Kun Savonlinna on 2016 ykköspaikalla kunnallisverossa ja lähes kaikissa muissakin maksuissa (kiinteistövero, sähkönsiirto, jätemaksu, laajakaista, kaukolämpö, vesi- ja jätevesimaksu ja kun palkatkin on tutkitusti Suomen huonoimmat) niin nyt päättäjät lobbaamaan, että aloitetaan perustulokokeilu Savonlinnasta. Saataisiin vähän eloa tähän synkkyyteen Sote uudistusta ja saaristokunnaksi pääsyä odotellessa.
Perustulo kokeilu
LörtsyLobbaaja
1189
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tuoha voessii olla iha nasakka itea! Perustulloo vua kaekille ni elämä alakkaa tuas hymmyillä!
Ei onnistu Savonlinnassa. Joku ottaa heti elämäntehtäväkseen vastustaa tätäkin uudistusta. Kyllä minä niin mieleni pahoitin, kun sotea uudistetaan, saaristokunnaksi halutaan, rakennetaan rinnakaiskatuja, olavinkatua ja syväväylää muutetaan, nyt vielä perustuloa ehdotetaan. Kyllä ennen oli paremmin. Ravintola Olavi ja Musta Pässi takaisin. Tietysti Viremon Grilli.
Eihän sitä perustuloa tänne voi ottaa kun Typin natseilta loppuisi karenssilla painostus ja asiakkaat. Heillä ei olisi enään töitä jos parustulo tulisi.
Hollannissa kokeillaan perustuloa. 900€ aikuiselle ja 1300€ perheelliselle.
Pitää varmaan muuttaa sinne.
Muuta ihmeessä.
Perustuloa huutavat ovat onnettomia raasuja, jotka eivät saa muualta tuloa kuin sossun kassalta, näin ei tarvitsisi vaivautua "tiskille". Heille on tuttua TYÖ ainoastaan Kuopion torilta, kun joku kysyi raasuilta, "Mihin TYÖ määtte?" Toki on todella perustulon
ansaitseviakin.
P.S Kiitos, tuohan se perustulon mullekin, vaan verottajahan sen vie.
Perustulloo kannattaa jo selevä enemmistö suomalaesista! Toesinsannoen kaekki kunnon järkevät immeiset kannattaa. Punaniska-juntit vua vastusttaa ennee. Mut kyllä se perustulo nyt totteuttuu kahtokkeeha vua!
Niin Savonlinnassa perustulo on sossusta 280€kk kun laittaavat karenssia -40%. Onhan tuo sitten paljon paremmin.
tyhjäntoimittajille. Ei vittu mitä paskaa täällä taas esitetään. Menkää köyhät töihin, ihan sama mihin, mutta tehkää jotain elämänne tason nostamiseksi saatanan loispummit.
Katohhan katohhan ku tiällä tuas joku rolli yrittää karjua:D
voi esiintyä täälläkään omalla nimelläsi? Kaikkihan sinut tunnistavat ja "älyköksi" heti ymmärtävät. Hulluus ja nerous kun ovat niin lähellä toisiaan. Sinun kohdallasi tosin kenelläkään tuskin on mitään epäilyksiä, kumpaan ryhmään sinä kuulut.
Menisin töihin mutta s.linnassa on vain palkatonta puuhastelua.