Matulla on vilu, hihi!

Välikohtaus vaateliikkeessä Jyväskylässä: "Ulkomaalaistaustaiset tulivat sovituskopille lyömään"( KSML)

Mätipäät mukiloivat toisiaan! Kyllä siinä kurdia alkaa vituttamaan kun sunni ostaa parempaa untuvatakkia ja villasukkia sandaaleihin, heheh.
28158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat
  • Tamma ei olla totta tamma olla rassistipropaganda.

    Äänestä

  • Mitä ihmettä tuossa ne ulkomaalaistaustaiset henkilöt ovat tarkoittaneet?
    Linkin uutisen teksti: "Välikohtaus vaateliikkeessä Jyväskylässä: "Ulkomaalaistaustaiset tulivat sovituskopille lyömään"

    Poliisi puuttui vaateliikkeen välikohtaukseen sunnuntaina Jyväskylässä. 27.12.2015 16:13

    Jyväskylän keskustassa sijaitsevassa vaateliikkeessä sattui sunnuntaina iltapäivällä välikohtaus. Liikkeen henkilökunnan kertoman mukaan ryhmä ulkomaalaistaustaisia henkilöitä tuli myymälään pahoinpitelemään sovituskopeissa olevia asiakkaita. Henkilökunta kertoo, että myös pahoinpitelyn kohteeksi joutuneet asiakkaat olivat ulkomaalaistaustaisia.

    – Ryhmä miehiä ja naisia sovitti kaikessa rauhassa vaatteita, kun toiset tulivat lyömään heitä. Kaikkiaan osallisia oli toistakymmentä. Tapaus sattui iltapäivällä kahden ja kolmen välillä, myymälästä kerrotaan.

    – Vartijat ja poliisi saapuivat paikalle nopeasti. Pyysimme asiakkaita siirtymään sivummalle. Kassalla ei ollut henkilökuntaa hetkeen, mutta emme joutuneet sulkemaan myymälää.

    Poliisi vahvistaa Keskisuomalaiselle, että tapahtumasta on kirjattu ilmoitus puoli kolmelta sunnuntaina. Poliisin mukaan lyöntien aiheuttamat vammat olivat lieviä.

    Tapauksesta vastaavaa tutkinnanjohtajaa ei tavoitettu sunnuntaina kommentoimaan asiaa."

    Äänestä

  • > "...ryhmä ulkomaalaistaustaisia henkilöitä tuli myymälään pahoinpitelemään sovituskopeissa olevia asiakkaita. Henkilökunta kertoo, että myös pahoinpitelyn kohteeksi joutuneet asiakkaat olivat ulkomaalaistaustaisia."

    Tarkoittivatko, etteivät ulkomaalaistaustaiset asiakkaat (olivatko he naisia?) saa sovittaa vaatteita ennen ostamista?
    Onko syynä, että vaatteita sovitettaessa he joutuvat riisumaan päällä olleita vaatteita ja olemaan vähäpukeisia? Onko tarkoitus, että pitää ostaa vaan liian isoa ja väljää vaatetta, että varmasti mahtuu sovittamatta?

    Äänestä

Mikähän liike oli kysymyksessä olispa hyvä tietää.

Äänestä

Ovatko mamut kaikki kuin eläimiä,eli sivistymättömiä sikoja? Missä käytöstavat,noloja ovat kun alkavat tappelemaan vaatekaapissa ja liikkeissä,,,vartijoille lisää harminpaikkoja!

Äänestä
  • On loukkaus älykästä sikaa kohtaa vertaamalla häntä matuun. ; )

    Äänestä

  • Ja vartijoiden sekä poliisien palkan maksamme me hölmöt suomalaiset.

    Äänestä

  • Sehän on jo nähty niissä pidempään kotoutettavissa miten noiden etelänveristen kanssa käy. Pyssyt paukkuu ja sivulliset väistelee, se alkaa kohta olla arkipäivää missä tahansa suomessa.

    Äänestä

Vilutus saattaa lisääntyä kohta vielä entisestään, silloin se paniikki heille vasta iskee, kun pakkasherra määrää -30c pakkasta... plaah.

Sitten matuja harmittaa, että ei olisikaan pitänyt ostella kaljaa ja tupakkaa kaikilla rahoilla vaan ehkä joku vaatekin.

Äänestä

Kyllä äspeeär toimittaa suomalaisille köyhille tarkoitetut vaatteet matuille!

Äänestä
  • Vilutus ehkä heillä - vitutus meillä.

    Äänestä

Eipä paljon naurata, kun Suomi on kaaoksessa jo. Ja pahempaa on tulossa, pelkään. Eipä juuri päivää, ettei jotain uutista joutuisi lukemaan tulijoiden rötöksistä.

Äänestä

Eikö syyttäjä katso, että kun turpiinantajat ja -saajat ovat henkisesti samalla tasolla, jätetään rikoksesta syyttämättä? (Vrt. Säykki).

Äänestä

Joko ne Ylivieskan raiskarit on saatu kiinni? Sika on älykäs eläin ja ihan kaunis kun puhtaana pidetään ja hyvin hoidetaan,mutta miksi nämä mamut alkoi tappelemaan vaateliikkeessä? Loppuiko vaatteet vai mistä lie äppyröivät?Outoja tapoja noilla muukalaisilla,kun kesä tulee,tytöt paljastavat itseään ja mamut eivät pysy housuissaan....tytöt,pitäkää aina frendi mukana kun yksin hiippailette yöjalassa!Suomi on naisille nykyään turvattomamapi kuin ennen,tosi seikka,emme ole enää missään lintukodossa,täällä pyörii outoja ihmisiä paikasta toiseen alati,paperittomiakin irtolaisia,ketkä eivät jää kiinni helpostikaan,valitettavaa.

