Vesivoimaa

Vesivoimaa

8

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VESIVOIMA-MAHDOLLISTAA-

      Vesivoimassa tuottogeneraattori pyörii toisinpäin.
      Kaikki hyötyvät, eikä verot nouse.

      • Pianvesivoimaa

        Nyt minä ymmärrän miksi Kollajanaltaalla on niin suuri kannatus.
        Ei muuta kuin mahdollisimman pian rakentamaan.


    • Eisuvakki
    • Vesivoimaa

      Kyllä näin pakkasella tarvittaisiin vesivoimaa.

      • JOET-HYÖKKÄÄVÄT

        Iijokeen Pudasjärven kaupungin alueelle Kurenkosken alaosaan on muodostunut massiivinen jää- ja suppopato. Pato on tukkinut osittain joen virtauksen.

        Vesi on noussut alaville alueille ja se uhkaa kastella alimpia rakennuksia alueella. Padon purkaminen ja vesireitin avaaminen aloitetaan lauantaina.

        Myös muihin Pohjois-Pohjanmaan jokiin on muodostunut viimeisen viikon aikana useita jää-, hyyde- ja suppopatoja. Vesi on noussut useissa paikoissa pelloille, metsiin ja teille. Sauna- ja varastorakennuksia on kastunut, vesi on noussut paikoin lähelle kesämökkien perustuksia. Toistaiseksi asuinrakennusten ei tiedetä kärsineen vahinkoja.

        – Jääpatoa ja hyydettä kertynyt Iijokeen ja vesi on hakenut reittiä noussut joesta alavimmille alueille ja teille. Hyvin poikkeuksellisen laaja pato tähän vuodenaikaan nähden, sanoo ryhmäpäällikkö Olli Utriainen Oulun ely-keskuksesta.


      • LUONTO-KASTELEE

        Iijoen valtavaa jääpatoa ei pystytä purkamaan ihmisvoimin.
        Pudasjärvellä joudutaan jännittämään hyydetulvan kehittymistä.
        Iijokeen on Pudasjärven kohdalle muodostunut valtava jääpato. Jäämassa on 500 metriä pitkä ja 200–300 metriä leveä.
        Pohjois-Pohjanmaan elykeskus tiedotti äsken, että padon purkutyöt on päätetty lopettaa, koska ne eivät tuota toivottua tulosta.
        "Valtavan jääpadon purkamiseen ei tepsi kaivinkone eikä edes räjäytyksestä olisi liioin apua."
        Uutta hyydettä muodostuu jatkuvasti. Jääpato sijaitsee Pudasjärven kaupungin Kurenkosken kohdalla.


      • ALTAITA-ODOTTAEN

        Iijokeen kasaantuneen valtavan jääpadon luoma tulvauhka ei ole sunnuntain aikana voimistunut. Tilannetta on yhä syytä seurata silti tarkkaan, sillä pakkasen kiristyminen tai lumisateet voivat helposti kasvattaa jokeen muodostunutta jääahtaumaa ja ehkä nostaa jokiveden asuintaloille.

        Tilannetta Pudasjärven Kurenkoskella on seurannut Oulun ely-keskuksen vesistöyksikön päällikkö Timo Yrjänä. Sunnuntaina hän kertoi jääpadon olevan selvästi aiempaa arviota pidempi, vähintäänkin kilometrin mittainen.


      • JA---voimala

        Kiiminkiin halutaan oma allas.
        Saisi bongata merikotkia ja kalastaa siikaa ja kuhaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      41
      4598
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2474
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1014
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      995
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      113
      858
    6. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      834
    7. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      57
      812
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      136
      781
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      770
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      716
    Aihe