Mitä Budapestissa voi tehdä sunnuntaina? Kaikki kaupat on kuulemma Unkarissa nykyään kiinni sunnuntaisin, onko totta?
Museot ei kauheesti kiinnosta.
Onko ravintolat auki? Vaikka eihän koko päivää viitsi ravintolassakaan istua. Mitä muuta voi tehdä kaupunkilomalla kun ei voi shoppailla?
Sunnuntaina
5
313
Vastaukset
- Tuu_tänne
Kyllä kauppoja on auki. Ja ravintoloita tottakai
- Matkaajanapu2
Moi! Tervetuloa Budapestiin!
Olet oikeassa, vähän alle vuosi sitten voimaantulleen lain mukaan suurin osa kaupoista on kiinni sunnuntaisin, ostoskeskukset, yritykset ja supermarketit mukaanlukien, poikkeuksena ovat oikeastaan vain kioskit ja 24/7 auki olevat pienet elintarvikekaupat, löytyy melkein joka metroaseman läheisyydestä. Suurin osa Váci utcan matkailijoita palvelevista kaupoista ovat mielestäni auki.
Ravintolat ovat auki normaalisti.
Itse sinuna harkitsisin jotain museotakin, Budapestissä on monia kivoja museoita myös ei-taiteenystäville, mutta kunnioitan toivettasi.
Muutamia vinkkejä:
- Budan kukkulat
Géllerthegy: Sijaitsee Szabadszag hidin (Vapaudensilta) kupeessa. Sinne voit mennä kävellen n. 15min Géllert-hotellin vierestä alkavia puistoteitä tai bussilla Móricz Zsigmond körteriltä (M4), bussi numero 27, lähtee Sparin vierestä olevalta pysäkiltä, jää pois pysäkillä Busulo Juhasz (Citadella).
Várhegy, Linnavuori: Budan puolen vanhakaupunki on täällä. Kapeita kujia täynnä vanhoja, kauniita taloja. Matiaksenkirkko, Kalastajabastioni ja Budan linna löytyvät täältä. Bussi 27 (Széll Kálman tér-Disz tér) Széll Kálman tériltä (M2) lähtee Burger Kingin vierestä. Suosittelen jäämään jo Bécsi kapu térillä (toinen pysäkki) ja jatkamaan siitä oikeanpuoleista tietä pitkin sisemmäs vanhaan kaupunkiin tai sitten menemään suoraan päätepysäkille.
-Mene kylpylään:
Budapest on tunnettu ulkoilmakylpylöistään, kaupungin alla on lukuisia kuumia lähteitä. Perinteisiä kylpylöitä keskusta-alueella ovat esim. Rúdas, Géllert (molemmat Szent Gellert tér M4) ja Széchenyi (suurin, Széchenyi fűrdo M1). Lisätietoja löytyy googlettamalla.
Állatkert, eläintarha:
Széchenyi fűrdo M1
Szént István-bazilika, katedraali:
Déak Ferenc tér (M1, M2, M3)
Tee päiväretki:
HÉV-lähijunaverkolla pääsee kätevästi noin tunnin matkan päähän esim. Szentendreen (Ota juna: Batthyany tér M2), jossa on mukava vanha keskusta ja mukavia ravintoloita Tonavan varren promenaadilla.
Tee risteily:
Budapest on kaunis myös Tonavalta katsottuna. Monet yhtiöt järjestävät maisemaristeilyitä, Googlesta lisätietoja.
Toivottavasti näistä vinkeistä on jotain apua! Hyvää matkaa! :)- Matkaajanapu2.1
Korjaan: Linnavuorelle menevän bussin numero on 16!
- Hienoa
Olikin uusia vinkkejä, Ei kukaan turisti olisi tiennyt .
Kiitos kuitenkin - Budanisti
Jos kämppää Pestissä, linjan 16 toinen päätepysäkki on Erzsébet térin reunalla. Ihan Riz-Carltonia vastapäätä. Linjaa ajetaan hupaisilla "nysäbusseilla", on ihan hauska pikasightseeingi. Mun kämppä on ihan nurkan takana Moskva téristä ja jos jostain omituisesta syystä on asiaa "turistihelvettiin" käytän paljon mielummin tuota, kuin metroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk662169Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna921472Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.621275Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll701258- 1151135
Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j90980- 69970
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur72929Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍81870Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise11845