Itsellä on muutamia suht. hitaasti aukeavia ohjelmia kuten Nikon NX2 kuvankäsittelyohjelma. W10 & i7 kokoonpanollakin ohjelma aukeaa luokkaa ~1 minuutti ja koko sen ajan avautumisikkuna valloittaa näytön keskustaa vaikka yrittäisi siirtyä toiseen ohjelmaan...
Kysymys kuuluukin että voiko asialle mitään....?
Kysymys kuuluukin että voiko asialle mitään....?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kyseinen ohjelma on niin vanha, että se pitäisi uusia. Ei noin vanhoja enää Windows 10:n.
Eiköhän kyseessä ole Nikonin uusin ohjelmaversio, eikä käyttäjän ongelma (hitaus) liity mitenkään ohjelman ikään tai Windows Kymppiin, koska se siinä toimii. Voisitko lopettaa sen kysyjille valehtelemisen ja väärien tietojen antamisen?
Joillakin ohjelmilla on ominaisuutena, että tulee sellainen ikkuna siihen keskelle ruutua ja silloin oikein mikään muu ei toimi. Jos jotain muuta klikkaa, voi tulla sellainen "software not responding" tai "ohjelma ei vastaa" virheilmoitus, mutta siitä ei tarvitse välittää, vaan ohjelma aukeaa silti.
Tuolle (ikkunan ilmestymiselle keskelle ja sille että silloin kone ei vastaa) ei voi tehdä mitään, mutta sen kestoaikaa voi todennäköisesti lyhentää:
* Varmista että sinulla on ainakin 8Gt muistia
* Jos sinulla on mekaaninen kiintolevy (HDD), niin vaihda tilalle SSD (=sopii lähes 100% varmasti koneeseesi) tai jos mahdollista, Crucial M.2-levy (sopii uusimpiin koneisiin - kysy tietokoneliikkeestä jos et itse tiedä tai saa selville)
Esimerkki SSD-levystä: https://hardwarium.com/product/59/0/crucial-bx100-250-gb-ssd-2-5-sata-3-0
Esimerkki M.2-levystä: https://hardwarium.com/product/283/70/samsung-sm951-ssd-256-gb-m-2
(SSD on selvästi nopeampi kuin HDD, Crucialin M.2 on selvästi nopeampi kuin SSD, mutta jälkimmäisten välinen ero ei käytännössä ole välttämättä mainittava)
Yksi keino nopeuttaa ohjelmasi käynnistystä, voisi olla sen poistaminen ja uudelleenasennus.
Minuutin käynnistymisaika kuullostaa siltä, että koneessasi saattaa olla jotain muutakin ongelmaa, esimerkiksi kaksi virustorjuntaohjelmaa yhtä aikaa, paljon ns. crapwarea eli sellaisia ohjelmia jotka vain syövät resursseja, mutta joilla ei yleensä tee mitään tai kiintolevysi pinta saattaa olla jostain kohtaa vaurioitunut. Jos et itse ole kovin hyvin perillä tekniikasta, niin kiikuta kone tietokoneliikkeeseen ja kysy, mitä asialle voitaisiin tehdä. Itse pitäisin merkittävimpänä parannuksena todennäköisesti SSD-levyä ja roskaohjelmien (em. crapware) poistoa yms. puhdistusta tai jopa käyttöjärjestelmän uudelleenasennusta puhtaana, tai sitten sitä että ostat tehokkaan pöytäkoneen, esim. i5-6600K, i7-6700K tai 5820K -prosessori, SSD tai M.2 levy ja 8-16Gt muistia. Tuo ohjelma on sen verran vanha, että todennäköisesti yhden ytimen suorituskyky (korkea kellotaajuus) on tärkeämpää kuin ytimien määrä.
Sitten on vielä se, että jos käytät läppäriä, niin läppärien i7-prosessorit (ja kaikki muutkin läppäriprosessorit) ovat m-versioita, eli mobiiliversioita, jotka ovat hitaampia kuin pöytäkoneiden "täysversiot", joissa on usein enemmän ytimiä, korkeammat kellotaaduudet, enemmän välimuistia ja niin edelleen.
