Tunisiaan huhtikuussa 2016

Sirutar-

Olen lähdössä Tunisiaan yksin huhtikuussa. Deturin matkalle.
Ensimmäistä kertaa.

Minne kannattaisi majoittua ? Rakastan shoppailua sekä auringonottoa.

Onko turvallista liikkua yksin valoisan aikaan ?
Mites muut suomalaiset..vieläkö uskallatte matkustaa kyseiseen kohteeseen?

9

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uskallan

      Jos olet menossa Sousseen niin Marbout ja Mövembik ovat parhammalla paikalla jos ajattelee liikkumista sielä. Kaikki kävelymatkan päässä ostoskeskukset,medina jne. Kaiser on myös mutta itse en siihen majoittuisi. Mutta makunsa kullakin. Port el kantaui on n.8km keskustasta tosin siellä on turisteille suunnattu omat palvelut ja huvipursi satama jos sellaisesta tykkää olla enenmmän turistialueella. Siellä näyttäisi olevan enemmän vaihtoehtoja. Ja kyllä uskallan matkustaa Tunisiaa. Aurinkoista matkaa.

    • rohkearohkeampi

      Tunisiassa vallitsee hätätilalait ainakin helmikuulle. Et kai tosissasi sinne aio matkustaa. Turisteja teurastettiin viime vuonna museon rappusille ja hiekkarannalle. Egyptinkin lopputalven matkat on taidettu perua? No. Taitaa täällä kotimaassa olla kohta yhtä turvatonta...

      • e-l-o-v-e-e-n-a

        Ja tähän lisätään, ettei ole shoppailuparatiisi, Tunisissa länsimaalaisia tuotteita, vaatteita, kenkiä (eikä välttämättä viimeistä vetoa) älyttömään hintaan. Turvallisena aikana, jos historia yms. kiinnostaa, varsin kiehtova pieni valtio. Tällä hetkellä en menisi. Turvallisuustilanteen parannuttua kyllä hyvinkin! Älä mene, tutkaile!


    • mataajako

      Hhhmmmm....ilmeisesti et ole tunisiassa käynyt.....käyppä lukemassa ulkoministeriön matkustustiedote ja poikeustila on sitä varten että silloin poliisilla on laajempi toimintavalta. Jos tuntuu että uskallat matkustaa pariisiin niin silloin voit yhtälailla matkustaa tunisiaan. Ja ei sinne matkoja järjestetä jos sielä ei olisi riittävän turvallista vaikka niin kuin turkissa. Tässä tilanteessa jos pelottaa lähteä tunisiaan niin silloin kannattaa pysyä kotona ihan missä tahansa on yhtälailla mahdollista tapahtua isuja. Itseasiassa nytten tunisiassa on tehostettu poliisi valvonta.

    • TunisiassaMatkannut

      Samoilla linjoilla edellisen kanssa. Olen matkustanut useasti eri puolilla Tunisiaa, ja olimme perheen kanssa Soussessa huhtikuussa vuosi ennen tapahtunutta iskua , ja paikka oli tuolloin jo hiljaisempi aikaisemmasta, vähemmän kahviloita ja ravintoilta auki. Suosisin Soussen sijaan toista kohdetta Tunisiassa, jos Tunisiaan haluaa välttämättä matkustaa. Olen aikaisemmin majoittunut kaikissa em mainituissa hotelleissa, ja näistä paremmat ovat Mövempick ja Marabout. Mövempickissä lämmitetty ulkoallas, joka Maraboussa puuttui. Palvelu Mövempickissä oli kuitenkin melko tympeää. Marabout hotellissa oli viileämpään aikaan sisäallas käytettävissä, joka ei ollut tasoltaan kummoinen, lapset pääsivät kuitenkin uimaan, ulkoallasalue parempi, ja lapsille vesiliukumäkiä Kaduilla kannattaa torjua välittömästi innokkaat rannekorujen myyjät, ovat hyvin päällekäyviä, tavoitteenaan päästä lompakolle. Yksin ulkona liikkumista kannattaa välttää ehdottomasti pimeään aikaan, ja valoisaan aikaankin kannattaa katsoa missä liikkuu, jos yksin liikenteessä. Kaiser hotellissa majoittuu, allasalue on vaatimaton, yksi vaatimaton allas pienellä sisäpihalla, ja pieni lasten allas jota ei ollut siivottu. Lasteen altaan veden laadusta mainittuani siivous tapahtui seuraavana päivänä. Aamupala vaatimaton.

    • Ellanella

      Minä ainakin uskallan. Tosin posti toi juuri kirjeen, jossa Detur kertoo peruneen kevään 2016 matkat Tunisiaan kysynnän puutteen vuoksi. Olisin lähtenyt helmikuussa. Täytyy varmaan mennä omatoimisesti ;)

    • Uskallikko

      Tällä hetkellä kuitenkin aika rauhallinen lomailupaikka tuo Tunisia. Terrori-iskut tapahtuneet Tunisissa ja Soussessa. Tunisiassa on myös muita lomakohteita, joissa ei iskuja ole tapahtunut. Esim. Hammamet on todella hyvä vaihtoehto, jos ei kaipaa kaupunkilaista elämää.

    • Tunisian

      vetovoima, kuten muidenkin Pohjois-Afrikan valtioiden, on omien kokemusten perusteella olematon. Ruoka ja kopiotuotteet ovat halpoja, ja kauppaajia riittää. Länsimainen turisti on lypsylehmä, ja naisia ei kunnoiteta ollenkaan.
      Kaikenlainen kusetus kuuluu ko kulttuuriin, eli jos et ole matkaillut ennen, niin en voi suositella.
      Paremmalla hinta/laadulla voit matkailla Turkissa, Bulgariassa tai vielä neitseellisessä Kroatiassa.

      • tunisiiaanko

        Itse kyllä kehoitan kaikkia matkailemaan maasta riippumatta ja luomaan oman käsityksensä siitä. Kaikki ei käy kaikille ja jokaisella on omat näkemyksensä maista. Itselle esim. suomalaisten suosikki maa Espanja ei iske yhtään. Vaikka olen mennyt koko rannikon torremolinos-madrit ja muutamat kanariansaaret. Ainoa syy että sinne tänäpäivänä menen ei ole maa vaan siellä olevat ystävät. Jos esim. maan tai kultuurin vuoksi matkailen niin kohde ei ole espanja.

        Ja aina löytyy joka maasta jossa joku yrittää turisteja lypsää. Itse otan ennakkoon selvää mitä mikin maksaa ja mitään ei ole pakko ostaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      188
      6269
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      241
      4223
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3515
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      51
      3347
    5. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      64
      3237
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2836
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      70
      2406
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      243
      2357
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2326
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      100
      1907
    Aihe