Onko outoa jos alapäässä tuntuu kipua kuukautisten aikana?? Olen vasta 11.v ja pelottaa onko se normaalia??!
onko kipu normaalia
huolestunut10
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Aika monella on kipuja kuukautisten aikaan. Yleisin syy on kohdun supistelu. Siitä lihasten jännitys voi levitä muihinkin lihaksiin, myös selkään. Toisaalta monella on joko ummetusta tai ripulia kuukautisten aikaan ja sekin voi aiheuttaa kipua.
Jos kipu tuntuu pahalta, niin ota särkylääkettä. Keskustele äitisi kanssa, mitä särkylääkettä kannattaa käyttää kodin lääkekaapista. Äidilläsi voi olla muitakin kikkoja kivun hillitsemiseen.
Ihan ok ,mulla nuorena oli selkään asti säteilevää kipua ja alavatsa myös,1 päivä pahin,otin buranaa ja lepäsin ja tein pieniä kävelylenkkejä,auttaa lihaskipuihin ja rentouttaa,vuoto alkaa kunnolla tulemaan kun liikkuu ja supisteluun myös auttaa käveleminen,sellainen tavallinen pikkulenkki.