JASSUN SEKAVA PLÖRÄYS, OSA 2

Kun ahdistaa ja haluat vain paeta. Okei, meidän joulu meni sitten aika lailla (lue: kokonaan) pa**oissa tunnelmissa. Joulutunnelman puuttumista valitin täällä (ja joka paikassa) jo ennen joulua ja joulua rakastavana ihmisenä järkytin itse itseäni.

Meidän piti perheen sekä mieheni kanssa syödä jouluillallinen aattoiltana, kuten tapoihimme on kuulunut. Onnistuiko se niin? Ei todellakaan, koska kokki/leipuri poistui paikalta. Minä siis, joka olin vastuussa (jokavuotiseen) tapaan kaikista tarjoiluista, paitsi joulukalat saimme jälleen ihanalta kokkiystävältämme.

Jep, en vain pystynyt teeskentelemään jotain ns. jouluiloa, kun ahdisti ihan järjettömästi. Joten Instagram-seuraajani! Saatte olla minusta oikeasti ylpeitä, kun sain edes ne muutamat joulukuvani postattua pyhien aikaan.

No joo, jouluillallinen onnistui sitten vihdoin joulupäivänä – vain päivän myöhässä. Sain jopa pysyttyä ruokapöydässä koko ruokailun ajan, mutta operaation nimeltä ”joululahjojen antaminen ja saaminen” olisin voinut siirtää suoraan ensi vuoteen. Silloin, kun on p*ska tunnelma, niin jotkut lahjat eivät sitä tilannetta piristä. Enemmänkin vain ahdistavat, kun niistä kuuluisi tottumuksen mukaan iloitakin.

Älkää kuitenkaan käsittäkö väärin tai huolestuko, en ole masentunut. Ja tiedän, mitä haluan tai paremminkin sanottuna tiedän, mihin haluan ”paeta”. Homman toteutukseen menee vain vielä aikaa ja koska olen ärsyttävänkin kärsimätön tyyppi, niin minkä tahansa odottaminen on minulle vaikeaa. Kun tiedän, mitä haluan, niin asioiden pitäisi vain tapahtua. Mutta niistä ympärillä olevista läheisistä johtuen se ei aina onnistu ihan niin helposti.

Tästä kuitenkin pikku hiljaa parempiin fiiliksiin ja mikä ihaninta, huomenna alkaa uusi viikko! "

Oih! Megavauva on saanut itkupotkuraivarit ja poistunut keittiöstä. Kukaan ei saanut jouluateriaa jouluaattona. Lahjojenkin saaminen oli paskamaista. Vääriä lahjoja vääriltä ihmisiltä, ihan paskaa. Ja nekin jaettiin päivän myöhässä, koska megavauvaa vitutti aattona niin helevetisti.
2161640
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 216

Vanhimmat

Aikooko mrs Bramley paeta Newcastleen Emman hoteisiin/Kreikkaan jonkun Giorgioksen elätettäväksi? Omaa elämää eli vapaata biletystä odotetaanihan sikana. Mitään työtähän se ei pysty jatkuvan juhlinnan takia pitämään, jos nyt onnistuis jotain mitätöntä allasjumppaajan hommaa taas saamaan.

Äänestä

No niin, alkaa avioliitos natista vanhan papparaisen kans. Vielä nuorehko Jäz ei kestä enää vanhuselämää, vaan pitäisi päästä ikäistensä seuraan bilettämään. Oikeasti, en kestäis minäkään! Sellaisen elämän ajatteleminenkin ahdistaa.

Palaisi nyt vaan kiltisti sinne vinttikammariin äitin passattavaksi. Itsenäiseen elämäänhän siitä megakersasta ei ole...

Äänestä

Itse en olis ikinä alkanut mitään vanhan ja varattoman, nyhverön sairaseläkeläisen kanssa! Ihan sairasta.

Mut mitä se nyt oikeasti niin kovasti odottaa et kohta halkeaa? Jonkun ukon avioeroako? Ei ainakaan minkään ansiotyön tai opiskelun alkamista, hahahah!

Äänestä
  • Varmaan seuraavan Seiskan ilmestymistä, niin sen jälkeen voi kailottaa koko maailmalle, kuinka avioliitto on ohi. Tuskin edes palaa takaisin Englantiin.

    Äänestä

  • Ei_tajuu kirjoitti:

    Varmaan seuraavan Seiskan ilmestymistä, niin sen jälkeen voi kailottaa koko maailmalle, kuinka avioliitto on ohi. Tuskin edes palaa takaisin Englantiin.

    Justhan se hankki sos.tunnukset sieltä ja oli niin ilonen ja onnellinen. Pettikö se taas Denua Ouolussa kun koko joulun aika on ollut paskaa? Denu saanut sen taas kiinni pettämiestä.?

    Äänestä

  • ValheellistaElämää kirjoitti:

    Justhan se hankki sos.tunnukset sieltä ja oli niin ilonen ja onnellinen. Pettikö se taas Denua Ouolussa kun koko joulun aika on ollut paskaa? Denu saanut sen taas kiinni pettämiestä.?

    Tuskin mitään noin dramaattista.

    Äänestä

  • Ei_tajuu kirjoitti:

    Tuskin mitään noin dramaattista.

    viimeisen vuoden aikana Jasmin on tainnut useammin kaivata omaa aikaa, kuin aikaa aviomiehensä kanssa, miksi olla yhdessä jos on noin vaikeaa? Hysteerisenä odottaa uutta viikkoa aivan kuin se jotain korjaisi. Viime uudenvuoden jälkeen piti päästä selvittämään ajatuksiaan Manchesteriin ja hupsista vaan, sitten olikin shineshine. Sanoisin hänen olevan maanisdepressiivinen, ite oon

    Äänestä

  • ValheellistaElämää kirjoitti:

    Justhan se hankki sos.tunnukset sieltä ja oli niin ilonen ja onnellinen. Pettikö se taas Denua Ouolussa kun koko joulun aika on ollut paskaa? Denu saanut sen taas kiinni pettämiestä.?

    mutta saiko sos,tunnukset, piti saada ennen joulua, ei ole hehkuttanut. Ja minkälaiset lääkkeet hän sai , jos käytös on tuommoista.

    Äänestä

Tämä joulu on ollut syystä kuin toisesta erittäin syvältä. Eniten pe**eestä ikinä, noin "suomeksi" ja suoraan sanottuna. Joulunpyhät ovat tuntuneet kestävän ikuisuuden ja ainoina oikeasti hyvinä juttuina voisin mainita äitini kanssa vietetyn ajan sekä jouluruoat. Jouluruoasta nautittiin kunnolla tänä vuonna kyllä vasta joulupäivänä, minun takiani. Jouluaattona ei olisi vähempää voinut kiinnostaa leipominen ja kaiken valmistaminen. Ei edes, vaikka ruoanlaitto on lempipuuhaani.

Täällä Oulussa ollaan oltu siis äitini, mummini, isäpuoleni sekä aviomieheni seurassa. Joulun kuuluu olla onnen, ilon ja rakkauden aikaa. Toivon todella, että te muut olette nauttineet näistä pyhistä minua/meitä enemmän. Paljon vähempää niistä tuskin olisi voinutkaan nauttia... Kaikesta negatiivisesta huolimatta pystyn kuitenkin näkemään tässäkin asiassa jotain positiivista. Tästä fiaskosta on pakko seurata jotain hyvää ja ensi joulu on 99 % mahdollisuudella parempi. "
http://www.seiska.fi/Jasmin-Mantyla/Kun-joulu-on-todella-syvalta/1090908

Vituttaa niin helevetisti ku aviomies tuli jouluksi mökkiin piereskeleen? Takuulla ei oo Denua päässyt vinttikopperoon nauttiin aviollisista oikeuksistaan vaan ukko on joutunut alakerran sohvalle. Jokohan on älynnyt lähteä pariskunnan Englannin kotiin takas.

Äänestä
  • Äitihän se on parasrakas viis aviomiehestä. Äiti kustantanut kaikki joulupöperöt, Jasminin tarvinnut vain kokata, ei hotsittanut. Äitinä häpeäisin silmät päästäni, vaikka oma kasvattamani olisikin. Ei voisi olla enää suurikaan uutinen tuleva avioero, kaikki tuo kiukuttelu on merkki huonosta parisuhteesta, parasta huonossa parisuhteessa on, että siitä pääsee eroon, vai miten lie,shineshinehappyhappy

    Äänestä

  • Aha. Kun Jasu saa teiniraivarit, eikä halua kiukultaan osallistua yhteisen hyvän (jouluruuat) eteen, niin jo on p:le, muutkaan eivät syö! Aivan varmasti söivät, kunhan "ahdistukseltaan" kotivaimo nyt uhriutuu ja draaman kaarta kehittelee.
    Olen Jassua 16 vuotta vanhempi, nainen. Jos oma aikuinen lapseni alkaisi tuolla tavalla kiukuttelemaan, niin ovea näyttäisin. Ei ole Jassulla rasitteenaan työ eivätkä arjen muut velvoitteet lapsineen, kotihommineen, kunhan on vain. Jos itsellä p. fiilis, niin ei sitä tarvitse muihin tartuttaa. Mikä mahtaa olla lepyttänyt ikiteinin raivon? Arvasiko, että ei tule lahjavuorta? Ei huippumeikkejä, ei aitoa kultaa, ei timangeja...
    Voi helwata, Jassu ja Jossu on ihan samasta puusta tehtyjä turhan kuvittelijoita. Kuvittelepa nuo "yhteistyössä". Tai eip sittenkään.

    Äänestä

En ole aktiivisesti seurannut tätä rouvaa mutta sen olen huomannut, että valtavasti hypeä kaikesta - syksyllä oltiin muuttamassa uuteen kotiin (tapahtuiko tämä?), puoluetoiminnan piti olla aktiivista (?) ja aina on jotain ihanaa ja kivaa tapahtumassa, mutta mistään ei voi vielä puhua? Onko aikuinen ihminen tällainen?

Äänestä
  • keski-ikää lähestyvä murrosikäinen teini, ei todellakaan aikuinen nainen.
    jos todellakin ahdistaa niin paljon että pitää kiukuttelulla pilata kaikkien juhlapyhät, silloin käynti psykiatrilla vois auttaa.

    Äänestä

  • TyhjääOnPäässä kirjoitti:

    keski-ikää lähestyvä murrosikäinen teini, ei todellakaan aikuinen nainen.
    jos todellakin ahdistaa niin paljon että pitää kiukuttelulla pilata kaikkien juhlapyhät, silloin käynti psykiatrilla vois auttaa.

    niin tai viinakaupassa käynti, on meinaan viinakset päässeet loppumaan, vituttaahan se vähempikin, ja sitten ukko kyylää vieressä vahtimassa, ei pääse kuvaamaan joulutissejä eikä muhevaa joulupers..... Kyllä siinä joulutunnelma nousisi uusiin ulottuvuuksiin, kun muutama ukkeli kuolaisi kinkunrasvat suupielissä, näin on.

    Äänestä

  • TyhjääOnPäässä kirjoitti:

    keski-ikää lähestyvä murrosikäinen teini, ei todellakaan aikuinen nainen.
    jos todellakin ahdistaa niin paljon että pitää kiukuttelulla pilata kaikkien juhlapyhät, silloin käynti psykiatrilla vois auttaa.

    tämä samainen rouva on kehunut omaavansa hyvät käytöstavat, oikeestiko, kehtaa vielä vaatia toisilta käytöstapoja. Vittu mikä penikka.

    Äänestä

Voiko oikeasti yli 30-vuotias naimisissaoleva nainen kirjoittaa tuollaista murrosikäisen kiukuttelua? Myötähäpeän!
Ensin rouva opettaa (tapansa mukaan) blogissaan, kuinka joulua kuuluu/ei kuulu viettää, sitten toitottaa joka tuutista, kuinka paska ja perseestä ja syvältä heidän perheen joulu onkaan. Aattona poistuu paikalta, kun niin kamalasti ahistaa. Mukana on vielä melkein 100-vuotias mummo, joka viettää viimeisiä joulujaan. Ettäs kehtaakin, ja vielä mainostaa törkeää käytöstään ympäri nettiä.
Samaan aikaan kuvailee Itseään Instaansa autuaan onnellinen hymy naamallaan. #Christmastime, #be happy, #love this #winter#snow. Miten valheellinen ihminen!
Paappa ja äiti on luultavasti toppuutelleet viininlipitystä, alkaahan se äkillinen laskuhumala ahistaa.
Mut onneksi alkaa uusi viikko! Pappa vaan lentokoneeseen, ja Alkokin avautuu huomenna taas. Kyllä se siitä.

Äänestä

Siis ei voinut oman itsekkyytensä takia antaa omille lähimäisillekään sitä joulurauhaa ja rakkautta. Täytyy olla raskasta äidille ja aviomiehelle tuollaisen häiriöisen ihmisen läsnäolo. Vai johtuuko nuo mielenailahtelut anoreksia / Bulimi/ alkoholiriippuvuudesta. ?

Äänestä

Äitien kaa on ollu kivaa aikaa, ahdistavan rupes ku hubbykin saapui paikalle. Onkos lemmenkipeä aviomies ahdistellut keittiössä, käynyt roikottamiin kiinni ja vaatinut vinttikammariin lemmenpuuhiin ku ruuan laitto jätettiin kesken ja marssittiin ovet paukkuen pihalle? Edun on kai jo passitettu paluulennolla kuten tehtiin kesälläkin.

Äänestä

Kun ahdistaa ja haluaisi vaan paeta. Jassu myös tietää minne pakenee. Todennäköisesti Emman nurkkiin Newcastleen, omillaanhan se ei pärjää. Emman kans hankittiin sos.tunnukst sun muu tarpeellinen, joten taskurahaa tulee paikallisesta Kelasta tms. Ehkä pappa joutuu kans maksaan elatustukia työttömälle tulevalle eksälleen ja Emma kustantaa katon pään päälle. Sitten sitä kelpaa taas elää omaa elämää eli istua pubeissa Emman kans, woooohoooo!

Äänestä
  • Tässä ketjussa sitä vasta taitavaa väkeä on kirjoittamassa, kun tietävät syyt Jassun mielenliikkeisiin ja tuleviin tapahtumiin.

    Äänestä

jäz on todella surullinen ja itsekeskeinen, henkisesti keskenkasvuinen keski-ikäinen pikkutyttö. Vaikka kunka v*tuttaisi, normaalikapasiteetilla varustettu aikuinen pystyy käyttäytymään ja pitää mölyt mahassaan. Edes juhlapäivinä. Edes joskus.

Tunkki pilasi oman perheensä joulun, niin teki myös jäz. Osaavatkohan tädit edes hävetä??

Äänestä
  • Se on niin helppoa somessa arvostella toisen ihmisen käytöstä, kuinka käyttäytyä/olisi pitänyt käyttäytyä. Kaikilla se ei vaan ole itselläkään hallinnassa.

    Äänestä

  • someraivo kirjoitti:

    Se on niin helppoa somessa arvostella toisen ihmisen käytöstä, kuinka käyttäytyä/olisi pitänyt käyttäytyä. Kaikilla se ei vaan ole itselläkään hallinnassa.

    niinhän se on, varsinkin kun altistaa itse itsensä arvostelulle. Kuka tuosta edes kotiväen lisäksi tietäisi? Hyvä tuo MäntyläB on muita neuvomaan eikä osaa hävetä, anteeksi pyytelee jotain mistä ei selvää saa.

    Äänestä

  • someraivo kirjoitti:

    Se on niin helppoa somessa arvostella toisen ihmisen käytöstä, kuinka käyttäytyä/olisi pitänyt käyttäytyä. Kaikilla se ei vaan ole itselläkään hallinnassa.

    No kukaan ei arvostelisi rouva Bramleyn käytöstä mitenkään, jos tuo keskenkasvuinen nirppanokka olisi älynnyt pitää pilaamansa joulun omana tietonaan. Kuka muu kehtaa suoltaa mokomaa lapsellista kiukuttelua kaiken kansan luettavaksi. Kyllä se on Jassu, joka tässä "someraivoaa"! Äitinsä nurkissa tuntuu taantuvan joka kerta teiniasteelle. Helgana häpeäisin silmät päästäni tuollaista tytärtä.

    Äänestä

  • JoulunaKuuluuRauhoittua kirjoitti:

    No kukaan ei arvostelisi rouva Bramleyn käytöstä mitenkään, jos tuo keskenkasvuinen nirppanokka olisi älynnyt pitää pilaamansa joulun omana tietonaan. Kuka muu kehtaa suoltaa mokomaa lapsellista kiukuttelua kaiken kansan luettavaksi. Kyllä se on Jassu, joka tässä "someraivoaa"! Äitinsä nurkissa tuntuu taantuvan joka kerta teiniasteelle. Helgana häpeäisin silmät päästäni tuollaista tytärtä.

    Omasta Jouluntunnelmastaan Jassu kertoo, ei muiden läsnäolijoiden. Siitähän emme tiedä mitään. Kenen edessä Helgan olisi pitänyt hävetä? Eiköhän se porukka tunne toisensa ja saa suutaan auki jos on sanottavaa jonkun jäsenen käytöksestä.

    Äänestä

  • jassunjoulutunnelma kirjoitti:

    Omasta Jouluntunnelmastaan Jassu kertoo, ei muiden läsnäolijoiden. Siitähän emme tiedä mitään. Kenen edessä Helgan olisi pitänyt hävetä? Eiköhän se porukka tunne toisensa ja saa suutaan auki jos on sanottavaa jonkun jäsenen käytöksestä.

    niin kun se on vaan ja ainoastaan Jasminin joulu. Kyllä minä ainakin Helkan ikäisenä äiti-ihmisenä häpeäisin tyttäreni käytöstä, varsinkin kun vävy on paikalla, mutta sitähän ei kaikki tietenkään ymmärrä. Toisissa perheissä tuommoinen käytös on varmaan ihan omiaan nostattamaan harrasta joulutunnelmaa.

    Äänestä

  • mjjfuufy kirjoitti:

    niin kun se on vaan ja ainoastaan Jasminin joulu. Kyllä minä ainakin Helkan ikäisenä äiti-ihmisenä häpeäisin tyttäreni käytöstä, varsinkin kun vävy on paikalla, mutta sitähän ei kaikki tietenkään ymmärrä. Toisissa perheissä tuommoinen käytös on varmaan ihan omiaan nostattamaan harrasta joulutunnelmaa.

    Sinulla on sitten aika etäiset välit tyttäreesi ja vävyysi, kun perhepiirissäkin on hävettävä.

    Äänestä

  • puhuminenauttaa kirjoitti:

    Sinulla on sitten aika etäiset välit tyttäreesi ja vävyysi, kun perhepiirissäkin on hävettävä.

    ei minulla ole tytärtä, ja jos olisikin ja noin käyttäytyisi, ovea näyttäisin. Kiukuttele vaan siellä toisessa kotimaassasi. Äitinä näin uskaltaisin sanoa.

    Äänestä

  • slkAJSDHG kirjoitti:

    ei minulla ole tytärtä, ja jos olisikin ja noin käyttäytyisi, ovea näyttäisin. Kiukuttele vaan siellä toisessa kotimaassasi. Äitinä näin uskaltaisin sanoa.

    Oletko sitten perheesi despootti? Jassu ei kerro mistä mielensä oli pahoittanut, tai oliko jostain vain niin allapäin. Ei kenenkään mieli käskemällä parane.

    Äänestä

  • jassunjoulutunnelma kirjoitti:

    Omasta Jouluntunnelmastaan Jassu kertoo, ei muiden läsnäolijoiden. Siitähän emme tiedä mitään. Kenen edessä Helgan olisi pitänyt hävetä? Eiköhän se porukka tunne toisensa ja saa suutaan auki jos on sanottavaa jonkun jäsenen käytöksestä.

    No mahtoi niillä muilla olla lämmin joulutunnelma, kun päätähti istuu vintissä murjottamassa, niin että jouluaaton ateriakin jää syömättä. Pappakaan ei varmaan tuntenut oloaan mitenkään kiusaantuneeksi, kun hällä on niin lämpimät välit Jassun perheeseen.

    Äänestä

  • puhuminenauttaa kirjoitti:

    Oletko sitten perheesi despootti? Jassu ei kerro mistä mielensä oli pahoittanut, tai oliko jostain vain niin allapäin. Ei kenenkään mieli käskemällä parane.

    ei se mitään allapäin olemisesta ole kertonut, vaan ahdistuksestaan, ovat vissiin kaksi eri asiaa. Ahdistunut kun joutuu odottelemaan ennen kuin voi niin sanotusti pudottaa varsinaisen pommin. Ja kyllä minä olen perheeni semmoinen despoooootti, ettei räkänokat koputtele minun kärsivällisyyttäni. ei jouluna eikä muulloinkaan. Pieniltä lapsilta sietää melkeinpä mitä vaan, EI ENÄÄ TUON IKÄISELTÄ.

    Äänestä

  • DESPOOTTIONMUNNIMENI kirjoitti:

    ei se mitään allapäin olemisesta ole kertonut, vaan ahdistuksestaan, ovat vissiin kaksi eri asiaa. Ahdistunut kun joutuu odottelemaan ennen kuin voi niin sanotusti pudottaa varsinaisen pommin. Ja kyllä minä olen perheeni semmoinen despoooootti, ettei räkänokat koputtele minun kärsivällisyyttäni. ei jouluna eikä muulloinkaan. Pieniltä lapsilta sietää melkeinpä mitä vaan, EI ENÄÄ TUON IKÄISELTÄ.

    Sen kyllä huomaa, nimittäin sen despoottisuutesi.

    Äänestä

  • DESPOOTTIONMUNNIMENI kirjoitti:

    ei se mitään allapäin olemisesta ole kertonut, vaan ahdistuksestaan, ovat vissiin kaksi eri asiaa. Ahdistunut kun joutuu odottelemaan ennen kuin voi niin sanotusti pudottaa varsinaisen pommin. Ja kyllä minä olen perheeni semmoinen despoooootti, ettei räkänokat koputtele minun kärsivällisyyttäni. ei jouluna eikä muulloinkaan. Pieniltä lapsilta sietää melkeinpä mitä vaan, EI ENÄÄ TUON IKÄISELTÄ.

    Samaa mieltä. "Despoottia" Jassukin olisi aikoinaan tarvinnut. Nyt on jo myöhäistä, aikuiseksi kasvu jäänyt kesken. Eikä ihme, kun teini-ikäinen mistään tietämätön rinsessa päästetään yksin selviämään toiselle puolelle Suomea, koulut jää käymättä ja ikätoverien kanssa elämän oppiminen kokematta.

    Äänestä

  • ToinenDespootti kirjoitti:

    Samaa mieltä. "Despoottia" Jassukin olisi aikoinaan tarvinnut. Nyt on jo myöhäistä, aikuiseksi kasvu jäänyt kesken. Eikä ihme, kun teini-ikäinen mistään tietämätön rinsessa päästetään yksin selviämään toiselle puolelle Suomea, koulut jää käymättä ja ikätoverien kanssa elämän oppiminen kokematta.

    Saman ikäisinä moni muukin on "lentänyt pesästä". Ei näitä asioita voi yleistää siihen, minkä opin kotoasan kukakin saa.

    Äänestä

  • elämiseneväät kirjoitti:

    Saman ikäisinä moni muukin on "lentänyt pesästä". Ei näitä asioita voi yleistää siihen, minkä opin kotoasan kukakin saa.

    toiset vaan pärjää ja kasvaa ikäisekseen myös älyltään. Toiset jää oman erinomaisuutensa vangiksi, ei oteta hyvää tarkoittavia oppeja vastaan tyyliin: tiedän itse paremmin ja minä itse tiedän itseni paremmin kuin muut ja olen sitä paitsi melkein aina paikan päällä. NIIH.

    Äänestä

  • ToinenDespootti kirjoitti:

    Samaa mieltä. "Despoottia" Jassukin olisi aikoinaan tarvinnut. Nyt on jo myöhäistä, aikuiseksi kasvu jäänyt kesken. Eikä ihme, kun teini-ikäinen mistään tietämätön rinsessa päästetään yksin selviämään toiselle puolelle Suomea, koulut jää käymättä ja ikätoverien kanssa elämän oppiminen kokematta.

    Kyllä tuossa tapauksessa saa äitikin peiliin katsoa, vaan ei se enää auta. Vävy tullut nuorikkonsa varsinaiseen oikeaan kotiin jouluksi, ei käy Dennistä kateeksi. Akka kiukuttelee ja pihtaa, mulukkua se akka tarvitsisi..., ei mitään viininlitkuja.

    Äänestä

Kuinkahan paljon engelsmannia rupes ahdistaan ahtaassa mummonmökissä kun nuorikko vaan oikuttelee, nakkelee niskojaan ja kiukuttelee? No, sinänsä ei hätää, Enkuissahan syödäänkin jouluruuat vasta joulupäivänä, joten aaton paastosta ei kärsineet ku mummo, mamma ja isäpuoli, woohoo!

Äänestä

Näin kirjoittaa Jasmin blogissaan 13.12.:

Kotona se joulutunnelma luodaan kaikella täysin muulla kuin hervottomalla lahjavuorella. Ja mikä onkaan se paras lahja, niin muille kuin itsellekin? Toisten muistaminen ja auttaminen. Siihen kannustan sekä kehotan teitä kaikkia. On olemassa niin paljon ihmisiä, joilla ei ole mahdollisuutta nauttia läheisten seurasta, jouluruoasta tai lämpimästä tunnelmasta.

Muutama vuosi sitten aloin itse tajuamaan asioiden oikean tärkeysjärjestyksen ja siitä olen todella onnellinen. Aina kannattaa miettiä asioita syvällisemmin ja myös niitä toisia ajatellen. Kun toiselle saa loihdittua hyvän mielen, lämmittää se siinä ohessa myös omaa itseä. Ja siitähän se joulupyhien hyvä mieli syntyy kaikista parhaiten!

Äänestä
  • Muutama vuosi sitten aloin itse tajuamaan asioiden oikean tärkeysjärjestyksen ja siitä olen todella onnellinen. Aina kannattaa miettiä asioita syvällisemmin ja myös niitä toisia ajatellen. Kun toiselle saa loihdittua hyvän mielen, lämmittää se siinä ohessa myös omaa itseä. Ja siitähän se joulupyhien hyvä mieli syntyy kaikista parhaiten!
    Ts. pakenen tarpeen tullen vinttiin potkimaan seiniä!!!! Vitut muista tehköön keskenään semmoisen joulun kun haluavat /ansaitsevat. Ei ne kuitenkaan mulle mitään kunnon aitoja koruja ostele.

    Äänestä

  • Tällä kertaa ei käynyt niin. Jassu ei päässyt Joulutunnelmaan.

    Äänestä

  • kjhfgd kirjoitti:

    Muutama vuosi sitten aloin itse tajuamaan asioiden oikean tärkeysjärjestyksen ja siitä olen todella onnellinen. Aina kannattaa miettiä asioita syvällisemmin ja myös niitä toisia ajatellen. Kun toiselle saa loihdittua hyvän mielen, lämmittää se siinä ohessa myös omaa itseä. Ja siitähän se joulupyhien hyvä mieli syntyy kaikista parhaiten!
    Ts. pakenen tarpeen tullen vinttiin potkimaan seiniä!!!! Vitut muista tehköön keskenään semmoisen joulun kun haluavat /ansaitsevat. Ei ne kuitenkaan mulle mitään kunnon aitoja koruja ostele.

    Mistä tiedät hänen paenneen vinttiin seiniä potkimaan? Osoittaako hän yleensäkään siten kiukkuaan ja oliko kiukuinen, vai ainoastaan allapäin?

    Äänestä

  • eiainajajokakerta kirjoitti:

    Tällä kertaa ei käynyt niin. Jassu ei päässyt Joulutunnelmaan.

    Ja halusi sitten luoda muillekin paskan ja perseestä olevan joulun.

    Äänestä

  • KunJouluOnSyvältä kirjoitti:

    Ja halusi sitten luoda muillekin paskan ja perseestä olevan joulun.

    Uskotko Jassun mielialan tarttuneen kaikkiin muihinkin?

    Äänestä

  • yksimonesta kirjoitti:

    Uskotko Jassun mielialan tarttuneen kaikkiin muihinkin?

    eihän korissa tarvitse olla kuin yksi mätä omena......

    Äänestä

  • jkasdg kirjoitti:

    eihän korissa tarvitse olla kuin yksi mätä omena......

    Nyt puhutaankin ihmisistä.

    Äänestä

  • eivertauksilla kirjoitti:

    Nyt puhutaankin ihmisistä.

    saakos Jassu sitten puhua risukasasta? DDD

    Äänestä

  • yksimonesta kirjoitti:

    Uskotko Jassun mielialan tarttuneen kaikkiin muihinkin?

    Uskon. Luuletko sinä, että muut olivat iloisella mielellä?

    Äänestä

Joulumieltä ei tullut kun pappa ei ollutkaan ostanut sellaista korua kun Jassu oli korukaupan ikkunasta viisannut. Rahat ei riittäneet eikä pappa saanut loihdittua Jassulle hyvää mieltä eikä niin ollen itselleenkään (sängyn)lämmikettä.

Äänestä
  • Kertooko Jassu jossain mitä sai lahjaksi, vai keksitkö omasta päästäsi?

    Äänestä

  • pysytteleppä Jasu siel vintissä....

    Äänestä

  • helyjäjahelmiä kirjoitti:

    Kertooko Jassu jossain mitä sai lahjaksi, vai keksitkö omasta päästäsi?

    Jassu ei tainnut saada mitään lahjaksi, vaikka kovasti psyykkaskin etukäteen itseään ettei ne lahjat vaan toisten hyvä olo tekee itselle lämpimän mielen. No, ei tehnyt. Tuli paska mieli.

    Äänestä

  • bbdgasdfasd kirjoitti:

    Jassu ei tainnut saada mitään lahjaksi, vaikka kovasti psyykkaskin etukäteen itseään ettei ne lahjat vaan toisten hyvä olo tekee itselle lämpimän mielen. No, ei tehnyt. Tuli paska mieli.

    Eikös se "paska mieli" ollut jo ennen Joulua ja mahdollisia lahjoja?

    Äänestä

  • Lähestyvän neljänkympin kriisiä poteva Jasmin tajuaa, että nuoruus on mennyttä.
    Harmaita hiuksia löytynyt oikeesti. Ensimmäinen harmaa hius on katastrofi. Nyt näkee, kun on hommannut silmälasit.
    Vierellä vanha mies, jonka libido on laskusuunnassa, ollut jo monta vuotta.
    Jasmin odottaa jotain ihmettä v.2016. Ehkä hänelle on luvattu joku mainoskeissi. Jota ei koskaan tule.
    Jasmin kasvatettiin niin, että hänestä tulee Suomen kaunein, Maailman kaunein, Universumin kaunein.
    Näin ei käynyt. Kasvatuksessa unohdettiin, että sisäinen kauneus on yhtä tärkeätä kuin ulkoinen.
    Jasmin on ulkoisesti ikääntynyt, mutta sisäisesti jäänyt 3-vuotiaan tasolle.
    Syitä voimme vain arvailla

    Äänestä

  • eijoulumieltä kirjoitti:

    Eikös se "paska mieli" ollut jo ennen Joulua ja mahdollisia lahjoja?

    13.12 kirjoitti vielä nöin kypsästi " Kun toiselle saa loihdittua hyvän mielen, lämmittää se siinä ohessa myös omaa itseä. Ja siitähän se joulupyhien hyvä mieli syntyy kaikista parhaiten! " Sen jälkeen tais selvitä ettei toivelahjoja tuu ja mieli muuttui paskaksi. Ja koko vuosi.

    Äänestä

  • Mikä on koulutuksesi, kun tiedät antaa diagnooseja?

    Äänestä

  • Lähinnä maanisdepressiivinen, tai yksinkertaisesti Jasmin on vaan nälissään, kun se raukka parka ei syö kunnolla. Viiniä vain lipittää, ja vituttaahan se kun vanha ukko kyylää, kun ei hotsita niin ei hotsita.

    Äänestä

  • Aistiharhat eli hallusinaatiot ovat aistimuksia, jotka koetaan todellisina ilman ulkoista, aistinelimeen kohdistuvaa ärsykettä. Aistiharhoista yleisimpiä ovat erilaiset kuuloharhat, jolloin potilas kuulee yksittäisiä sanoja tai puhetta. Skitsofrenialle varsin tyypillisessä kuuloharhassa puheääni kommentoi henkilön käytöstä tai toistaa hänen ajatuksiaan. Joskus ääniä kuuleva voi keskustella äänten kanssa tai naureskella niille. Kuuloharhojen lisäksi skitsofreniaa sairastavalla voi ilmetä myös näköharhoja tai joskus harvemmin myös tunto-, haju- tai makuharhoja.

    Äänestä

  • jasminmäntuläonsairas kirjoitti:

    Aistiharhat eli hallusinaatiot ovat aistimuksia, jotka koetaan todellisina ilman ulkoista, aistinelimeen kohdistuvaa ärsykettä. Aistiharhoista yleisimpiä ovat erilaiset kuuloharhat, jolloin potilas kuulee yksittäisiä sanoja tai puhetta. Skitsofrenialle varsin tyypillisessä kuuloharhassa puheääni kommentoi henkilön käytöstä tai toistaa hänen ajatuksiaan. Joskus ääniä kuuleva voi keskustella äänten kanssa tai naureskella niille. Kuuloharhojen lisäksi skitsofreniaa sairastavalla voi ilmetä myös näköharhoja tai joskus harvemmin myös tunto-, haju- tai makuharhoja.

    Aha, nytkö Jassuilla on jo harhojakin? Mitkähän ovat seuraavat juonenkäänteet?

    Äänestä

  • "Harhaluulot ovat perusteettomia uskomuksia, joista potilas pitää itsepäisesti kiinni. Erilaiset harhaluulot saattavat hallita potilaan koko ajatusmaailmaa ja vaikeuttaa monin tavoin hänen sosiaalista toimintakykyään.

    Ajattelun ja puheen häiriöt
    Ajatustoiminnan häiriöt voivat liittyä ajatusten sisältöön, rakenteeseen tai koko ajatusprosessiin. Häiriöt ilmenevät tyypillisesti erilaisina harhaluuloina eli deluusioina.

    Hajanainen puhe
    Ajatusten rakenteen häiriöt huomataan yleensä potilaan puheesta tai kirjoituksesta. Puhe on hajanaista ja epäloogista, ja jopa yksittäisten lauseiden yhtenäisyys katoaa. Vaikeasta skitsofreniasta kärsivä voi keksiä myös omia sanoja tai matkia äsken kuulemaansa puhetta.

    Puheen köyhtyminen
    Puheen köyhtymisellä tarkoitetaan spontaanin puheen vähäisyyttä tai puuttumista kokonaan. Potilas voi kokea, että hänen mielensä on täysin tyhjä ilman mitään ajatuksia."

    Äänestä

  • jasminmäntyläonsairas kirjoitti:

    "Harhaluulot ovat perusteettomia uskomuksia, joista potilas pitää itsepäisesti kiinni. Erilaiset harhaluulot saattavat hallita potilaan koko ajatusmaailmaa ja vaikeuttaa monin tavoin hänen sosiaalista toimintakykyään.

    Ajattelun ja puheen häiriöt
    Ajatustoiminnan häiriöt voivat liittyä ajatusten sisältöön, rakenteeseen tai koko ajatusprosessiin. Häiriöt ilmenevät tyypillisesti erilaisina harhaluuloina eli deluusioina.

    Hajanainen puhe
    Ajatusten rakenteen häiriöt huomataan yleensä potilaan puheesta tai kirjoituksesta. Puhe on hajanaista ja epäloogista, ja jopa yksittäisten lauseiden yhtenäisyys katoaa. Vaikeasta skitsofreniasta kärsivä voi keksiä myös omia sanoja tai matkia äsken kuulemaansa puhetta.

    Puheen köyhtyminen
    Puheen köyhtymisellä tarkoitetaan spontaanin puheen vähäisyyttä tai puuttumista kokonaan. Potilas voi kokea, että hänen mielensä on täysin tyhjä ilman mitään ajatuksia."

    Sä olet nyt väärällä palstalla. Mene Terveys-sivuille.

    Äänestä

  • Jasmin Mäntylä pitäisi lähettää mielisairaalaan hoidettavaksi. Hänellä on hallusinaatioita ja harhanäkyjä. Jasmin Mäntylä ei ole terve sillä tavalla kuin me muut suomalaiset normaalit ihmiset olemme

    Äänestä

  • psykiatriko kirjoitti:

    Mikä on koulutuksesi, kun tiedät antaa diagnooseja?

    Helga, sinun kannattaisi nyt ihan oikeasti katsoa peiliin ja myöntää, että tyttäresi Jasmin on sairas. Hän on ehkä perinyt sairautensa isältään tai sinulta.

    Äänestä

  • meneemielenkiintoiseksi kirjoitti:

    Aha, nytkö Jassuilla on jo harhojakin? Mitkähän ovat seuraavat juonenkäänteet?

    Kvaak kvaak

    Äänestä

Nuorikolla takana paskin vuosi ikinä, ja vielä paskempi joulu.

Muru ei onneksi osaa suomea, tytär on kyl joskus maininnut lukevansa Jassuartikkeleita Google-kääntäjän avulla.

Äänestä

Jospa paskamieli ja paskajoulu tulikin siitä ettei v 2016 hehkutetut ihanuudet toteudukaan. Vaikka mielikuvitustahan ne alun alkaen olikin ja woohooo!

Äänestä

"Kun tiedän, mitä haluan, niin asioiden pitäisi vain tapahtua. Mutta niistä ympärillä olevista läheisistä johtuen se ei aina onnistu ihan niin helposti."

Niin salaperäistä. Eikö pappa suostu pikaeroon vai mistä kiikastaa? Vai eikö skotti tai joku muu piccolo olekaan ottamassa avosylin megababya kotiinsa?

Äänestä
  • tuskinpa ne läheiset jarruttaa Jasminia, eihän ko. rouva aikaisemminkaan läheistensä mielipiteistä piitannut, niin vain möi kaikki mistä jonkun roposen sai. niin oli viime kesänäkin kaikki shineshine, vaan hymyssä nyyhnyyh.

    Äänestä

  • "Kun tiedän, mitä haluan, niin asioiden pitäisi vain tapahtua."

    Onko tämä aikuisen ihmisen puhetta? Että kun haluaa jotain, niin sen pitäisi vain tapahtua. Muuten on seurauksena itkupotkuraivari. Ihminen kyyköttää oksallaan ja ojentaa huuliaan mutristaen kätensä. Maailman on parasta ymmärtää pudottaa handuun banaani, tai muuten se on paskin maailma ikinä. Jos se tämänkaltaisista yksilöistä olisi ollut kiinni, emme olisi koskaan poistuneet puista.

