Vuokralla asuvat varakkaita?

Helsingin Pajamäessä, ei todellakaan keskustassa: 2h kk, kerrostalo, 1 000 €/kk, 45,5 m² . Minulla 51 neliön kaksio Pitäjänmäessä, lainanlyhennykset ja yhtiövastike yhteensä 800 euroa kuussa. Ei minulla olisi varaa asua vuokralla, taitavat olla rahamiehiä jotka niissä asuu?

http://www.vuokraovi.com/vuokra-asunto/helsinki/pajamaki/kerrostalo/253884?entryPoint=fromSearch&rentalIndex=6
1392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Vuokralla asuvat ovat toden totta sitä varakkainta väkeä. Ja tuo on vielä "halpa" vuokra.

Toiseksi varakkainta väkeä ovat tunnetusti kasarmikehvelit, joilla vastike liikkuu tuon kokoisessa kopperossa helposti 400 euron tuntumassa. Siinä maksetaan lumien luonnista kesät ja talvet melkoisen kova hinta, vain todellisilla kroisoksilla voi olla moiseen varaa.

Äänestä
  • Heh, tuon kokoisesta ja ikäisestä itselläni on vastike 200e/kk kieppeillä. Tuli taas näemmä tyffelillä laitettua vähän "palstanlisää" hatusta vedettyyn propakandaviestiin :D

    Äänestä

" Vuokralla asuvat varakkaita? " Lukee otsikossa, kun siinä pitäisi lukea "Vuokralla asuvat vajakkeja ?".

Ja vastaus kysymykseen on : Kyllä !, kyllä ovat vajakkeja.

Äänestä
  • Ei persaukisella ole varaa maksaa tonnin vuokria. Sosiaalitoimisto ei tuollaisia vuokria maksa, ei yksin eikä kaksinkaan asuville. Kohtuulliset asumiskustannukset maksaa ja ne on pk-seudulla 700 euroa kuussa. Siinä on vuokran ja veden lisäksi sähkölasku sekä kotivakuutus. Ylimenevän osan joutuu maksamaan itse elämiseen tarkoitetusta rahoista. Sitä saa 485 euroa kuussa.

    Äänestä

Monille tuo kuitenkin on ainoa vaihtoehto, tuo vuokralla asuminen. Kun luottotiedot ovat menneet ja asiat kuralle, ei edes saa lainaa paremman asumisenhankkimieksi.

Siksi heistä monet raakkuvat täällä katkerina toisten omistuksista.

Äänestä
  • Hei hyshys nyt ettei lasahda liian lujaa palstan sijoittajamoguli-vuokriaisia leukaan. Ikävähän se on uuttavuotta viettää leuka paketissa ja legot löytyy ehkä jussina.

    Äänestä

  • Aika raakaa peliä, kun joutuu maksamaan 16560 euron tuloista kolme neljännestä suoraan vuokraisännälle. Kyllä sellainen rahankäyttö pitää köyhänä.

    Äänestä

  • Jos brutto tai edes nettotulot on vuodessa 16560 euroa ei sillä makseta tonnin vuokria.

    Äänestä

Entät ne vuokratuet joita työssäkäyvät veronmaksajat maksavat.
Kaksi työtöntä ihmistä ja molemmilla kämppä jonka vuokrat veronmaksajien varoista.
Asuvat samassa kämpässä ja vuokraavat toista pimeästi. Eihän näitä kukaan valvo!!!!!
Mitä mieltä olette rehelliset työssäkäyvät ihmiset.

Äänestä
  • Joo. Tota tosiaan tapahtuu. Itseasiassa se on vuokrakasarmislummeissa jopa melko yleistä. Jotenkin siihen pitäisi voida puuttua.

    Äänestä

  • UPDATE_11369154 kirjoitti:

    Joo. Tota tosiaan tapahtuu. Itseasiassa se on vuokrakasarmislummeissa jopa melko yleistä. Jotenkin siihen pitäisi voida puuttua.

    Aika kaukaa tarvitsee palstan tyhjätaskuisten tyfneröiden kerta toisensa jälkeen hakea noita esimerkkejä, joilla yrittävät saada vuokralla venkuloimisen kuulostamaan jotenkin kannattavalta.

    Noh, eiväthän he voi edes kuvitella sitä, kuinka paljon rahaa on velattomassa ajoissa ostetussa asuvalla hyväpalkkaisella perheella rahaa kulutukseen kun omalla kohdalla ei edes kellään sukulaisella ole sellaista tilannetta. Mistäpä sellaisesta siis mitään tietäisi?

    Sitten jaksetaan hehkuttaa jotain pimeän vuokraläävän tuloja, johon saa olla jatkuvasti lähiöräkälästä kalastamassa uutta ritua tai repaa että olisi joku punkkaamassa edes joka toinen kuukausi. Tuosta kuukaudesta ritu tai repa maksaa sitten työkkäripäivänä 200 euroa.. jos siis maksaa. On varmasti kaiken väärti...

    Ja kaikki vuokralaiset varmasti jaksavat ryhtyä tuollaiseen? Epätoivoseksi on menneyt tuo vuokra-asumisen puolustelu :'D

    Äänestä

Vittu, ottasin heti vastaan paremmin palkatun työn, mutta ei duunipaikkoja ole tarjolla enkä uskalla ottaa fuduja tästä nykyisestä varastohommasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuka.tietää kirjoitti:

Helsingin Pajamäessä, ei todellakaan keskustassa: 2h kk, kerrostalo, 1 000 €/kk, 45,5 m² . Minulla 51 neliön kaksio Pitäjänmäessä, lainanlyhennykset ja yhtiövastike yhteensä 800 euroa kuussa. Ei minulla olisi varaa asua vuokralla, taitavat olla rahamiehiä jotka niissä asuu?

http://www.vuokraovi.com/vuokra-asunto/helsinki/pajamaki/kerrostalo/253884?entryPoint=fromSearch&rentalIndex=6

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu