonkaula on se yhteys operaattorin laitteen ja sinun laitteen välillä. Eli "vahinko on jo tapahtunut" kun paketit saapuvat omalle laitteellesi, kyllä se pystyy ne lähettämään tietokoneeseesi joten QoS on tässä hyödytön.

      Jos vastaanottopuolen QoS haluaa niin tarvitaan yritysliittymä joissa oepraattori voi priorisoida esim. Ip-puheluita, eli priorisoidaan liikenne operaattorin laitteella ennen sitä pullonkaulaa eli yhteyttä operaattorin ja sinun laitteen välillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      402
      2132
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1959
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1405
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1059
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      56
      965
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      948
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      818
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      789
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      760
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      734
    Aihe