    Äänestä

  • niin_epistä kirjoitti:

    "Kun tiedän, mitä haluan, niin asioiden pitäisi vain tapahtua."

    Onko tämä aikuisen ihmisen puhetta? Että kun haluaa jotain, niin sen pitäisi vain tapahtua. Muuten on seurauksena itkupotkuraivari. Ihminen kyyköttää oksallaan ja ojentaa huuliaan mutristaen kätensä. Maailman on parasta ymmärtää pudottaa handuun banaani, tai muuten se on paskin maailma ikinä. Jos se tämänkaltaisista yksilöistä olisi ollut kiinni, emme olisi koskaan poistuneet puista.

    No, Jassulla on pieni pää, se selittää kaiken.

    Äänestä

Toivottavasti Iltalehti raportoi tämänkin blogivuodatuksen, Jassu saa siitä hyvän kuvan Instaansa. Kiitos Iltalehti! #that's me #happygirl # christmastime

Äänestä
  • #that's me #happygirl # christmastime

    Reps!

    Äänestä

Ensiks woohottaa kuinka joulun tarkoitus on hyvän mielen tuottaminen läheisille ja seuraavaksi teokseen pilaa koko porukan joulun. Niin jäi sakki ilman jouluruokaa, onneks sentään tuttu oli toimittanut joulukalat että saivat edes perunaa ja silliä aattoiltana ku emäntä oli marssinut ulos hellan ääreltä ja jättänyt ruuan laiton sikseen. Olihan se taas niin muah ja syvältä.

Äänestä

Jassu vaan on huomannut, että häpi-häpi-shine-shine ei myy. Angstia ja draamaa sen pitää olla, että lehdet edes nettiversiossa noteeraa.

Äänestä

Mahtaa Mäntylän mökissä olla nyt mukavat tunnelmat, kun perheen tähti on levittänyt heidän ankean joulunviettonsa kaikkien ihmeteltäväksi! Mut Jassullahan on omien sanojensa mukaan oikein taipumus aiheuttaa itselleen ongelmia. Nytkin paljasti kansalle todellisen minänsä. Mitähän Uutena Vuotena? Vieläkin paskempaa?

Äänestä

Luultavasti hubby on jo pakannut kapsäkkinsä ja lehahtanut takasin oikeeseen kotiinsa Boroottiin. Tulossa on ihana viikko ja uudenvuoden päivä ja Jassuhan jo tietääkin minne sen jälkeen paeta ellei sitten asiat oo taas niin shine#shine#shineä ja eläkeläisten bussimatkat lähiseuduille jatkuu kuten ennenkin...

Uuteen asuntoon ei sitten taidettu muuttaakaan vaikka paperit oli tehty ja maalitkin valittu?

Äänestä

Tapahtuiko Jassulle äkillinen regressio 13.12 jälkeen vai mikä sai aikuisen naisen käyttäytymään kuin oikutteleva murrosikäinen? No joo, eihän Jassun puheet ja kirjoitukset koskaan oo samat kuin naisen käytös ja tekemiset. Kaksnaamasta ja valheellista kaikki sen elämässä.

Äänestä

Nyt ootetaan seiskan tai hymyn haastista missä urvelo valittaa kuinka aviomies ja avioliitto rupesa ahdistaan. Oli paettava Emman luo Newcastleen. Pappa oli pihi ja lupaukset ei pitäneet, isompaa asuntoa ei tullu ja lahjakorutkin oli vaan messinkiä. Seksikin ihan kaameeta. Parisuhde olikokoajan huono.

Äänestä

"Kun tiedän, mitä haluan, niin asioiden pitäisi vain tapahtua. Mutta niistä ympärillä olevista läheisistä johtuen se ei aina onnistu ihan niin helposti."

Nyt varmaan pitäisi muuttaa sinne Onnen ihmemaahan, Kreikkaan. Paappa taitaa pistää kampoihin ja Helka säestää, siispä vinttiin viinipullon kanssa mököttämään. Sen voimalla sitten raporttia blogiin.

Äänestä
  • Eihän Jassun tarvi vinttikamariin mennä viinipulloineen, ellei itse tahdo. Hänhän tietää mitä haluaa, ja tekee sen mukaisesti. Sekoitatkohan nyt hänen sanomansa tarkoituksen?

    Äänestä

  • ainaväärinpäin kirjoitti:

    Eihän Jassun tarvi vinttikamariin mennä viinipulloineen, ellei itse tahdo. Hänhän tietää mitä haluaa, ja tekee sen mukaisesti. Sekoitatkohan nyt hänen sanomansa tarkoituksen?

    Kiitos, tuohan selvensikin hyvin Jassun tarkoituksen...

    Äänestä

  • ainaväärinpäin kirjoitti:

    Eihän Jassun tarvi vinttikamariin mennä viinipulloineen, ellei itse tahdo. Hänhän tietää mitä haluaa, ja tekee sen mukaisesti. Sekoitatkohan nyt hänen sanomansa tarkoituksen?

    Jasmin ei edes ennätä tahtoa, jos viinistä on kyse. Se on menoa se.

    Äänestä

  • Läheiset ihmiset ovat kyllä ikävä hidaste omien mielihalujen viiveettömälle toteutumiselle. Ton voi sitten kaivertaa katkerana ja yksin kuolleen ihmisen hautakiveen.

    Äänestä

Hehheh, Jassua rupes ahistaan mummonmökin keittiössä kun ei siltä seisomalta päässyt Kreikkaan ja vaikeeta oli istuu ruokapöydässäkin. OMG. Mut hyvähän se on että tietää minne "paeta" elämään omaa elämää. Ja Kreikasta paetaan kohta oman kodin vinttikopperoon takas?

Äänestä

Voi HassuJassu palaa nyt vaan Papsun kanssa kiltisti kotiin borottiin ja lopeta se haihattelu..jotenkin tuntuu, että tämä stoori ei pääty kauniisti!!!

Äänestä

Nyt Jassu äkkiä se tuppisuupaappa Manchesterin koneeseen, niin Uuden Vuoden tunnelma voidaan ehkä pelastaa! Saat jatkaa tulevaisuudensuunnitelmia oman itsesi kanssa, ilman niiden läheisten mielipiteitä.

Äänestä
  • Kyllä Jassun olisi nyt parasta kertoa tarkemmin miksi hänen joulumielensä katosi, ettei täällä taas palstalaisten tarvitsisi spekuloida mitä ihmeellisempiä tarinoita sen syyksi.

    Äänestä

  • Hekla kertoi joulun alla lopettavansa tyttärensä elämän rahoittamisen ja lisäksi kertoi työkaverinsa tyttären valmistuneen lähihoitajaksi ja ehdotti samaa koulutusta Jasminillekin.

    Äänestä

  • työssäkäyvä kirjoitti:

    Hekla kertoi joulun alla lopettavansa tyttärensä elämän rahoittamisen ja lisäksi kertoi työkaverinsa tyttären valmistuneen lähihoitajaksi ja ehdotti samaa koulutusta Jasminillekin.

    Toi oli sulta turha heitto.

    Äänestä

  • Jasmin lähihoitajana! Heh! Siinä vois kynsi katketa, ei voi ajatellakaan :)

    Äänestä

  • kerrojassukerro kirjoitti:

    Kyllä Jassun olisi nyt parasta kertoa tarkemmin miksi hänen joulumielensä katosi, ettei täällä taas palstalaisten tarvitsisi spekuloida mitä ihmeellisempiä tarinoita sen syyksi.

    Eihän Jasmin koskaan kerro mitään tarkemmin, aina kuullaan lisää myöhemmin. Tai sitten ei...

    Nytkin on blogeissa pyydelty anteeksi jotain hämärää, hehkutettu uusista tuulista, joista ei voi kertoa mitään tarkempaa, valitettu joulumielen katoamista jostain kumman syystä, ajatusten muuttumisesta pehmeämmiksi (tosiaan) tiettyjen omassa ja muiden elämässä sattuneiden seikkojen vuoksi jne jne...ota tuosta sitten selvää. Miksi kirjoittaa ollenkaan, kun ei mitään lopultakaan saa sanotuksi.

    Äänestä

  • keksisitparemman kirjoitti:

    Toi oli sulta turha heitto.

    Kylläpä Jazkalla pitää täällä nyt kiirettä ;)

    Äänestä

No, JASSUN JUTUT ON hyvää päivää kirvesvartta, kuullaan myöhemmin lisää. Not.

Äänestä

Kommentoin jo aiemmin tätä hänen blogiinsa, mutta kirjoitustani ei julkaistu. Olen itse menettänyt perheestäni 2/3 tänä vuonna, kuoleman johdosta. Olisin antanut mitä vaan että olisin voinut viettää joulua noitten edesmenneitten läheisteni kanssa ja täällä joku aikuinen ihminen kehtaa saada tuollaisia itkupotkuraivareita...Ilmeisesti kaikki läheisensä kuitenkin olivat paikalla?

Äänestä
  • Niin, aikuinen ihminen kyllä pystyy nielemään joulumielen menetyksensä, ja edes vaikka vanhan mumminsa takia yrittää siitä huolimatta käyttäytyä asiallisesti. Toivottavasti mummille ei näin ikävä joulu jää viimeiseksi!

    Äänestä

  • OppiaKantapäänKautta kirjoitti:

    Niin, aikuinen ihminen kyllä pystyy nielemään joulumielen menetyksensä, ja edes vaikka vanhan mumminsa takia yrittää siitä huolimatta käyttäytyä asiallisesti. Toivottavasti mummille ei näin ikävä joulu jää viimeiseksi!

    On kai yhdellä sun toisella ollut joskus joulumieli hukassa syystä tai toisesta, mutta ei sitä muiden joulunviettäjien niskaan oo oksennettu.

    Äänestä

  • Vaan megavauva se polkee jalkaa jotta paska joulu, paska ruoka, paska lahjat, paska koko vuosi.....Jassu tietää mihin haluaa pakoon ja sinne olis päästävä heti. Kuka ja mikä kumma sitä muka pidättelee? Eihän se koskaan aiemminkaan oo ottanut ketään huomioon eikä välittänyt muiden tunteista hevonpaskaa.

    Äänestä

Jos nyt oikeesti olis johonki Kreikkaan tai Newcastleen lähdössä töihin, niin so what? Onhan noita etäliittoja muillakin, eri asia on kestääkö Jassun liitto ja jos ei kestäiskään niin edelleenkin so what? Ei oo lapsia eikä mitään muutakaan yhteistä tolla pariskunnalla. Pieni pyrähdya eläkeläiselämää Jassulle ja pappalla jää (ei niin kivoja) muistoja tasapainottomasta pyryharakasta. Toivottavasti ei kuitenkaa velkaa.

Äänestä

Uima-allasduunit Kreikassa alkaa aikaisintaan huhti.toukokuussa ja Jassunhan pitäis päästä pakomatkalle aivan heti. Kummallista söperrystä taas koko blogi, 2.2 -tilan huuhaata?

Äänestä

https://www.instagram.com/p/_3fvxlFY69/?taken-by=jasminmantylaofficial

Wau, nyt Jassu onkin keksinyt uuden suunnan elämälleen: aikoo panostaa omaan hyvinvointiinsa! Se tuleekin varmaan tosi tarpeeseen, tähän asti kun on liikaakin uhrautunut toisten hyväksi. Joulukin meni perseelleen, kun melkein tuli laittaneeksi muille sitä paskaruokaa.

Äänestä
  • Mitä kiinnostavaa näette Jassussa? Pitkiä ketjuja hänestä kirjoitetaan, kierretään samojen arvailujen ympärillä, sekä ehdotellaan hänen tekevän milloin mitäkin. Joku jopa väittää saavansa päivän naurut blogeistaan, joissa en näe mitään huvittavaa. Kerrassaan käsittämätöntä.

    Äänestä

  • uskomattomantyperää kirjoitti:

    Mitä kiinnostavaa näette Jassussa? Pitkiä ketjuja hänestä kirjoitetaan, kierretään samojen arvailujen ympärillä, sekä ehdotellaan hänen tekevän milloin mitäkin. Joku jopa väittää saavansa päivän naurut blogeistaan, joissa en näe mitään huvittavaa. Kerrassaan käsittämätöntä.

    Jos unohdetaan Jasminin puheet kateellisista ja huonossa parisuhteessa olevista kommentoijista, eihän siinä mitään kiinnostavaa olekaan. Seksistä pitää pystyä puhumaan avoimesti, ajasta ja paikasta välittämättä. Niinhän se taisi jäädä puheen asteelle, sekin. Ainoastaan omaan hyvinvointiin panostetaan, kenenkä muun. Btw. täällä ja 7blogissa monetkin aiemmin hyväntahtoisesti koittivat opastaa Jasminia vanhan miehen naimisesta, ei mennyt perille, olisiko ollut rahakysymys, ja ei naurata. Tuo Jasun järjen puute se vissiin naaaratttaaa.

    Äänestä

  • uskomattomantyperää kirjoitti:

    Mitä kiinnostavaa näette Jassussa? Pitkiä ketjuja hänestä kirjoitetaan, kierretään samojen arvailujen ympärillä, sekä ehdotellaan hänen tekevän milloin mitäkin. Joku jopa väittää saavansa päivän naurut blogeistaan, joissa en näe mitään huvittavaa. Kerrassaan käsittämätöntä.

    No ketä kiinnostaa mikäkin. Jos sua vaikka kiinnostaa julkkisten pituudet ja painot, tai "mitä teemme Tunkin edesmentyä", niin ihan vapaasti vaan.

    Äänestä

  • sagha1232 kirjoitti:

    Jos unohdetaan Jasminin puheet kateellisista ja huonossa parisuhteessa olevista kommentoijista, eihän siinä mitään kiinnostavaa olekaan. Seksistä pitää pystyä puhumaan avoimesti, ajasta ja paikasta välittämättä. Niinhän se taisi jäädä puheen asteelle, sekin. Ainoastaan omaan hyvinvointiin panostetaan, kenenkä muun. Btw. täällä ja 7blogissa monetkin aiemmin hyväntahtoisesti koittivat opastaa Jasminia vanhan miehen naimisesta, ei mennyt perille, olisiko ollut rahakysymys, ja ei naurata. Tuo Jasun järjen puute se vissiin naaaratttaaa.

    Seksistäkö haluat hänen puhuvan? Eikö Jassu jo ole kertonut liikaakin riettaasta rakastajastaan? Näin ainakin käsitin hänen saamastaan palautteesta. Kukahan se voi toista vierasta aikuista ihmistä "opastaa" kenet hänen tulee naida? Itseäni ei kenenkään "järjen puute" naurata ja sekin puute on tosiasiassa naurajan käsitys. Mielestäni nämä Jassuketjut ovat pelkkää herjausta, herjauksen halusta.

    Äänestä

  • MitäKiinnostavaaTunkissa kirjoitti:

    No ketä kiinnostaa mikäkin. Jos sua vaikka kiinnostaa julkkisten pituudet ja painot, tai "mitä teemme Tunkin edesmentyä", niin ihan vapaasti vaan.

    Et kertonut mikä Jassussa kiinnostaa? Tiedän omat kiinnostuksen kohteeni, joten niitä on turha minulle ehdotella.

    Äänestä

  • päivienajankuju kirjoitti:

    Seksistäkö haluat hänen puhuvan? Eikö Jassu jo ole kertonut liikaakin riettaasta rakastajastaan? Näin ainakin käsitin hänen saamastaan palautteesta. Kukahan se voi toista vierasta aikuista ihmistä "opastaa" kenet hänen tulee naida? Itseäni ei kenenkään "järjen puute" naurata ja sekin puute on tosiasiassa naurajan käsitys. Mielestäni nämä Jassuketjut ovat pelkkää herjausta, herjauksen halusta.

    Jassu on vitsi, hullunkurista tilannekomiikkaa, kiitos seiska! Ihan parhautta on kun se itse ottaa itsensä niiin tosissaan. Karikatyyri silikonibimbosta ilman silikoneja!

    Äänestä

  • niinmuahjawoohoo kirjoitti:

    Jassu on vitsi, hullunkurista tilannekomiikkaa, kiitos seiska! Ihan parhautta on kun se itse ottaa itsensä niiin tosissaan. Karikatyyri silikonibimbosta ilman silikoneja!

    Tilannekomiikkaa?????Eiköhän jokainen ota itsensä tosissaan, myös sinä.

    Äänestä

  • " Mun #UudenVuoden #lupaus on yksinkertaisesti se, että panostan omaan onnellisuuteeni. Kerran täällä vain eletään! That's it. "

    Häh? Onko se ikinä muuta tehnytkään, aina on minäminäminä, mylife, my sitä ja my tätä, etusijalla ollu. Onko panostaminen omaan onnellisuuteen nyt sitä että on oma lupa naiskennella kenen kans huvittaa? Muuta sisältöähän akan elämäss ei oo ku miehet. Ei työtä, opiskelua, harrastuksia, no nothing.

    Edellisessä blogissa kyllä paasas kuinka toisten hyvä olo ja onnellisuus on kaikkein tärkeintä. Tässä muistutuksena sanasta sanaan:

    "Muutama vuosi sitten aloin itse tajuamaan asioiden oikean tärkeysjärjestyksen ja siitä olen todella onnellinen. Aina kannattaa miettiä asioita syvällisemmin ja myös niitä toisia ajatellen. Kun toiselle saa loihdittua hyvän mielen, lämmittää se siinä ohessa myös omaa itseä. Ja siitähän se joulupyhien hyvä mieli syntyy kaikista parhaiten!" Ja "Jouluna kuuluu hiljentyä ja rauhoittua, ei mäiskiä menemään uusilla leluilla tms."

    Äkkiä se tärkeysjärjestys ja syvälliset ajatukset pääsikin unohtuun. Toisille ei lohdittu hyvää mieltä eikä saatu tarjolle lämmintä jouluateriaakaan koska perheen kokki lähti mäiskimään keittiöstä.

    Äänestä

  • oletkolainahousuissa kirjoitti:

    Tilannekomiikkaa?????Eiköhän jokainen ota itsensä tosissaan, myös sinä.

    Nyt onkin puhe jassusta, joka on kävelevä vitsi. Kukaan järjissään oleva ei voi ottaa sitä pelleä tosissaan.

    Äänestä

  • etosannutvastata kirjoitti:

    Et kertonut mikä Jassussa kiinnostaa? Tiedän omat kiinnostuksen kohteeni, joten niitä on turha minulle ehdotella.

    No jos et ole näitä kommentteja lukemalla tajunnut, mikä Jassussa (muita kuin sua)kiinnostaa, niin taidat olla tyhmä. Eikä kukaan ole sulle kiinnostuksen kohteita ehdotellut. Tarviiko tuokin rautalangasta vääntää: kiinnosti sua sitten mikä hyvänsä, niin ole hyvä vaan! Eikä
    nuo kolleegaansa Tuksua käsittelevät ketjutkaan niin ystävällisiä ole, mitäs jos menisit seuraavaksi sinne ojentamaan kirjoittajia.

    Äänestä

  • päivienajankuju kirjoitti:

    Seksistäkö haluat hänen puhuvan? Eikö Jassu jo ole kertonut liikaakin riettaasta rakastajastaan? Näin ainakin käsitin hänen saamastaan palautteesta. Kukahan se voi toista vierasta aikuista ihmistä "opastaa" kenet hänen tulee naida? Itseäni ei kenenkään "järjen puute" naurata ja sekin puute on tosiasiassa naurajan käsitys. Mielestäni nämä Jassuketjut ovat pelkkää herjausta, herjauksen halusta.

    Joo! Lisää seksipaljastuksia! Vai onko käynyt niin ettei käsiraudoille , mummoliiveille ja muille vempeleille oo enää ollenkaan käyttöä? Jassukin panostaa tulevana vuonna vain soolo onnellisuuteen!

    Äänestä

  • päivienajankuju kirjoitti:

    Seksistäkö haluat hänen puhuvan? Eikö Jassu jo ole kertonut liikaakin riettaasta rakastajastaan? Näin ainakin käsitin hänen saamastaan palautteesta. Kukahan se voi toista vierasta aikuista ihmistä "opastaa" kenet hänen tulee naida? Itseäni ei kenenkään "järjen puute" naurata ja sekin puute on tosiasiassa naurajan käsitys. Mielestäni nämä Jassuketjut ovat pelkkää herjausta, herjauksen halusta.

    en halua, enkä ymmärrä hänen avautumistaan asioista jotka kuuluu makkarinpuolelle. Sen verran pitäisi jo kumppaniaan kunnioittaa, varsinkin Denniksen ikäistä. No, rahasta tuo naikkonen tekee mitä vaan.

    Äänestä

  • OpettajaÄänessä kirjoitti:

    No jos et ole näitä kommentteja lukemalla tajunnut, mikä Jassussa (muita kuin sua)kiinnostaa, niin taidat olla tyhmä. Eikä kukaan ole sulle kiinnostuksen kohteita ehdotellut. Tarviiko tuokin rautalangasta vääntää: kiinnosti sua sitten mikä hyvänsä, niin ole hyvä vaan! Eikä
    nuo kolleegaansa Tuksua käsittelevät ketjutkaan niin ystävällisiä ole, mitäs jos menisit seuraavaksi sinne ojentamaan kirjoittajia.

    Enpä ole tajunnut, siksi kysyinkin. Kinnostuksen kohteiksi ehdotettiin "julkkisten pituudet ja painot", tai "mitä teemme Tunkion edesmentyä", joten vääntele sinä rautalankojasi miten haluat. Kukaan ei osannut vastata siihen "mikä Jassussa kiinnostaa". Puolustellaan vaan omia herjaavia kirjoituksia., kun Tuksuakin räävittään vielä ilkeämmin. Hoitsu_täti on nyt vaihteeksi nikillä opettaja Äänessä vääntämässä rautalangasta ja ojentamassa muita kirjoittajia isolla egollaan.

    Äänestä

  • päivienajankuju kirjoitti:

    Seksistäkö haluat hänen puhuvan? Eikö Jassu jo ole kertonut liikaakin riettaasta rakastajastaan? Näin ainakin käsitin hänen saamastaan palautteesta. Kukahan se voi toista vierasta aikuista ihmistä "opastaa" kenet hänen tulee naida? Itseäni ei kenenkään "järjen puute" naurata ja sekin puute on tosiasiassa naurajan käsitys. Mielestäni nämä Jassuketjut ovat pelkkää herjausta, herjauksen halusta.

    Sun pitää Jazka varmaan tehdä ylläpidolle valitus.. taas!

    Äänestä

Jasmin Mäntylä on valtakunnan kakkospelle, heti Tukiaisen jälkeen eikä ero ole suuri.

Äänestä

jasminmantylaofficialHave a #lovely day you all

Äänestä

jasminmantylaofficialSe #hetki kun tajuat tämän... Se ei tee sinusta heikkoa, vaan vahvan. Monesti on helpompaa tyytyä tiettyihin asioihin kuin myöntää haluavansa jotain enemmän. Jotain parempaa. Nää on näitä #aamuja ... #kunhansanon #ajatus #totuus #munelämä #muntyyliin #huomenta "

https://www.instagram.com/p/_58nUvFY6Q/?taken-by=jasminmantylaofficial

No, ollaanhan tässä jo tajuttu jo heti vihkaisujen jälkeen ettei Jassun paska avioliitto ole se lopullinen tila, kiva ku Jassullekin välähti.

Äänestä
  • Aivan käsittämätöntä. Mitä parempaa hän voisi vielä haluta ja odottaa, ei halua koulutusta, ei halua töitä.
    Hän on saanut siihen mahdollisuuden monien vuosien ajan, jopa yksityisopetusta englannin kielessä 24 tuntia vuorokaudessa, on saanut nähdä paikkoja mihin monikaan ei pääse. Saanut olla naimisissa kiltin miehen kanssa joka katsellut vaimonsa temppuja kärsivällisesti. Ja mitä miehensä sai palkakseen, itsensä nolauksen julkisissa medioissa.
    Kukaan suomalainen mies ei olisi katsellut tuollaista käyttäytymistä noin kauaa.
    Osaakohan Jasmin edes hävetä? Vielä kehtaa valittaa paskavuodesta ja paska joulusta ja toivoa paremmasta. Mistä paremmasta?

    Äänestä

  • eioleolemassaparempaa kirjoitti:

    Aivan käsittämätöntä. Mitä parempaa hän voisi vielä haluta ja odottaa, ei halua koulutusta, ei halua töitä.
    Hän on saanut siihen mahdollisuuden monien vuosien ajan, jopa yksityisopetusta englannin kielessä 24 tuntia vuorokaudessa, on saanut nähdä paikkoja mihin monikaan ei pääse. Saanut olla naimisissa kiltin miehen kanssa joka katsellut vaimonsa temppuja kärsivällisesti. Ja mitä miehensä sai palkakseen, itsensä nolauksen julkisissa medioissa.
    Kukaan suomalainen mies ei olisi katsellut tuollaista käyttäytymistä noin kauaa.
    Osaakohan Jasmin edes hävetä? Vielä kehtaa valittaa paskavuodesta ja paska joulusta ja toivoa paremmasta. Mistä paremmasta?

    Uusi ja parempi mies tietenkin, mitäs muuta. Nykyistä miestä vanhempi ja varakkaampi. Isompi asunto ja parempia matkoja. Laadukkaampia vaatteita ja kaliimpia meikkejä. Eihän sen elämässä muuta sisältöä oo ku miesten vaihtaminen, ei oo työtä, opiskelua, harrastuksia. Ei mitäään. Piuhat on tallella niin eiku paksuksi. Toivottavasti ei kuitenkaan onnistu ikinä.

