Tässä haastetta:
Käytätkö alkoholia uutenavuotena? Jos vastaus
on kyllä niin laitappa tänä vuonna viinarahat keräykseen!
Jos et pysty, olet luultavasti alkoholisti.
Käytätkö alkoholia uutenavuotena? Jos vastaus
on kyllä niin laitappa tänä vuonna viinarahat keräykseen!
Jos et pysty, olet luultavasti alkoholisti.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Laitan tammikuun viinaraht keräykseen,koska aion viettää tipattoman tammikuun.
Minulla on huono omatunto, kun olen ollut vuosia raittiina ja samalla kyllä työttömänä, enkä ole budjetoinut alkoholimenoja lainkaan.
Osallistusin mielelläni myös talkoisiin, mutta miten? Olen hyväkuntoinen ja paineita kestävä. Voisiko meiltä esim. lähteä työttömiä jälleenrakentamaan ja siivoamaan paikkoja tuhoalueille. Saisi samalla aurinkoa ja voisi olla avuksi näille kärsimyksiä kokeneille.
Tuskin tarvitsisimme palkkaa enempää kuin saamme täällä työmarkkinatukea n. 370 euroa ja jos ruokahuolto ja majoitus järjestyisi siellä.
Tehkää joku ehdotus hallitukselle. Ministerit Vanhanen ja Tuomioja ja Lehtomäki voisivat ilahtua. Siis en tarkoita, että juoppoja rahdattaisiin sinne, vaan hyväkuntoisia työ- ja auttamishaluisia.
Tarvittaisiinko siinä YK:n valtuutus, vai voisiko Suomen hallitus toimia omatoimisesti?
Työttömyysluvut kohenisivat ja ne, jotka eivät kykenisi vastikkeelliseen toimintaan/työhön, voitaisiin hoitaa tai laittaa eläkkeelle.
Monilla meistä pitkäaikaistyöttömällä on erittäin vahva päihderiippuvuus esteenä minkäänlaiseen hyödylliseen toimintaan. Mutta sellaisiakin on, jotka eivät velkavankeuteen ym. syihin vedoten voi sijoittua normaaliin työelämään.
Olen joka uusivuosi tarjonnut kavereille kuohuviinit parhaimmasta (hinnakkaimmasta) päästä. Nyt ei kilistellä, ne rahat laitoin lippaaseen. Samalla laitoin ketjuna tekstarin kaikille kavereille, että hekin tekisivät näin. Ilotulituksia ei meillä paiúkutella, joten niistä luopuminen ei sopinut meille. Luovuttiin jostain (muka) tärkeästä perinteestä.
Niin ei tuu kauppoja.
saman idean esitin tuolla uusi vuosi- keskustelupalstalla. Sain vastaukseksi "Jaa" , että siinä tämän hyvinvointivaltion kommentti. TUlin juuri spr:n keräyksestä. Seisoin reilun pari tuntia lippaan kanssa ja tein kaiken lisäksi aika mielenkiintoisen huomion. AINOAT, jotka eivät antaneet rahaa, ajoivat mersuilla tai muuten hinnakkaamilla autoilla. PIsti vihaksi. Uskomatonta, että jopa he,kenellä ei itselläänkään ole juuri penniäkään tahtovat silti laittaa edes sen vähäisen, mutta toiset eivät. Ymmärrän toki, monet ovat laittaneet jo suoraan tilisiirtoina ja puhelinsoittoina, mutta kyllä silti ihmetytti... Rakettien ja viinojen hinnat antaisivat nyt osansa siellä missä niitä oikeasti tarvittaisiin.