Sitten on sellainenkin vaihtoehto, että voit kokeilla jotain toista ohjelmaa kuvien käsittelyyn. Tässä joitakin ilmaisia vaihtoehtoja: http://www.popphoto.com/gear/2013/10/free-photography-software-guide ja sitten on tietysti Adoben Photoshop maksullisena vaihtoehtona.
"Eiköhän kyseessä ole Nikonin uusin ohjelmaversio, eikä käyttäjän ongelma (hitaus) liity mitenkään ohjelman ikään tai Windows Kymppiin, koska se siinä toimii."
Pikainen googletus kertoi kyseisestä ohjelmasta vuodelta 2008 ja sitten kun selvitin uusinta ohjelmaversiota niin löytyi sivu, jossa kerrottiin että tätä ei tällä hetkellä myydä eikä luvata yhteensopivuutta Windows 10:lle. Sillä ei siis ole mitään merkitystä vaikka se toimisikin tällä hetkellä koska se voi lakata toimimasta itsekseen Windowsin päivittyessä esim. vuoden kuluttua.
Eli ei kannata investoida mihinkään laitteisiin tai sen kummemmin enää säätää sen kanssa vaan hankkii esim. Adobe Creative Cloudin tai lataa sovelluskaupasta maksutta Adobe Photoshop Expressin ja jos edelleen on ongelmaa jonkun hitauden kanssa niin sitten miettii uudelleen.
Ohjelma toimii nyt, eikä ole mitään estettä sen käyttämiselle. Se mikä toimii joskus vuoden tai vuosien päästä, selviää silloin. Silloin voi sitten vaihtaa toiseen ohjelmaan jos lakkaa toimimasta (saa toki vaihtaa vaikka hetikin).
Photoshop express ei ole kovin hyvä ohjelma edes peruskäyttöön. Sovelluskaupan arvioinnissa todetaan että vain rajallisesti asetuksia ja ilmeisesti ei itse säädettävissä terävyydet, värit yms. koska valitettiin liiasta räikeydestä jne. Maksullisen Adoben voi tietysti hankkia tai sitten jonkin niistä ilmaisista, joita listasin - omien tarpeiden mukaan.
Windows 10 tai ohjelman ikä ei kuitenkaan aiheuta tuota aloittajan mainitsemaa ongelmaa.
"Ohjelma toimii nyt, eikä ole mitään estettä sen käyttämiselle. Se mikä toimii joskus vuoden tai vuosien päästä, selviää silloin. Silloin voi sitten vaihtaa toiseen ohjelmaan jos lakkaa toimimasta (saa toki vaihtaa vaikka hetikin)."
Niin et nyt sitten nähtävästi käsitä tuon riskejä, eli kyseinen ohjelma voi tallentaa projektitiedostoja omassa muodossaan ja ohjelma kun lakkaa toimimasta, niitä ei saa enää auki mitenkään.
Isoin riski olisi esim. RAW kuvien luku, jos ohjelma vaikka osaa lukea jotain kameran omaa muotoa ja se kun lakkaakin toimimasta, ei saa alkuperäisiä kuvia auki. Eli pitäisi siirtää alkuperäiset kuvat häviöttöminä johonkin PNG muotoon vielä kun se ohjelma toimii.
"tai sitten jonkin niistä ilmaisista, joita listasin - omien tarpeiden mukaan."
Kyseinen listaus oli vähän vanhentunut. Pitäisi lähteä siitä, että ne ilmaiset saa pääasiassa Microsoftin sovelluskaupasta niin ei tule harmeja.
"Niin et nyt sitten nähtävästi käsitä tuon riskejä, eli kyseinen ohjelma voi tallentaa projektitiedostoja omassa muodossaan ja ohjelma kun lakkaa toimimasta, niitä ei saa enää auki mitenkään."
"Isoin riski olisi esim. RAW kuvien luku, jos ohjelma vaikka osaa lukea jotain kameran omaa muotoa ja se kun lakkaakin toimimasta, ei saa alkuperäisiä kuvia auki. Eli pitäisi siirtää alkuperäiset kuvat häviöttöminä johonkin PNG muotoon vielä kun se ohjelma toimii."
* Ei näissä kameroiden mukana tulevissa ohjelmissa projektitiedostoja käytetä
* Jos sellainen erikoisuus tapahtuisi, ettei ohjelmatukea oman kameran raw-kuville löytyisi, voi aina pelastaa kuvat vanhalla ohjelmalla. Toki menee työläämmäksi.
* PNG ei ole mikään korvaaja RAW:lle, eikä sitä ole tarkoitettu tuollaiseen käyttöön. Raw-kuvien yhteensopivuuden varmistamisesta varten on DNG, johon kannattaa vanhoja kuviaan alkaa muuntamaan jos haluaa niiden toimia kaukaisessa tulevaisuudessa.
Tässä esimerkkinä Adoben kameratuki raw:lle: https://helpx.adobe.com/camera-raw/kb/camera-raw-plug-supported-cameras.html
Tässä taas asiaa DNG:stä: https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Negative
Kiitos vastauksesta tänne myös. Lightroom on itse asiassa seuraavaksi tähtäimessä, riippuen myös siitä mitä Mr Nikon siinä kohtaa tarjoaa. Vaikka NX-D on aika lailla saman näköinen ohjelma kuin nykyinen NX2 niis jostain syystä ei ole ottanut tulta...
Kun kyseessä on Nikon niin aika pitkälti uskon että yhtenä suurista myös sen softille löytyy tulevaisuudessa yhteensopivia korvaajia. Ja RAW-tiedostoista on myös rinnakkaiset JPG-tiedostot/kuvat mutta on kyllä totta että DNG olisi arkistoinnoin kannalta tässä varmempi kaiketi.
DNG:ssäkin on se juttu, että ei ole ISO standardoitu, vaikka avoin formaatti onkin.
En ottaisi riskiä, että tallentaisin DNG sekä PNG muotoihin. Kiintolevytila on kuitenkin käytännössä ilmaista joten ei merkitystä.
"Jos sellainen erikoisuus tapahtuisi, ettei ohjelmatukea oman kameran raw-kuville löytyisi, voi aina pelastaa kuvat vanhalla ohjelmalla. Toki menee työläämmäksi."
Niin kun kyseessä on se vanha ohjelma ja tieto pitäisi siirtää vielä kun se toimii.
Sitten kun se vanha ohjelma menee rikki niin sitten se on haastavaa avata sillä vanhalla ohjelmalla.
Kiitokset vastanneille!
Hiukan jopa säpsäytti kun joku oli huomannut, tsekkauksen jälkeen, paikansapitävän tiedon ettei Nikon NX2 spekseissä luvata yhteensopivuutta W10:n kanssa. Tuosta softasta olisi kyllä uudempikin versio mutta kun... NX2 on kuuluisa käyttöliittymän konkköydestään; samalla se on aito Nikon ja vääntää ilmeisesti parhaiten perus-RAW kuvankäsittelyä. Kun on sillä käsitellyt kymmeniä tuhansia kuvia niin könkköydestään kuuluisa ohjelma ei tunnu lainkaan könkölle enää... ja uuden opettelussa tunnetusti kuluu aikaa ja tupakkia, vaikkei edes polta. No, joskus se on vastassa...
Rauta on "hiukan" vanhaa > viisi vuotta mutta kun runkona on 16M kennoinen niin kuvatiedostokoko ei edes RAW-käsittelyssä kasva valtavaksi.