    Äänestä

  • eioleolemassaparempaa kirjoitti:

    Aivan käsittämätöntä. Mitä parempaa hän voisi vielä haluta ja odottaa, ei halua koulutusta, ei halua töitä.
    Hän on saanut siihen mahdollisuuden monien vuosien ajan, jopa yksityisopetusta englannin kielessä 24 tuntia vuorokaudessa, on saanut nähdä paikkoja mihin monikaan ei pääse. Saanut olla naimisissa kiltin miehen kanssa joka katsellut vaimonsa temppuja kärsivällisesti. Ja mitä miehensä sai palkakseen, itsensä nolauksen julkisissa medioissa.
    Kukaan suomalainen mies ei olisi katsellut tuollaista käyttäytymistä noin kauaa.
    Osaakohan Jasmin edes hävetä? Vielä kehtaa valittaa paskavuodesta ja paska joulusta ja toivoa paremmasta. Mistä paremmasta?

    Nytkö papsu onkin kiltti, ilmaisia yksityistunteja enkusta antava mies. Tähän asti olen ymmärtänyt kommenteista, ettei tämä keltahammas, vanha paksukainen ole minkään arvoinen. Asuntonakin vuokrakaksio slummissa. Halpismatkoja ja bussiristeilyjä lähialueille kustantava, pelkkiä rihkamahelyjä ostava vanha hölmö. Kukaan muu ei häntä huolisi, kuin Jassu. Näin ne mielipiteet muuttuu.

    Äänestä

  • eioleolemassaparempaa kirjoitti:

    Aivan käsittämätöntä. Mitä parempaa hän voisi vielä haluta ja odottaa, ei halua koulutusta, ei halua töitä.
    Hän on saanut siihen mahdollisuuden monien vuosien ajan, jopa yksityisopetusta englannin kielessä 24 tuntia vuorokaudessa, on saanut nähdä paikkoja mihin monikaan ei pääse. Saanut olla naimisissa kiltin miehen kanssa joka katsellut vaimonsa temppuja kärsivällisesti. Ja mitä miehensä sai palkakseen, itsensä nolauksen julkisissa medioissa.
    Kukaan suomalainen mies ei olisi katsellut tuollaista käyttäytymistä noin kauaa.
    Osaakohan Jasmin edes hävetä? Vielä kehtaa valittaa paskavuodesta ja paska joulusta ja toivoa paremmasta. Mistä paremmasta?

    JA parempaa seksiä! Kyllähän siinä elämänlaatu paranee ja onnellisuus lisääntyy, wooohoo! Papsun enkunkielen opetukset ei oo mistään kotosin, puhuu paksua koillisenglannin murretta mitä ei muualla Englannissa edes omat maamiehet ymmärrä.

    Äänestä

  • xzxczxczxczxc23 kirjoitti:

    JA parempaa seksiä! Kyllähän siinä elämänlaatu paranee ja onnellisuus lisääntyy, wooohoo! Papsun enkunkielen opetukset ei oo mistään kotosin, puhuu paksua koillisenglannin murretta mitä ei muualla Englannissa edes omat maamiehet ymmärrä.

    Hämeessäkään ei meinaa savonmurretta ymmärtää. Saati sitten stadin langista ei saa mitään selvää.

    Äänestä

  • parempimiesjassulle kirjoitti:

    Nytkö papsu onkin kiltti, ilmaisia yksityistunteja enkusta antava mies. Tähän asti olen ymmärtänyt kommenteista, ettei tämä keltahammas, vanha paksukainen ole minkään arvoinen. Asuntonakin vuokrakaksio slummissa. Halpismatkoja ja bussiristeilyjä lähialueille kustantava, pelkkiä rihkamahelyjä ostava vanha hölmö. Kukaan muu ei häntä huolisi, kuin Jassu. Näin ne mielipiteet muuttuu.

    ei kai kukaan ole Dennistä ilkeäksi sanonut. Nössö eli liian kiltti, enkä tarkoita skottipukua. Ei Jasminkaan varmaan ilkeä ole, laskelmoiva pikemminkin, ei tosin pitkällä matikalla.

    Äänestä

  • maassamaantavalla kirjoitti:

    Hämeessäkään ei meinaa savonmurretta ymmärtää. Saati sitten stadin langista ei saa mitään selvää.

    Koillisenglannin murteella ei maailmalla pärjää eikä edes siellä toisessa kotimaassa. Jassu ei taida sitä itse ymmärtää, vaan vääntää boroottia ihan onnessaan. Eipä suomenkieltäkään opeteta savonmurteella sen paremmin kuin turkkulaisittain tai raumalaisittain.

    Äänestä

  • parempimiesjassulle kirjoitti:

    Nytkö papsu onkin kiltti, ilmaisia yksityistunteja enkusta antava mies. Tähän asti olen ymmärtänyt kommenteista, ettei tämä keltahammas, vanha paksukainen ole minkään arvoinen. Asuntonakin vuokrakaksio slummissa. Halpismatkoja ja bussiristeilyjä lähialueille kustantava, pelkkiä rihkamahelyjä ostava vanha hölmö. Kukaan muu ei häntä huolisi, kuin Jassu. Näin ne mielipiteet muuttuu.

    En ole niitä joka papparaista ja hänen ulkonäköään tai elinolojaan tai varallisuutta olisi haukkunut koskaan. Ihmettelin itsekseni vain aikoinaan mitä hän suomalaisessa hörhössä näki ja miksi alkoi tähän rumbaan kun oli vielä naimisissa.
    Kyllä Jassu jo seurusteluaikana näki ettei miehellä ole rahaa eikä suuria asuntoja mutta eipä sitä tuohta ole hänellä itselläkään. Ei saa mistään vuokra-asuntoa kun ei ole niitä tuloja ja vakituista työtä. Jasmin tulee ikuisesti olemaan sosiaalin elätti ja köyhä. Mihinhän hän menisi jos äitinsä sairastuisi ja kuolisi?

    Äänestä

Joo, ja nyt pitää oottaa kunnes Hymy ilmestyy eikä voi pukahtaa enempää....Käyköhän taas niin et Hymys nillitetään paskaa avioliittoa ja seiskassa woohotetaan happy lifeä pappan kaa?

Äänestä

Jassu on kupannut papsun kolmessa vuodessa? Tukiainen taitaa onnistua kuppaamaan oman lallinsa paljon lyhyemmässä ajassa....

Äänestä
  • Mitäs kuppaamista papsussa on olut? Hänhän on köyhä eläkeläinen.

    Äänestä

  • Julkisuusarvo

    Äänestä

  • kertootietäjät kirjoitti:

    Mitäs kuppaamista papsussa on olut? Hänhän on köyhä eläkeläinen.

    Kyllä se joiltakuilta onnistuu tuhkienkin vieminen pesästä...

    Äänestä

  • ffasfasdfa kirjoitti:

    Kyllä se joiltakuilta onnistuu tuhkienkin vieminen pesästä...

    Eihän köyhällä sairaseläkeläisellä ole edes tulisijaa, mistä viedä tuhkia.

    Äänestä

  • näinonkerrottu kirjoitti:

    Eihän köyhällä sairaseläkeläisellä ole edes tulisijaa, mistä viedä tuhkia.

    Metafora. Jos nyt ymmärtäisit, vaikka tuskin.

    Äänestä

  • rautalangastataasko kirjoitti:

    Metafora. Jos nyt ymmärtäisit, vaikka tuskin.

    Sen kun vääntelet. Papsun on aiemmin kerrottu olevan keltahampainen, köyhä sairasseläkeläinen, joten hänellä ei voi olla sitä tuhkaakaan, mitä Jassu voisi viedä. Jassu osti hiljan uuden hatunkin, niin ei tarvitse papsun risaista lippistäkään.

    Äänestä

  • kertootietäjät kirjoitti:

    Mitäs kuppaamista papsussa on olut? Hänhän on köyhä eläkeläinen.

    Jasmin on ihan itse blogissaan kertonut, että miehensä maksaa heidän lomamatkansa ja ruokaostokset sekä illalliset heidän ollessaan Englannissa. Kyllähän siinä yhdestä eläkkeestä on maksamista. Jassu sit varmaan maksaa vuokran ja sähköt, vai?

    Äänestä

  • näinonkerrottu kirjoitti:

    Eihän köyhällä sairaseläkeläisellä ole edes tulisijaa, mistä viedä tuhkia.

    Jos se viekin tuhkat munista

    Äänestä

  • MitäKuppaamista kirjoitti:

    Jasmin on ihan itse blogissaan kertonut, että miehensä maksaa heidän lomamatkansa ja ruokaostokset sekä illalliset heidän ollessaan Englannissa. Kyllähän siinä yhdestä eläkkeestä on maksamista. Jassu sit varmaan maksaa vuokran ja sähköt, vai?

    Hammaslääkäriin ei oo varaa et sais tekohampaat vihdoin ja viimein, vanha mies. Pystyis pureen niitä omenanviipaleita ja porkkananpaloja joita nuorikko tarjoo. Tai tarjos, nykyän ei kai heru enää ruokaakaan.

    Äänestä

  • JotainVietävää kirjoitti:

    Jos se viekin tuhkat munista

    Muniin nuorikko ei taida enää koskeakaan...

    Äänestä

Papsu on keltahampainen, köyhä sairaseläkeläinen edelleenkin. Ahne ja itsekäs henkilö saa sellaiseltakin raavittua jopa tuhkat pesästä.

Äänestä

Toivottavasti papsulle ei jää isot velat muistoksi intialaisharakan pyrähdyksestä.

Äänestä
  • Ovatko he nyt viimein eroamassa? Senhän piti tapahtua heti 13.9 jälkeen.

    Äänestä

Papsu lupaili isompaa asuntoa suhteen alussa, paperitkin oli tehty. Syksyllä taas oli lupailtu kai liikoja kun muuttoa ei tullut vaikka maalitkin oli valittu uuden asunnon seiniin...Ehkä se ei omista osuutta siitä työmiestenklupistakaan joka alussa oli niin clubiMME....Ulkomaanmatkojakin piti tehdä Mäntylöiden perinteen mukaan joka kevät, vaan ei tehty, häämatkakin jäi tekemättä...EIkä häissä ollut pöytiin tarjoilua, yöruokaa vieraille eikä mitään muutakaan. Nuhjuisissa kerhotiloissa syötiin sormiruokaa, ihan jotain muuta mitä Jassu etukäteen kerskaili.

Äänestä
  • Vähemmästäkin sitä tyttö rupee vilkuileen muualle...

    Äänestä

  • Jassu on luultavasti väärinkäsittänyt osakkuuden, koska kielitaito on mitä on. Paappa on taatusti clubin JÄSEN, mutta se ei paapasta vielä omistajaosakasta tee.

    Äänestä

Suomen kansan on vedottava presidenttiin, että hän vie maamme NATO:n jäseneksi HETI!

Äänestä
  • Älkäämme unohtako myöskään illuminaatiota tai jotain.

    Äänestä

Pitää olla bileissä joulun ja uuden vuoden aikana, muuten muuttuu masentavaksi helposti. pimeys, hiljaisuus, tylsät joulukoristeet, tylsät tv ohjelmat....

Äänestä
  • Ei ollu tylsää vaan ihan sitä itteään, paskaa oli koko Jassun joulu, joululahjat ja ruuat.

    Äänestä

hymyn ennustaja ennustaa woohoolle eroa, eipä olis ylläri.

Äänestä
  • No, Hymy tietää jo, känni itkuinen erohaastis on annettu jo ennen joulua ja luettavissa vuoden ekassa hyMYSSÄ ja siksi tätä vuotta on niin innolla odotettu by Jassu. Mitään ei oo voinut oman kertomansa mukaan kertoa ennen vuoden vaihtumista, woohoo! Ihan parasta ja niin muah! olis taas jos Hymyssä itketään 2.2:ssa ja seiskassa riemuitaan hyvästä parisuhteesta ja kuinka parisuhde on saatu toimimaan loistavasti.

    Äänestä


  • Täytyyhän Jasminilla olla osoite enkuissa, ja missäs muualla kuin Denniksen luona. Jotain muuta kuin eroa pukkaa.

    Äänestä

  • lkdjsagh kirjoitti:

    Täytyyhän Jasminilla olla osoite enkuissa, ja missäs muualla kuin Denniksen luona. Jotain muuta kuin eroa pukkaa.

    Opiskelua, työtä? Hahahah! Jassulla on tiedossa paikka minne se haluaa paeta paskaa avioliittoaan, joten pakomatkaa taitaa pukata.

    Äänestä

  • PaskafoodieTylynä kirjoitti:

    https://www.instagram.com/p/_10v4-lY6g/?taken-by=jasminmantylaofficial

    Siltä näyttää. Paappa yrittää vielä epätoivoisesti maanitella pikkurouvaa Instassa, mut Jasminpa ei välitä edes vastata mitään. Muut kommentoijat on kyllä joulun jälkeenkin saaneet kiitoksia, sydämiä ja pusuja.

    Pappa ei ilmeisesti oo tietoinen rouvansa paskasta ekasta avioliittovuodesta, joka siis oli paskin vuosi ikinä.

    Äänestä

  • lkdjsagh kirjoitti:

    Täytyyhän Jasminilla olla osoite enkuissa, ja missäs muualla kuin Denniksen luona. Jotain muuta kuin eroa pukkaa.

    Osoite taitaa vaihtua sen yhden tyttökaverin luokse?

    Selittäisi hyvin sen, miksi tuli kiirehommata vihdoin rekisteröitymiset kuntoon terveydenhuoltoon jne.Nimittäin social benefitsejä ei hengailijoille tipu, jos ei ole rekisteröity.

    Äänestä

  • ljdcgjh kirjoitti:

    Osoite taitaa vaihtua sen yhden tyttökaverin luokse?

    Selittäisi hyvin sen, miksi tuli kiirehommata vihdoin rekisteröitymiset kuntoon terveydenhuoltoon jne.Nimittäin social benefitsejä ei hengailijoille tipu, jos ei ole rekisteröity.

    Luulen kans että tyttöjen kimppakämppää valmistellaan ja miksei kans kimppakivaa, on se Emma sen verran kaiken kokeneen näköinen pubiruusu...Nyt pitäis vaan pystyy järkkään Newcstlesta jonkinlaista pikkuhommelia, edes näön vuoksi ja Emman firmahan järkkää tilapäiskeikkaa, Jassun mukaan...

    Äänestä

  • tporipewoirwr kirjoitti:

    Luulen kans että tyttöjen kimppakämppää valmistellaan ja miksei kans kimppakivaa, on se Emma sen verran kaiken kokeneen näköinen pubiruusu...Nyt pitäis vaan pystyy järkkään Newcstlesta jonkinlaista pikkuhommelia, edes näön vuoksi ja Emman firmahan järkkää tilapäiskeikkaa, Jassun mukaan...

    Newcastle on tunnetusti kova biletyspaikka, paljo opiskelijoita ja ilta/yöelämää. Tosin opiskelijat on Jassua jo 10-15 vuotta nuorempia ja Jassuhan rrakastaa vanhoja ukkoja. Papsu se saa rakastaa ruskesilmäänsä, Jassu on nyt päättänyt ruveta bailaamaan ja englantilaisethan sen osaa, wooohoo! Ettei vaan alkoholisminsa pahenis samaan megaluokkaan kuin Tunkilla.

    Äänestä

  • Jassu onkin viime aikoina alkanut julkaista syvällisiä mietelauseita ja omia Instahöpinöitään suomen kielellä, ettei paapa turhaan tule sinne kommenttejaan sössöttämään.

    Äänestä

Noi blogivalitukset on sitten tekstiä naiselta, joka haaveilee urasta politiikassa.... Hienoa! Kaikki on niin paskaa, perseestä ja syvältä. Ei se tekstiä yhtään sivistyneemmäksi tee, vaikka kirjoittaisikin pa* ka tai pe*se. Sano Jassu suoraan vaan, että elämä vituttaa niin että veri ei kierrä.

Jassulla oli varmaan aikoinaan Suomessa haaveena poliittinen ura tyyliin Tanja Karpela, mut kun kapasiteetti ja yleissivistys ei riitä, niin se ei vaan riitä.

Taannoin ( keväällä tai kesällä)Jassu kertoi, että Labour-toverit on ihan innoissaan, kun tuntevat nyt oikein julkkiksen. Eipä ole kyllä koskaan näkynyt heidän kommenttejaan esim. Instassa, joten eivät taida kovin kiinnostuneita olla jonkun suomalaisen b-luokan roskalehti"julkkiksen" löpinöistä ja vasemmasta puolesta naamaa.

Äänestä
  • "Jassulla oli varmaan aikoinaan Suomessa haaveena poliittinen ura tyyliin Tanja Karpela, mut kun kapasiteetti ja yleissivistys ei riitä, niin se ei vaan riitä."

    No eipä ne riittäneet Tanjallakaan, mutta muut avut riittivät. Jassukin voisi yrittää samaa reittiä vallan huipulle. Politiikkaakin voi tehdä niin monin tavoin.

    Äänestä

  • Pilutiikka kirjoitti:

    "Jassulla oli varmaan aikoinaan Suomessa haaveena poliittinen ura tyyliin Tanja Karpela, mut kun kapasiteetti ja yleissivistys ei riitä, niin se ei vaan riitä."

    No eipä ne riittäneet Tanjallakaan, mutta muut avut riittivät. Jassukin voisi yrittää samaa reittiä vallan huipulle. Politiikkaakin voi tehdä niin monin tavoin.

    Johan Jassu yritti.

    Mutta Kanervalle ei kelvannut poliittisen mentorin pesti, vaan Kanerva soitti poliisit.

    Äänestä

  • Jos edes haaveilee poliittisesta urasta, niin ihan hakoteillä on, ei riitä älli, ei rahkeet, ei pitkäjänteisyys, ei tietämys ja siksi luulenkin että puolueeseen/puolueisiin on liitytty vaan miehen metsästyksen takia että pääsisi oikeesti varakkaan miehen edustusrouvaksi. Miehet ei vaan mene ansaan, korkeintaan yks pöllähtäyt sairaseläkeläinen, hahah!

    Äänestä

Kunhan toverit vaan veetuilee, Jassuun menee täydestä. Eipä oo tää Suomen vahvistus saanu aikaan yhtikäs mitään, ellei ilmapallojen ja esitteiden jakoa lasketa, woopwoop! Jassulla on kolmevuotiaan luulot ja usko itseensä vielä 33-vuotiaana, niinmuah, mylife and thatsme.

Äänestä

Jassu ja äiti Oulussa ja niin hyvällä mielellä. Vaikeudet voitettu? Mutta missä on Dennis?

Äänestä

Paksu-papsu lienee heidän Englannin residenssissään nauttimassa syömisestä ja yksin nukkumisesta sekä läheisten loihtimasta hyvästä mielestä.

Äänestä

Valituilta Paloilta on taas löytynyt sopiva elämänohje jolla psyykata itseään tekemään pahoja:

https://www.instagram.com/p/BAERAhgFY9S/?taken-by=jasminmantylaofficial

Minnes se päätös hyvän mielen tuottamisesta toisille katos? Tais olla vaan sen hetken huumaa, jostakin syystä. Tähän mennessä on aiheutettu vaan pahaa mieltä kaikilla ja jatkoa on takuulla tulossa, siksi pontevasti tulevaan valmistaudutaan. Huoh.

Äänestä

Jasso on jälleen ladannut viisauksia instaansa. Kenellekään ei tule yllätyksenä, että Jasso Hekloineen eivät kuulu terävimpään kansanosaan. Asia on kuitenkin varmennettu nyt myös tieteellisesti.

http://nyt.fi/a1449196439300

Äänestä
  • Loistava ilmaisu tuo "pseudosyvällistä hevonpaskaa". -Sitä kyllä nämä 7- bloggarit onnistuvat tuottamaan muutenkin kuin Insta-aforismiensa kautta.

    Äänestä

Tuosta viisaudesta Jasso toteaa että "Juuri näin. #kunhansanon #munelämä #muntarina #muntyyliin #instaquote #instaphoto #totuus #elämä" ja todistaa että tutkimus pitää 100% paikkansa. Tyhmä mikä tyhmä.

Äänestä
  • Ettei osuis pilkka omaan nilkkaan..No, jassolla ei oo mitään valinnanvaraa, se on mitä se on: tyhmä, itsekäs niljake.

    Äänestä

  • ylpeilyn_aihetta kirjoitti:

    Ettei osuis pilkka omaan nilkkaan..No, jassolla ei oo mitään valinnanvaraa, se on mitä se on: tyhmä, itsekäs niljake.

    Mitäs Jassu nyt on "niljakoinut"?

    Äänestä

  • mietelauseet kirjoitti:

    Mitäs Jassu nyt on "niljakoinut"?

    Niljake = substantiivi, ei verbi. Huoh.

    Äänestä

Millos seuraava Hymy ilmestyykään, siihen asti pitää pihdata pakosuunnitelman paljastamista, hahahah! Itse veikkaan pakoa Emma luo Newcastleen ja oman elämän eli biletyksen aloittamista. Koska kukaan ei käy koukkunokan verkkoihin eikä ala elättään sitä, niin paluu on maitojunalla suoraan vinttikomeroon, toivottavasti pappa ei enää huoli hutsua takaisin.

Äänestä

Woohottaja palaa köyhän torpan vinttikomeroon, sitten onkin koolla kolmen konkkanokan kööri.

Äänestä
  • Jaaha, näinkö tulee nyt sitten tapahtumaan. Entäs se ero?

    Äänestä

Monilla on valitettavasti politiikasta väärä mielikuva. Senkun tulee valituksi ja nostaa palkkaa eikä tee mitään. Moni tällainen "poliitikko" on saanut kansan valtakirjan olla eduskunnassa tasan yhden kauden.

Jassulta ei puutu kuin tuo "tulla valituksi". Ai niin - ei sekään ihan helppoa ole. Edes päästä Oulun varavaltuutetuksi...

Äänestä
  • Onko Jassu pyrkimässä politiikkaan, kun tällaista postaat? Täällä Suomessa vai Enkuissa? Taitaa olla taas näitä palstalaisten arvailuja.

    Äänestä

  • Toisissa vaaleissa sai vieläkin vähemmän äänia ku ekalla kerralla eikä voinut tajuta että miksi! Ehkä olis pitänyt olla jotain oikeeta näyttöä eikä pelkästään vaan oman pärstäkuvan tyrkyttämistä. Siihen loppui Jassun vaali-into vaikka itse uhoaa ettei luovuta eikä anna periksi koskaan. Ne puheet ja todellisuus taas...

    Äänestä

Yritti taannoin Oulussa valtuustoon...KVG.

Äänestä
  • Jaa, sä muisteletkin vanhoja.

    Äänestä

Muistelen kun ei muuta voi. Jassun "ensi viikolla tärkeitä palavereja" on niin loppuunkaluttu juttu. Ketään ei kiinnosta seuraavassa kaupungissa vierailu ja pari kuvaa kämäsestä hotellista. Ihmiset, jotka tekevät jotakin, ovat kiinnostavia.

Äänestä
  • Näkyyhän sua Jassu kinnostavan, kun kuitenkin revit juttua hänen vanhoista asioistaan.

    Äänestä

  • ihanvähänvaan kirjoitti:

    Näkyyhän sua Jassu kinnostavan, kun kuitenkin revit juttua hänen vanhoista asioistaan.

    Onko sulla pitkäkin loma lataamosta tällä kertaa? Parempi olis jos pysyisit pois palstoilta ettei mee taas hermo ja joudut uudestaan ladattavaksi.

    Äänestä

Hei haloo. Ketä varten tämä keskustelupalsta on oikein tehty? Meitä mielemmepahoittajia varten tietenkin!

Äänestä
  • Mistä sä mielesi pahoitit?

    Äänestä

Mä luulen et Jasson uusi elämä kutistuu olemattomaksi aivan kuten sen muutkin suuret suunnitelmat eikä uudesta uljaasta elämästä kuulla koskaan mitään. Eläkeläiselämä jatkuu Borootissa papsun kanssa ja ainoat tekemiset on bussimatkat lähideuduille.

Äänestä
  • On tää rankka laji, siis luuleminen.

    Äänestä

  • mitämilloinkin kirjoitti:

    On tää rankka laji, siis luuleminen.

    Niinpä. Kun tekoja ja toimintaa ei oo koskaan, pelkkää paskan jauhantaa ja mielikuvituselämää. Mut meillä kommentoijilla on sitäkin hauskempaa, ei olla tiukkapipoja me. Kuinkas pitkä loma sul on nyt lataamosta? Rupee kommentit taas oleen niin tiukkapipoisia et uusi lataus kohta edessä, hahah!

    Äänestä

  • ollolloo kirjoitti:

    Niinpä. Kun tekoja ja toimintaa ei oo koskaan, pelkkää paskan jauhantaa ja mielikuvituselämää. Mut meillä kommentoijilla on sitäkin hauskempaa, ei olla tiukkapipoja me. Kuinkas pitkä loma sul on nyt lataamosta? Rupee kommentit taas oleen niin tiukkapipoisia et uusi lataus kohta edessä, hahah!

    Vai ei ole Jassulla mitään elämää? Kirjoittakaa parempia käsikirjoituksia oikein jännien juonenkäänteiden kanssa. Luuloja ja arvailuja kyllä riittää, mutta odottelen niiden toteutumista.

    Äänestä

  • äkkiväärää kirjoitti:

    Vai ei ole Jassulla mitään elämää? Kirjoittakaa parempia käsikirjoituksia oikein jännien juonenkäänteiden kanssa. Luuloja ja arvailuja kyllä riittää, mutta odottelen niiden toteutumista.

    No, mitä elämää sillä on? Mielikuvitusjuttuja ei lasketa, sitä "kuullaan myöhemmin lisää" -paskan jauhamista. Instassahan sen näkee sen elämän sisällön: Oman naaman kuvaamista 85% valveillaoloajasta, loppuaika smoothieiden yms vääntämistä, bussimatkoja ja tyhjien rantojen kuvaamista, hahahah! Siinä se.