Äänestä

Kyseessä on yksittäistapaus.

Äänestä
  • Juntti-ihmisvihaajat vois lopettaa tuon paskan jauhamisen jo perkele.mukavaa olla tällainen suomalainen..keteellinen.lyhytjalkainen.katkerioitunut.ylipainoinen.maitonaamainen.väritön.hajuton.mauton finski.

    Äänestä

  • naisiinsekoilija kirjoitti:

    Juntti-ihmisvihaajat vois lopettaa tuon paskan jauhamisen jo perkele.mukavaa olla tällainen suomalainen..keteellinen.lyhytjalkainen.katkerioitunut.ylipainoinen.maitonaamainen.väritön.hajuton.mauton finski.

    Suomalainen on veronmaksaja joka kustantaa noiden loisten oleskelun!!!
    Minäkin vaatimaton duunari n.14000€ veroa/a. Miten vihervasurisovakki osallistuu??

    Äänestä

  • Pidänlämpimänä kirjoitti:

    Suomalainen on veronmaksaja joka kustantaa noiden loisten oleskelun!!!
    Minäkin vaatimaton duunari n.14000€ veroa/a. Miten vihervasurisovakki osallistuu??

    Miten vihervasurisovakki osallistuu??..... marssimalla, milläs ne perse_aukiset muulla.

    Äänestä

  • Pidänlämpimänä kirjoitti:

    Suomalainen on veronmaksaja joka kustantaa noiden loisten oleskelun!!!
    Minäkin vaatimaton duunari n.14000€ veroa/a. Miten vihervasurisovakki osallistuu??

    Minusta tuntuu, jotta tällä pastalla aikaansa suunsoitolla tappavat syrjäytyneet nistit ja muu yhteiskunnan vapaamatkustaja-rupusakki maksaa veroja paljon vähemmän kuin keskiverto vihervasurisovakki...

    Äänestä

Uusimmat käänteet tapauksessa:

http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/vaateliikkeen-valikohtauksessa-10-osallista-tunsivat-toisensa-etukateen/2203100?pwbi=9836ce5baef4074d659f4f310fdd0840

Tuossa ei minittu paljonko katosi tavaraa "välikohtauksen" aikana, veikkaan että paljon. Oli varmaan keskenään sopineet taktiikan, ensin menee neljä sisään ja valmistelee ulosvietävät, sitten tulee loput ja alkavat muka riiteleemään, pari pikkunaarmua on pieni hinta siitä mitä ehdittiin kantaa pihalle huudon ja molotuksen aikana. Tyhmä täytyy olla poliisikin jos ei tajua tuota ihan suunnitelluksi kuvioksi, jos ei niin noita tulee varmaan lisää niin kauan kunnes alkaa tajuamaan.

Äänestä
  • Taisivat olla kumminkin Romaaneita,nehän käyttäytyvät just noin hämätäkseen myyjiä porukalla ja samaten sieppaavat huomaamatta tavaroita.

    Äänestä

Äspeeär on varmaan kertonut että Suomessa kaupoissa on vain yksi myyjä paikalla.

Äänestä

Minusta on vääryyttä kaikkea ulkomaalaistaustaisia alkaa vainoamaan ja arvostelemaan.Oma kokemukseni on positiivista! Lähiöissä jossa olen asunut,ulkomaalaiset ovat kivoja,aina moikkaamassa ja iloisesti juttelevat,myös naiset.Selvinpäin iloisesti alkavat juttelemaan kun kohtaamme lenkillä kaupassa ,naapurissa ym.V enäläisetkin ovat avoimia ja tervehtivät ja juttelevat minkä osaavat.Suomalaiset moikkaavat jos ns näkevät eivätkä jää juttelemaan usein,tosin poikkeuksiakin löytyy.Naapuritalossani asuu kiva muslimi parsikunta,aina iloisena jäävät juttelemään ja tulee positiivinen mieli heistä.Ei saa leimata ,meissäkin on todella paskamaisia ihmisiä lähimmäisillemme,itsekkäitä,ilkeitä ja kylmiä!

Äänestä
  • Ei se ole vääryyttä vaan tervettä isänmaallisuutta!

    Äänestä

Mihän liikkeistörakennus on kyseessä, eipä ole missään voitu kertoa sitä, tietäsi vältellä... mutta eipä kyllä muutenkaan keskustan kaupat kiinnosta, meno on niissä samaa kun lähi-idässä, ja meno ei muuta kun pahenee.

Äänestä
  • Pysyttele siellä perunakuopassas vaan . Älä tule ihmisten ilmoille junttipölhö!

    Äänestä

Antakaa ihmisten olla ja elää rauhassa,valittakaa kun joku tekee jotain itselle tai läheisillenne!Eipä kantaväestössäkään ole aina rehellisiä,ja alaikäisiin sotkeennutaan alati,vanhat ukkirukat vielä hyis helevate,eikä joudu vankilaankaan,niin täällä arvostetaan tyttöjä ja lapsia ja naisia,Suomen laki,mutta jos varastaa ja puolustat itseäs,istut-

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Tasaneikäylahjat kirjoitti:

Välikohtaus vaateliikkeessä Jyväskylässä: "Ulkomaalaistaustaiset tulivat sovituskopille lyömään"( KSML)

Mätipäät mukiloivat toisiaan! Kyllä siinä kurdia alkaa vituttamaan kun sunni ostaa parempaa untuvatakkia ja villasukkia sandaaleihin, heheh.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu