Höyryhengitys?

hmm.

Kun olin pieni, vanhemmat hoitivat aina yskääni höyryhengityksellä - meillä oli erityisesti tähän tarkoitukseen tehty höyryhengityslaite, sekä mentholia ja eukalyptysta ym. eteerisiä aineita sisältävää nestettä, jonka nimi oli Tintura Benjui. Aineen hengittäminen auttoi yskään paremmin kuin mikään muu.

Muutama vuosi sitten apteekista yllättäen sanottiin, ettei Tintura Benjuita enää saa, ja tilalle suositeltiin yleistä jokapaikan lääkettä, Carmolis-tippoja. Nämä eivät kuitenkaan ole lähimainkaan yhtä tehokkaita kuin Tintura Benjui.

Tänään näin apteekissa, että Tintura Benjui -nimellä myydään yhä tuota höyryhengityslaitetta, mutta ei itse ainetta - silti tuote esitellään yhä Orionin nettisivuilla.

Onko kukaan mahtanut nähdä Tintura Benjuita myynnissä, ja jos on, niin missä? Tai onko kenelläkään kokemusta vaihtoehtoisesta höyryhengitykseen sopivasta aineesta?

4

10079

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      itse olen laittanut vickiä kiehuvaan veteen ja hengitelly mutta toinen on ollut vauvojen natusan merkkistä menttooli jutskaa jota laitetaan vauvojen kylpy veteen jos on yskässä!!

    • vastaus

      meillä kans hoidettiin pienenä höyryllä limaisuutta ja vastaavaa mutta nykyisin olen huomannu että vaivat pahenee kun höyryttää, samoin sauna. Minulla menee keuhkoputkeen tulehdus. Minulla ei ole enää nielurisoja. Onkohan siitä johtuvaa

    • cc

      a

    • Anonyymi

      Tilasin Tintura Benjui pullon 150 ml Espanjasta. Toimittajia löytyy verkosta useitakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      60
      5130
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      28
      3749
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      71
      3500
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2858
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      94
      2752
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2690
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      13
      1921
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1716
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      202
      1508
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      155
      1380
    Aihe