Mielenkinnosta, miten antiikkiselle tämän päivän silmin kuulostaa asianharrastajasta seuraava:
8Gt RAM / Intel(R) Core(TM) i7-2600 CPU@3,4GHz
Toiseksi, mainittiin kahden samanaikaisen virustorjuntaohjelman haitoista. Itsellä on F-Secure Internet Security sekä maksullinen Malwarebytes Anti-Malware Premium. Kummallekin on tarinansa, ensimainitun sai todella edullisesti töiden kautta ja Anti-Malwaren hankin kun F-S ei mahtanut mitään yhdelle selain-kiusalle....
Mikä olisi valistunut arvaus edellisten yhteensopivuudesta?
"Rauta on "hiukan" vanhaa > viisi vuotta mutta kun runkona on 16M kennoinen niin kuvatiedostokoko ei edes RAW-käsittelyssä kasva valtavaksi."
Ihan pätevä vehe... Ei se rauta niin herkästi vanhene.
"Mielenkinnosta, miten antiikkiselle tämän päivän silmin kuulostaa asianharrastajasta seuraava: 8Gt RAM / Intel(R) Core(TM) i7-2600 CPU@3,4GHz "
Minusta ihan pätevä. Ei sillä raudalla oikeastaan ole niin paljoa merkitystä, softalla on yleisesti ottaen isompi merkitys. Paitsi sitten nää kamerat, näytöt, mikrofonit, kaiuttimet jne. niin siinähän se rauta sitten vaikuttaa myös. Piirit mitä niissä vehkeissä ovat vähemmän merkityksellisempiä.
Yleisohjeena se, että pitää tulla 10x lisää kaistaa, tilaa, laskentatehoa jne. ennen kuin raudan päivityksessä voi olla mitään järkeä.
Noin muuten sitten jos haluaa jatkuvuutta ja pitkäikäisyyttä niin standardit on kova juttu.
"Toiseksi, mainittiin kahden samanaikaisen virustorjuntaohjelman haitoista. Itsellä on F-Secure Internet Security sekä maksullinen Malwarebytes Anti-Malware Premium. Kummallekin on tarinansa, ensimainitun sai todella edullisesti töiden kautta ja Anti-Malwaren hankin kun F-S ei mahtanut mitään yhdelle selain-kiusalle....
Mikä olisi valistunut arvaus edellisten yhteensopivuudesta?"
Jos Windowsissa on jotain haittaohjelmaa ollut niin minä asentaisin sen kokonaan uusiksi.
Windows 10:stä jättäisin kaikki virustutkat pois, niistä on helposti enemmän harmia kuin hyötyä kun Windows päivittyy jatkuvasti.
Yleisohjeena niin, että Windows 10:stä poistaa vanhan IE:n, Media Playerin ja muut selaimet kuin sen Edgen, muut PDF-lukijat jne. Muuten sovellukset sitten joko asentaa kaikki sieltä Microsoftin sovelluskaupasta, käyttää selainsovelluksia sillä Edgellä ja sovelluskaupan ulkopuolelta asentaa näitä vuosi/kuukausimaksullisia sovelluksia kuten Adobe Creative Cloudin se valokuvatilaus missä Lightroom ja Photoshop.
Windows 10:ssä sitten kun tehnyt käyttäjätilit oikein, eli on se pääkäyttäjätili kuten "Omistaja" tai "Admin", ja jokaiselle käyttäjälle tavallinen käyttäjätili jonka liittää Microsoft tiliin muotoa [email protected] niin homma toimii hienosti.
Siinä ei oikeastaan ole mitään tarvetta millekään virustutkille kun tuolla tavalla käytettynä se on automaattisesti turvallinen. Ei vaan pidä IKINÄ käynnistää mitään tuntematonta ohjelmaa (.exe, .msi, .bat, .vbs jne.)
Käytännössä kaikki turvaharmit tulee siitä kun on asenneltu jotain outoja ohjelmia, on jätetty päivittämättä tai sitten on oikeudet sellaiset, että jos pääseekin jotain niin haittaohjelma saa koko koneen hallintaansa. Windows 10:llä saa tuollaisella muutamalla käytännöllä homman automaattisesti päivittyväksi ja oikeudet fiksusti rajattuna, ja homma vaan toimii.