    Äänestä

  • ylpeilyn_aihetta kirjoitti:

    No, mitä elämää sillä on? Mielikuvitusjuttuja ei lasketa, sitä "kuullaan myöhemmin lisää" -paskan jauhamista. Instassahan sen näkee sen elämän sisällön: Oman naaman kuvaamista 85% valveillaoloajasta, loppuaika smoothieiden yms vääntämistä, bussimatkoja ja tyhjien rantojen kuvaamista, hahahah! Siinä se.

    Ei kai hän nyt kaikkea elämisestään laita näkyviin. Joku kaipasi tietoja sexielämästään, toinen taas ei. Kirjoitti hän mitä hyvänsä, se ei kelpaa. Nyt kun ei ole postannut mitään, niin täällä ollaan ihan paniikissa.

    Äänestä

  • arvailujajaluuloja kirjoitti:

    Ei kai hän nyt kaikkea elämisestään laita näkyviin. Joku kaipasi tietoja sexielämästään, toinen taas ei. Kirjoitti hän mitä hyvänsä, se ei kelpaa. Nyt kun ei ole postannut mitään, niin täällä ollaan ihan paniikissa.

    No, kyllä hän nyt vaan kertoo ihan kaiken ja keksii lisää päälle kun ei tapahdu tarpeeksi.

    Äänestä

  • äkkiväärää kirjoitti:

    Vai ei ole Jassulla mitään elämää? Kirjoittakaa parempia käsikirjoituksia oikein jännien juonenkäänteiden kanssa. Luuloja ja arvailuja kyllä riittää, mutta odottelen niiden toteutumista.

    Vai odottelet niiden toteutumista, Ikuinen jonkin odottelu taitaakin olla sukuvika!

    Äänestä

  • ylpeilyn_aihetta kirjoitti:

    No, mitä elämää sillä on? Mielikuvitusjuttuja ei lasketa, sitä "kuullaan myöhemmin lisää" -paskan jauhamista. Instassahan sen näkee sen elämän sisällön: Oman naaman kuvaamista 85% valveillaoloajasta, loppuaika smoothieiden yms vääntämistä, bussimatkoja ja tyhjien rantojen kuvaamista, hahahah! Siinä se.

    Älä ny, kun justiin osti tuon yhden nillittäjän mukaan uuden hatunkin!

    Äänestä

Kuulin että Jasmin on nähty uuen vuoden vietossa oululaisessa ravintolassa mies-seurassa joka ei siis ollu Tennis? Mitämitä? Miksei täällä jo ole tietoa kenet se on saalistanut?

Äänestä
  • Kenen annoit tällä kertaa kertoa itsellesi?

    Äänestä

Ilmeisesti oululaisia ei Jassoo kiinnosta pätkän vertaa, mut missä seiskan kohuotsikot? Selväähän on et sillä on muuta seuraa ja tekemistä kun oman pärstän postauksia ei tuu instaan joka toinen tunti...Itsenäisyyspäivän juhlatkin jäi katsomatta kun oli mukavampaa puuhaa...Muru aviomiehen saapuminen paikan päälle rupes sit kovasti ahistaan. Onkos uusi lempi jo sammunut ja mies lähtenyt kälppiin, kun ei saa suutaan auki vaikka mennään jo uuden vuoden kolmatta päivää?

"Olen ihminen, jolle on ongelmallista pitää mitään asioita vain itsellään, mutta noista em. ”tietyistä asioista” en vain yksinkertaisesti voi vielä puhua. En ennen vuotta 2016. Ja hei, jos tuollaista on ärsyttävää lukea, niin arvatkaa, onko paljon ärsyttävämpää tuntea niin. "

No, suu auki nyt sitten vaan ja "tietyt asiat" julki. Jos nim. mitään on...

Äänestä
  • Mitä ne tietyt asiat olisivat mielestäsi?

    Äänestä

  • mitähänluulisit kirjoitti:

    Mitä ne tietyt asiat olisivat mielestäsi?

    Ootellaan, ootellaan. Kyllä Yazzon on I-HAN PAKKO kertoa kaikille kaikki, vaikka mitään asiaa ei varsinaisesti ookkaan..

    Äänestä

  • zvxcxzxzzxxxxx kirjoitti:

    Ootellaan, ootellaan. Kyllä Yazzon on I-HAN PAKKO kertoa kaikille kaikki, vaikka mitään asiaa ei varsinaisesti ookkaan..

    Ihme juttu. Jassun on I-HAN PAKKO kertoa kaikille kaikki. Siis kertoa mitä kaikkea, vaikkei ole kerrottavaa. Nyt tää menee jo ihan sekavaksi.

    Äänestä

  • ooteltavaon kirjoitti:

    Ihme juttu. Jassun on I-HAN PAKKO kertoa kaikille kaikki. Siis kertoa mitä kaikkea, vaikkei ole kerrottavaa. Nyt tää menee jo ihan sekavaksi.

    Sellanenhan se on, nyhjää tyhjästä tyhjää. Hyvää päivää kirvesvartta, kuullaan myöhemmin lisää. Not. Ihan parhautta #niinmuah#kunhansanon #munelämä #muntarina #muntyyliin#

    Mielenkiintoista seurata kuinka pitkälle se on julkisuuden himoissaan valmis menemään, woopwoop!

    Äänestä

  • ooteltavaon kirjoitti:

    Ihme juttu. Jassun on I-HAN PAKKO kertoa kaikille kaikki. Siis kertoa mitä kaikkea, vaikkei ole kerrottavaa. Nyt tää menee jo ihan sekavaksi.

    Sekavaa on ja sekoitetaan lisää. Jos viitsisit vilkaista ketjun otsikkoa niin vois aueta sullekin. Vai menetkö entistä sekavammaksi, hahahah1

    Äänestä

No, hei, eivät yhtään mitään!

Äänestä

Jassu kehui kuinka ihanaa on nukkua yksin ja viettää aikaa Heklan kanssa ja heti kun rakas muru hubby saapui paikan päälle, kaikki muuttui paskaksi. Häihin asti dennis oli rakas muru, mut heti häiden jälkeen siitä tuli painajainen ja ekasta avioliittovuodesta paskin vuosi ikinä. Jos Jassun kertoma olis tällä kertaa totta, niin eihän yhteiselämä voi mitenkään jatkua ja Jassuhan jo tietääkin minne haluaa paeta vai joko se seuraavassa blogissaan pyörtää sanansa, kuten sen tyyliin kyllä kuuluu tehdä.

Äänestä

Yksi paha homma on se, että Jassu ei kertakaikkiaan OSAA laittaa eroa vireille, vaikka haluaisikin. Toista vuotta meni, ennenkuin edes älysi miten rekisteröidytään sos.turvan piiriin. ( Ihme muuten, ettei paappa vaivautunut ottamaan selvää, onkohan silläkään kaikki ruuvit tallella) -Ei auta kuin roikkua Mrs. Bramleynä, kunnes paapasta aika jättää. Tyttäret sit varmaan auttaaa perunkirjoituksissa... DDD.
Mun veikkaus on et liitto jatkuu etänä ens keväästä lähtien, kun turistikausi alkaa. Jassu pakenee ahdistustaan ja lähtee taas vatkaamaan vettä uima-altaaseen Rodokselle, ja pappa saa kierrellä lähikyliä ja kuvailla niitä likaisia kivikirkkoja keskenään.

Äänestä

Samaa ihmettelin minäkin, mut Jassuhan kertoi että oli tavannut henkilön joka oikeasti tiesi asioista ja miten ne hoidetaan. Papsulla ei taida silläkään olla kaikki kotona, täyttelee asunnonhakupapereita, valitaan maaleja seiniin ja kaiken pitäis olla kunnossa, vaan muuttamaan ei päästä ikinä...Ilmeisesti väärin täytetyt, väärät paperit. Ja joo, ei Jassu osaa hakee eroo Enkuissa, Suomessa Seiska tais hoitaa erokäsittelyn Mikestä.

Äänestä
  • Kyllä on arvailukin rankka laji.

    Äänestä

  • kuneimitääntiedetä kirjoitti:

    Kyllä on arvailukin rankka laji.

    Ai mistä niin päättelet? Ei tää musta oo ollenkaan rankkaa, vaan pelkästään hupaisaa.

    Äänestä

Eipätainneet uudet tuulet puhaltaakaan Jasson harakanpesään ja pakomatkakin epäonnistui joten kiltisti on palattava eläkeläiskotiiMME Borootin vuokrakasarmiin. Jasso pitää hiljaisuutta mutta kohta postataan instaan kuvia puurolautasista ja lähiseudun likaisista kivitaloista, #niinmuah#munelämää#muntyyliin#woopwoop#

Äänestä

Jäzz "Älkää kuitenkaan käsittäkö väärin tai huolestuko, en ole masentunut"

Ihanaa Jassu ,että ajattelet meidän mielenrauhamme. Meidän ei tarvitse huolehtia, et ole masis yhtään, olen niin huojentunut tästä tiedosta. Jee!

Äänestä

jasminmantylaofficial#tänään #muntyyliin #oulu #finland #kotikaupunki #munelämä #selfie #kunhansanon

Siellähän se edelleenkin kyyhöttää kotikaupunkinsa vinttikomerossa, woopwoop! Poliittinen ura Enkuissa ym woohotukset jääneet taas pelkiksi woohotuksiksi ja palstan täytteiksi #kunhan sanon#niinmuah#muntyyliin#munelämää. Nolo akka.

Äänestä

Nolo on. Haukkui palstalaisia huonossa parisuhteessa oleviksi, mut oma suhteensa on paljastunut painajaiseksi. Kun muru tulee paikan päälle Ouluun, vaimoa rupee ahdistaan ja haluais juosta ulos talosta pellolle. Borootin kodissa Enkuissa huonoa suhdetta paetaan vieraisiin miehiin ja alkoholiin, Emman luokse Newcastleen ja unelmoidaan muutosta Kreikkaan. Nyt se on sitten jääänyt taas Helkan helmoihin ja elätettäväksi Ouluun. Huoh. Ei oo aikuisesta naisesta eläjäksi.

Äänestä

Ympärillä oleva läheinen taisi olla oma aviomies, joka nyt hidastelee Jassun uutta onnea. Miten itsekäs voi mies olla, onhan korkeampi voima ohjannut Jassua eteenpäin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rakkauven_salakieltä kirjoitti:

Kun ahdistaa ja haluat vain paeta. Okei, meidän joulu meni sitten aika lailla (lue: kokonaan) pa**oissa tunnelmissa. Joulutunnelman puuttumista valitin täällä (ja joka paikassa) jo ennen joulua ja joulua rakastavana ihmisenä järkytin itse itseäni.

Meidän piti perheen sekä mieheni kanssa syödä jouluillallinen aattoiltana, kuten tapoihimme on kuulunut. Onnistuiko se niin? Ei todellakaan, koska kokki/leipuri poistui paikalta. Minä siis, joka olin vastuussa (jokavuotiseen) tapaan kaikista tarjoiluista, paitsi joulukalat saimme jälleen ihanalta kokkiystävältämme.

Jep, en vain pystynyt teeskentelemään jotain ns. jouluiloa, kun ahdisti ihan järjettömästi. Joten Instagram-seuraajani! Saatte olla minusta oikeasti ylpeitä, kun sain edes ne muutamat joulukuvani postattua pyhien aikaan.

No joo, jouluillallinen onnistui sitten vihdoin joulupäivänä – vain päivän myöhässä. Sain jopa pysyttyä ruokapöydässä koko ruokailun ajan, mutta operaation nimeltä ”joululahjojen antaminen ja saaminen” olisin voinut siirtää suoraan ensi vuoteen. Silloin, kun on p*ska tunnelma, niin jotkut lahjat eivät sitä tilannetta piristä. Enemmänkin vain ahdistavat, kun niistä kuuluisi tottumuksen mukaan iloitakin.

Älkää kuitenkaan käsittäkö väärin tai huolestuko, en ole masentunut. Ja tiedän, mitä haluan tai paremminkin sanottuna tiedän, mihin haluan ”paeta”. Homman toteutukseen menee vain vielä aikaa ja koska olen ärsyttävänkin kärsimätön tyyppi, niin minkä tahansa odottaminen on minulle vaikeaa. Kun tiedän, mitä haluan, niin asioiden pitäisi vain tapahtua. Mutta niistä ympärillä olevista läheisistä johtuen se ei aina onnistu ihan niin helposti.

Tästä kuitenkin pikku hiljaa parempiin fiiliksiin ja mikä ihaninta, huomenna alkaa uusi viikko! "

Oih! Megavauva on saanut itkupotkuraivarit ja poistunut keittiöstä. Kukaan ei saanut jouluateriaa jouluaattona. Lahjojenkin saaminen oli paskamaista. Vääriä lahjoja vääriltä ihmisiltä, ihan paskaa. Ja nekin jaettiin päivän myöhässä, koska megavauvaa vitutti aattona niin helevetisti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu