Langattoman tiedonsiirron historia

hidas_kehitys

On yllättävän vanhaa, mutta hitaasti kehittynyttä, kun aattelee että jo 1800 luvun lopun (lennätin / morsetus) tekniikalla voitiin välittää viestiä mantereiden välillä.
Luulisi että netin yms. matkapuhelimien syntyyn olis mennyt lyhyempi aika kuin 100 vuotta.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Langattoman_tiedonsiirron_historia

3

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gigahertsin_titaaja

      Mikä olisi ollut luultavampi aika netin ja matkapuhelimien syntyyn?

    • Ensimmäinen langaton koelähetys Atlantin yli tapahtui 1901. Käytännön tiedonsiirto tapahtui kaapeleita pitkin. Matkapuhelimia on tietyssä muodossa ollut pitkään, jostain 1960-luvulta asti. ARP aloitti Suomessa 1971. 1960-luvulla oli jo joku Helsingin kattava järjestelmä, joka perustui yhteen antenniin. ARP:ssa soittajan piti tietää missä auto on, jotta puhelu voitiin manuaalisesti välittää perille. Ongelma matkapuhelimissa nimenoman oli solutekniikan toteuttaminen saumattomasti. Osaltaan myös byrokraatit sotkivat asiat. USA pilasi etulyöntiasemansa tällä lailla Motorolalla oli kännykkä jo 1973, mutta vasta 1983 annettiin luvat, vuotta Suomea myöhemmin. Kännykät tosin sallittiin Suomessa vasta 1987. Suomessa markkinat nähtiin pitkään vielä autokeskeisenä. Jopa se kuuluisa Holkerin soittama ensimmäinen GSM-puhelu soitettiin autopuhelimesta. Kännykän inspiraationa muuten toimi Star Treckin kommunikaattorit.

      Kannattaa muistaa, ettei lankapuhelinkaan levinnyt mitenkään salamannopeasti. Se ei koskaan Suomessa saavuttanut lähes sadan prosentin kattavuutta. Tarvetta langattomalle viestinnälle ei yksinkertaisesti nähty. Kehitettävää oli vielä perinteisessä puhelimessa. Jos 1930-luvulla halusi soittaa Helsingistä Viipuriin, piti puhelu tilata edellisenä päivänä.

    • hidas_kehitys

      ..Piti sanoa, että langattoman tiedonsiirron historia on vanhaa, JA hitaasti kehittynyttä.

      Mutta, joo sen verran vielä lisään että jos 1800 luvun lopun ja 1900 luvun alun elektronisia komponentteja ja radiomasto-verkostoa olisi osattu hyödyntää oikein, olisi esim. NMT -matkapuhelimen valmistaminen ja verkon rakentaminen ollut mahdollista ainakin teoriassa jo 1900 luvun alussa.
      Elektronisia komponentteja kuten mm. kide, diodi yms. on ollut jo 1800-luvulla, ja alkeellisia kondensaattoreita jo 1700-luvun lopulla.

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Sähkön_ja_elektroniikan_historia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      306
      10905
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      335
      7554
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      86
      2057
    4. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      2043
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      125
      1817
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1561
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1221
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      49
      1013
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      868
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      772
    Aihe