Hei!
Ostin kerran ladattavia paristoja eli -akkuja, mutta ne eivät kamerassani toimineet.
Kamerani on Canon A-810 automaatti-market kamera.
Onko paristo-akuissa jotakin taikaa, että niissä pitäisi olla joku määrätty merkintä että kelpaa kameroihin, vai oliko akku muuten vaan sökö?
yst. t. Jari
Onko paristoilla väliä?
4
119
Vastaukset
- Alkajaisiksi
Aivan tavallisella yleismittarilla voit tarkistaa, löytyykö hankkimistasi akuista tai paristoista riittävä jännite kamerasi tarpeisiin. Jos akkujen jännite ei ole riittävä, niin latauslaite ehkä auttaa.
Löytyy myös akkuja/paristoja, joiden kontaktit eivät vain sovi joihinkin digikameroihin. Yleensä tällaista sattuu plus-navan puolelta. - Kuuuukkeli
Kyllä tuon Canonin tietojen mukaan pitäisi toimia Ni-MH-akuilla, joita AA-akut pääasiassa ovat. Jotkut pokkarit ei niillä toimi, koska jännite on alhaisempi kuin paristoilla. Oliko akut varmasti ladattu?
- mnvvcv
Akkuja on monen laatuisia, toisista häviää varaus itsekseen jo parissa viikossa.
Tuon huomaa nimenomaan kameroissa, jotka tarvitsee jännitettä. Kiitos paljon.
Ni-Mh pitää laittaa muistiin. Kyllä minun latauslaite pelaa, ja akut latingissa olivat.
Niissä on joku vika. Pitää yrittää uudelleen ostaa, ja tuon tyyppimerkinnän voi varmistaa ostohetkellä.
Yst. t. Jari
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045251Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325996SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32515677Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011203Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17110805Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858488Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236491