Vesivoimaa

Vesivoimaa

8

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VESIVOIMA-MAHDOLLISTAA-

      Vesivoimassa tuottogeneraattori pyörii toisinpäin.
      Kaikki hyötyvät, eikä verot nouse.

      • Pianvesivoimaa

        Nyt minä ymmärrän miksi Kollajanaltaalla on niin suuri kannatus.
        Ei muuta kuin mahdollisimman pian rakentamaan.


    • Eisuvakki
    • Vesivoimaa

      Kyllä näin pakkasella tarvittaisiin vesivoimaa.

      • JOET-HYÖKKÄÄVÄT

        Iijokeen Pudasjärven kaupungin alueelle Kurenkosken alaosaan on muodostunut massiivinen jää- ja suppopato. Pato on tukkinut osittain joen virtauksen.

        Vesi on noussut alaville alueille ja se uhkaa kastella alimpia rakennuksia alueella. Padon purkaminen ja vesireitin avaaminen aloitetaan lauantaina.

        Myös muihin Pohjois-Pohjanmaan jokiin on muodostunut viimeisen viikon aikana useita jää-, hyyde- ja suppopatoja. Vesi on noussut useissa paikoissa pelloille, metsiin ja teille. Sauna- ja varastorakennuksia on kastunut, vesi on noussut paikoin lähelle kesämökkien perustuksia. Toistaiseksi asuinrakennusten ei tiedetä kärsineen vahinkoja.

        – Jääpatoa ja hyydettä kertynyt Iijokeen ja vesi on hakenut reittiä noussut joesta alavimmille alueille ja teille. Hyvin poikkeuksellisen laaja pato tähän vuodenaikaan nähden, sanoo ryhmäpäällikkö Olli Utriainen Oulun ely-keskuksesta.


      • LUONTO-KASTELEE

        Iijoen valtavaa jääpatoa ei pystytä purkamaan ihmisvoimin.
        Pudasjärvellä joudutaan jännittämään hyydetulvan kehittymistä.
        Iijokeen on Pudasjärven kohdalle muodostunut valtava jääpato. Jäämassa on 500 metriä pitkä ja 200–300 metriä leveä.
        Pohjois-Pohjanmaan elykeskus tiedotti äsken, että padon purkutyöt on päätetty lopettaa, koska ne eivät tuota toivottua tulosta.
        "Valtavan jääpadon purkamiseen ei tepsi kaivinkone eikä edes räjäytyksestä olisi liioin apua."
        Uutta hyydettä muodostuu jatkuvasti. Jääpato sijaitsee Pudasjärven kaupungin Kurenkosken kohdalla.


      • ALTAITA-ODOTTAEN

        Iijokeen kasaantuneen valtavan jääpadon luoma tulvauhka ei ole sunnuntain aikana voimistunut. Tilannetta on yhä syytä seurata silti tarkkaan, sillä pakkasen kiristyminen tai lumisateet voivat helposti kasvattaa jokeen muodostunutta jääahtaumaa ja ehkä nostaa jokiveden asuintaloille.

        Tilannetta Pudasjärven Kurenkoskella on seurannut Oulun ely-keskuksen vesistöyksikön päällikkö Timo Yrjänä. Sunnuntaina hän kertoi jääpadon olevan selvästi aiempaa arviota pidempi, vähintäänkin kilometrin mittainen.


      • JA---voimala

        Kiiminkiin halutaan oma allas.
        Saisi bongata merikotkia ja kalastaa siikaa ja kuhaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      96
      7326
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      357
      6398
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      59
      3761
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      3499
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      192
      1981
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      18
      1693
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      61
      1431
    8. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      18
      1416
    9. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1310
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1287
    Aihe