mopoautot, traktorit ja romuautot

karvianhelemestäkö

aina saa olla varuillansa

10

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paska_provo

      Pyh, ennemminkin saa varoa niitä eläkeläisiä ja muita kiireisiä, jotka jyrää hidasteidenn yli 50kmh.

      • pppoookkkkk

        Olet oikeassa. Päivälläkin nämä "paremmat" kaahaa kuin höyrypäät, macho-autoillaan kirkonkylän läpi. Eivät kunnioita suojatietä eikä hidasteita. Auto jätetään käymään kaupan oveneteen ja mieluusti vielä poikittain, että vie kaksi parkkiruutua. Näistä nämä valittajat eivät puhu mitään.


    • ikäjaviisaus

      lailla pitäisi kieltää muoviset hökötykset eli mautot joilla nuo kakarat ajavat. sitten traktorit kuuluvat työkäyttöön eikä holliajoon. ja lopuksi romuautot romuttamoon.

      • Voivoi, vituttaako pientä kun kaikki eivät ajele pankkilainalla ostetuilla autoilla? Ja kerro mitä töitä nyt talvella traktorilla tehdään, oi herra kaikkitietävä?


      • vanhapatu_

        Eli ajaako kirkolla joku romuautolla?..sehän on aivan lainvastaista. Katsastusmiehetkin on tehnyt virheen, kun ovat päästäneet ne katsastuksesta läpi. Niiltäkin pitäisi ottaa katsastusoikeudet pois.
        On se hienoa, kun nuorisolla on parin tonnin menopeli alla. Omilla rahoilla ostettu eikä rahoitusyhtiön nimissä oleva. Kannattaa vilkaista nettiautosta näiden ns. romuautojen pörssihintaa, niin leipäläpi pysyy pienellällä.
        Tai taitaa olla parempi ettet katso, kateus alkaa raastaa vielä pahemmin hermostoa.

        Mutta on se poijaat vaan komiaa katseltavaa kun 1980- 90 -luvun menopelit on rivissä Salen pihassa. Oikein vanhan autokuskin sydäntä lämmittää, kun olette niin viisaita, että olette ensiautoksi hankkineet laatua koko rahalla.

        Yksikin nainen jätti hintalapon kolttuunsa, että muut vieraat näkevät paljonko loimi oli maksanut.


      • TTT-
        JJT_originaali kirjoitti:

        Voivoi, vituttaako pientä kun kaikki eivät ajele pankkilainalla ostetuilla autoilla? Ja kerro mitä töitä nyt talvella traktorilla tehdään, oi herra kaikkitietävä?

        Tietenkin niitä vi***aa, kun tammikuussa taas tulee autonosamaksu erä, ties kuinka mones. Sen velkaisen citymaasturin pörssihintakin on pudonnut, niin ettei siitä saa koskaan omiaan takaisin. Vaihtaa täytyisi uudempi kun naapurillakin on.

        Mutta pojat sen kun ajelevat OIKEILLA autoilla, jotka vielä ovat autojen näköisiä. Oli kesä tai talvi niin aina mennään.


    • TTJ-originaali

      Ikäjaviisaus puhuu viisaita, JJT jauhaa samaa paskapropagandaa!

      • Näemmä rahtari-lahtari, mmm-arkisin yms muilla nimimerkeillä esiintyvä pelle on keksinyt uuden nimen. Miten muka provosin ketään?


    • Mobilisti

      Karvia-päivien aikana tiirailaan samanlaisia autoja ihaillen siinä suuressa "museo"-autojen letkassa. Voiettä, kun ne on hienoja ja upeita!!! Niistä puhutaan viikkotolkulla. Ja niitä ihaillaan. Omistajia kehutaan, miten ovat kelvollisia ihmisiä, kun eivät ole autovanhusta vieneet romutettavaksi vaan antaneet sille lisää elinaikaa.

      Mutta kuinkas ollakaan, kun nuorisossamme on muutama, joka haluaa ajaa näillä vuosimalliltaan vanhemmilla, niin ne muuttuvat romuautoiksi. Miten se on mahdollista??

      Ajatelkaa hivenen mitä sieltä krapulaisesta päästänne päästätte.

      Kunnioitan näitä nuoria, jotka ajavat näillä autovanhuksilla. Heillä on kunnon periaatteet siinä, että auton ei tarvitse olla uusi. Sitäpaitsi, näissä autovanhuksissa on luonnetta ja niiden merkit erottaa toisistaa. Toisin kuin nykyajan menopelit. Kaikki on samalla skodan mallilla tehty.

    • eienääpyöriä

      Karviapalstan vois muuttaa mopo traktori tai yleensä pyörillä liikkuvien vihapalstaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      89
      8203
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      42
      4708
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4371
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      44
      2566
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      96
      1438
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1286
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      40
      1227
    8. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1140
    9. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1122
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      166
      1070
    Aihe