mopoautot, traktorit ja romuautot

aina saa olla varuillansa
10239
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Pyh, ennemminkin saa varoa niitä eläkeläisiä ja muita kiireisiä, jotka jyrää hidasteidenn yli 50kmh.

Äänestä
  • Olet oikeassa. Päivälläkin nämä "paremmat" kaahaa kuin höyrypäät, macho-autoillaan kirkonkylän läpi. Eivät kunnioita suojatietä eikä hidasteita. Auto jätetään käymään kaupan oveneteen ja mieluusti vielä poikittain, että vie kaksi parkkiruutua. Näistä nämä valittajat eivät puhu mitään.

    Äänestä

lailla pitäisi kieltää muoviset hökötykset eli mautot joilla nuo kakarat ajavat. sitten traktorit kuuluvat työkäyttöön eikä holliajoon. ja lopuksi romuautot romuttamoon.

Äänestä
  • Voivoi, vituttaako pientä kun kaikki eivät ajele pankkilainalla ostetuilla autoilla? Ja kerro mitä töitä nyt talvella traktorilla tehdään, oi herra kaikkitietävä?

    Äänestä

  • Eli ajaako kirkolla joku romuautolla?..sehän on aivan lainvastaista. Katsastusmiehetkin on tehnyt virheen, kun ovat päästäneet ne katsastuksesta läpi. Niiltäkin pitäisi ottaa katsastusoikeudet pois.
    On se hienoa, kun nuorisolla on parin tonnin menopeli alla. Omilla rahoilla ostettu eikä rahoitusyhtiön nimissä oleva. Kannattaa vilkaista nettiautosta näiden ns. romuautojen pörssihintaa, niin leipäläpi pysyy pienellällä.
    Tai taitaa olla parempi ettet katso, kateus alkaa raastaa vielä pahemmin hermostoa.

    Mutta on se poijaat vaan komiaa katseltavaa kun 1980- 90 -luvun menopelit on rivissä Salen pihassa. Oikein vanhan autokuskin sydäntä lämmittää, kun olette niin viisaita, että olette ensiautoksi hankkineet laatua koko rahalla.

    Yksikin nainen jätti hintalapon kolttuunsa, että muut vieraat näkevät paljonko loimi oli maksanut.

    Äänestä

  • JJT_originaali kirjoitti:

    Voivoi, vituttaako pientä kun kaikki eivät ajele pankkilainalla ostetuilla autoilla? Ja kerro mitä töitä nyt talvella traktorilla tehdään, oi herra kaikkitietävä?

    Tietenkin niitä vi***aa, kun tammikuussa taas tulee autonosamaksu erä, ties kuinka mones. Sen velkaisen citymaasturin pörssihintakin on pudonnut, niin ettei siitä saa koskaan omiaan takaisin. Vaihtaa täytyisi uudempi kun naapurillakin on.

    Mutta pojat sen kun ajelevat OIKEILLA autoilla, jotka vielä ovat autojen näköisiä. Oli kesä tai talvi niin aina mennään.

    Äänestä

Ikäjaviisaus puhuu viisaita, JJT jauhaa samaa paskapropagandaa!

Äänestä
  • Näemmä rahtari-lahtari, mmm-arkisin yms muilla nimimerkeillä esiintyvä pelle on keksinyt uuden nimen. Miten muka provosin ketään?

    Äänestä

Karvia-päivien aikana tiirailaan samanlaisia autoja ihaillen siinä suuressa "museo"-autojen letkassa. Voiettä, kun ne on hienoja ja upeita!!! Niistä puhutaan viikkotolkulla. Ja niitä ihaillaan. Omistajia kehutaan, miten ovat kelvollisia ihmisiä, kun eivät ole autovanhusta vieneet romutettavaksi vaan antaneet sille lisää elinaikaa.

Mutta kuinkas ollakaan, kun nuorisossamme on muutama, joka haluaa ajaa näillä vuosimalliltaan vanhemmilla, niin ne muuttuvat romuautoiksi. Miten se on mahdollista??

Ajatelkaa hivenen mitä sieltä krapulaisesta päästänne päästätte.

Kunnioitan näitä nuoria, jotka ajavat näillä autovanhuksilla. Heillä on kunnon periaatteet siinä, että auton ei tarvitse olla uusi. Sitäpaitsi, näissä autovanhuksissa on luonnetta ja niiden merkit erottaa toisistaa. Toisin kuin nykyajan menopelit. Kaikki on samalla skodan mallilla tehty.

Äänestä

Karviapalstan vois muuttaa mopo traktori tai yleensä pyörillä liikkuvien vihapalstaksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


karvianhelemestäkö kirjoitti:

aina saa olla varuillansa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu