Vesivoimaa

Vesivoimaa

8

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VESIVOIMA-MAHDOLLISTAA-

      Vesivoimassa tuottogeneraattori pyörii toisinpäin.
      Kaikki hyötyvät, eikä verot nouse.

      • Pianvesivoimaa

        Nyt minä ymmärrän miksi Kollajanaltaalla on niin suuri kannatus.
        Ei muuta kuin mahdollisimman pian rakentamaan.


    • Eisuvakki
    • Vesivoimaa

      Kyllä näin pakkasella tarvittaisiin vesivoimaa.

      • JOET-HYÖKKÄÄVÄT

        Iijokeen Pudasjärven kaupungin alueelle Kurenkosken alaosaan on muodostunut massiivinen jää- ja suppopato. Pato on tukkinut osittain joen virtauksen.

        Vesi on noussut alaville alueille ja se uhkaa kastella alimpia rakennuksia alueella. Padon purkaminen ja vesireitin avaaminen aloitetaan lauantaina.

        Myös muihin Pohjois-Pohjanmaan jokiin on muodostunut viimeisen viikon aikana useita jää-, hyyde- ja suppopatoja. Vesi on noussut useissa paikoissa pelloille, metsiin ja teille. Sauna- ja varastorakennuksia on kastunut, vesi on noussut paikoin lähelle kesämökkien perustuksia. Toistaiseksi asuinrakennusten ei tiedetä kärsineen vahinkoja.

        – Jääpatoa ja hyydettä kertynyt Iijokeen ja vesi on hakenut reittiä noussut joesta alavimmille alueille ja teille. Hyvin poikkeuksellisen laaja pato tähän vuodenaikaan nähden, sanoo ryhmäpäällikkö Olli Utriainen Oulun ely-keskuksesta.


      • LUONTO-KASTELEE

        Iijoen valtavaa jääpatoa ei pystytä purkamaan ihmisvoimin.
        Pudasjärvellä joudutaan jännittämään hyydetulvan kehittymistä.
        Iijokeen on Pudasjärven kohdalle muodostunut valtava jääpato. Jäämassa on 500 metriä pitkä ja 200–300 metriä leveä.
        Pohjois-Pohjanmaan elykeskus tiedotti äsken, että padon purkutyöt on päätetty lopettaa, koska ne eivät tuota toivottua tulosta.
        "Valtavan jääpadon purkamiseen ei tepsi kaivinkone eikä edes räjäytyksestä olisi liioin apua."
        Uutta hyydettä muodostuu jatkuvasti. Jääpato sijaitsee Pudasjärven kaupungin Kurenkosken kohdalla.


      • ALTAITA-ODOTTAEN

        Iijokeen kasaantuneen valtavan jääpadon luoma tulvauhka ei ole sunnuntain aikana voimistunut. Tilannetta on yhä syytä seurata silti tarkkaan, sillä pakkasen kiristyminen tai lumisateet voivat helposti kasvattaa jokeen muodostunutta jääahtaumaa ja ehkä nostaa jokiveden asuintaloille.

        Tilannetta Pudasjärven Kurenkoskella on seurannut Oulun ely-keskuksen vesistöyksikön päällikkö Timo Yrjänä. Sunnuntaina hän kertoi jääpadon olevan selvästi aiempaa arviota pidempi, vähintäänkin kilometrin mittainen.


      • JA---voimala

        Kiiminkiin halutaan oma allas.
        Saisi bongata merikotkia ja kalastaa siikaa ja kuhaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      169
      4101
    2. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      113
      3561
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      248
      3007
    4. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      7
      1729
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      164
      1376
    6. Kuvaa kaivattuasi

      Yhdellä kivalla yhdyssanalla. 🥹
      Ikävä
      76
      1265
    7. Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä

      Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.
      Suomalaiset julkkikset
      31
      1151
    8. Lopetan Keskipohjanmaan tilaamisen

      Vasemmistolaisen ja kristinuskovastaisen pääkirjoituksen vuoksi. Suomen kouluissa on nykyisellään hyvä uskonnonopetus.
      Kokkola
      63
      951
    9. Jos saisit yhden

      Asian muuttaa kaivatussasi
      Ikävä
      88
      830
    10. Mitä vielä

      Toivot välillemme ?
      Ikävä
      65
      820
    Aihe