Pahaa Joulua

joko.viimeinen.joulu

Heräsin taas pilleriunesta painajaiseen joskus ennen viittä mentyäni nukkumaan jo puolenyön jälkeen. Väkisinmakasin pari tuntia ja joutessani taas kerran rukoilin uskottoman rukouksen, joka on Herralle kauhistus. Nythän on tämä pitkähkö rauhan kausi lopussa ja kirjoitusten mukaisesti Saatana päästetty irti, jolloin tämä saa viedä mukanaan syvyyteen niin paljon ihmisiä kuin mahdollista. Joittenkin lahkojen povaama uskovaisten ylöstempaus odottaa toteutumistaan niinkuin yhä odottaa se korpelalaisten ylöstempauskin kristalliarkkiin, minkä piti pian sata vuotta sitten Torniojoen jäältä tapahtua. Kristityt on Lähi-Idässä ja Afrikassa jo käytännössä kaikki murhattu ja muualla kristittyjen vaino on leimahtamassa maksimiinsa. Tästä joskus toiste. Ehkä. Lue Jouluna Ilmestyskirjasta jatko.
Janotti. Join puoli litraa vettä. Puoli kuppia kahvia ja taas janotti, eli vettä taas. Aamun lääkkeet otettu.
Mahaa turvottaa edelleen. Turvottanut varmaan jo vuoden. Syöntiä olen vähentänyt, ei vaikutusta, housut vaihdettu jo kerran isompiin ja taas pitää vaihtaa. Paino nousee. Pakko syödä edes kerran päivässä. Onkohan se syöpää? Ei kipuja, turvotusta vain.
Ihovaurio laajenee hiljalleen. Näytin vuosi sitten lääkärillä. Koepala. Kahden kuukauden päästä väärä diagnoosi ja ei syytä huoleen. Alkanut joskus vähän kutisemaan. Basibactilla ei vaikutusta eikä sinkkipastalla. Kuoppa vaurion kohdalla syvenee hiljalleen. Ei kipua. Syöpä vai spitaali? Tutkikoot obduktiossa jos haluavat.
Hakisiko illaksi kaljaa? Kuluisi aika vähemmän vituttaen. Vaan ei hyvä sekään, tuttujen alkoholistien esimerkit ei houkuttele. Ja muistikin pätkii yhä pahemmin jo muutenkin.
Illalla tai yöllä taas pilleriuneen. Uskottoman iltarukous Herran kauhistukseksi. Muutaman tunnin päästä painajaisherätys ja kierre jatkuu vielä vähän aikaa. Ellei muslimi irrota päätä. Pitäisi lukea se Ilmestyskirja vielä kerran, sitähän tässä tarkoituksellisesti toteutetaan... Mitenhän ne sen lopun ovat suunnitellet välttävänsä?
Pahaa joulua sinulle toisellekin samanlaiselle jos olet olemassa!
Etkä kyllä ole.

2

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joko.viimeinen.joulu

      Tuli vastaus tuohon, että mitenkä ne sen lopun ovat suunnitelleet välttävänsä.
      Ei ne ole suunnitelleet mitään, koska se loppu on muualla suunniteltu ja päätetty ja ne tietävät, ettei sitä voi välttää. Yrittävät vain viedä mahdollisimman paljon mukanaan sinne kattilaan. Ja saavat suuren joukon mukaansa, todella suuren!
      Meillä on jo joulurauha. Ei räkytä rakki yläkerrassa eikä jumputa eikä vongu stereo alakerrassa. Rakkariautotkaan ei kierrä taloa.
      Iltapäivällä syön jotakin vaikka kuinka mahaa turvottaisi. Pysyy nälkäkouristus aisoissa. Kinkkuköntti alkaa pian haista ellen syö äkkiä pois...
      Jouluaamuna herään (ehkä) taas uuteen painajaiseen. Ellei joku vanhoista toistu.

    • Joulurauha2015

      Tänään on Jouluaatto.

      Nukuin vähän ja huonosti viime yönä , klo 05 - 09.30. Kävin aamulla kaupassa. Otin lääkkeet. Vatsavaivaa ja refluksitautia. Kävin apteekissa hakemassa ahdistuslääkkeet. Nyt toivoisin, että voisin nukkua jonkin aikaa, illemmalla voisin katsoa TV:stä vaikka elokuvia.

      Joulurauha on julistettu Suomen Turusta, mutta taisi kiertää kerrostalon rappuni se julistus. En voi käsittää yläkerran porukkaa ja elämäänsä. Nuori äiti ja isä, koira ja kaksi taaperoikäistä lasta, neliöitä pienessä kaksiossa 49 m. Nupit on kaakossa ja basso tuntuu minullakin täällä alakerrassa kuin sydän pompsahtaisi paikaltaan. Tämä huuto, tappelu tai vaihtoehtoisesti hurja hysteerinen naurunremakka ja parvekkeen oven läimiminen on jokapäiväistä elämänmenoa tuossa perheessä.

      Luulin ja toivoin, että Joulun aika olisi rauhallista. Tuntevatko virolaiset lainkaan Joulua ? Minulla on onneksi uudet, käyttämättömät korvatulpat, joululahjaksi itselleni.

      Taidan mennä yrittämään päiväunia.

      Hyvää Joulua kaikille yksinäisille ihmisille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      87
      4275
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      209
      3414
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      3056
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      82
      2776
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      383
      2485
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      184
      2153
    7. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      40
      1692
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1625
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1428
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1412
    Aihe