Kokemuksia,vinkkejä Cape Bay hotelli ja mauritius?

jiphei

Hei, olemme lähdössä koko perheen voimin (2 aikuista ja lapset 3 ja 11) helmikuun alussa Mauritiukselle ja mietityttää nuo cyclonit, miten usein niitä esiintyy ja ovatko kuinka vaarallisia? Näkyvätkö säätiedotteissa vai miten niihin varaudutaan? Onko jollain tietoa myös Cape Bayn huoneistohotellista joka sijaitsee aivan Pereyberen kylän lähistöllä?? Ilmeisesti sillä puolen saarta rannat eivät ole kaikkein parhaimpia? Miten kannattaa edullisesti liikkua lasten kanssa, mitä nähdä ja missä parhaat rannat oleiluun ja snorklailuun? Olisimme kiitollisia kaikista vinkeistä!

3

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • A.p

      Hei!
      Tässä arvosteluita hotellista : https://www.tripadvisor.fi/Hotel_Review-g7113249-d2526086-Reviews-Cape_Bay_Luxury_Beach_Apartments_by_BARNES-Bain_Boeuf.html#REVIEWS

      Ranta ei tosiaan ole mikään huippu mutta on se Bain Boeufin yleinen ranta ihan kohtuullinen.Mielestäni lähin hyvä ranta esim. uimiseen on Pereyberen yleinen ranta jossa on poijuilla aidattu uintialue.Rannalla on myös palveluita esim. ruoka-ja jäätelöautoja sekä eri vesiharrastusmahdollisuuksia esim. veneen perässä vedettävä "banaani" ja sohva,ainakin vanhemman lapsen kanssa voisi näitä kokeilla.
      Rantaravintola on järjestänyt parina iltana viikossa ilotulituksenkin.

      Lisää hyviä rantoja löytää joko bussilla ja taksilla.Jos 3-w kulkee rattaissa niin bussit ovat aika ahtaita...
      Paikallisbussi on ihan toimiva ja lähes ilmainen.Taksikaan ei paljoa maksa.
      Grand Bayn eteläpuolen rannat :Mont Choisy,Trou aux Biches ja Pointe aux Biches ovat kaikki hyviä ja rauhallisia ( paitsi viikonloppuna) snorkklailuun ja uimiseen ja muuhun rantaelämään.

      Syklonitilannetta voitte katsella vaikka täältä: http://www.info-mauritius.com/zyklon-beobachtung.html
      Aika harvoin se tulee pahasti päälle ja ei normaalisti kauaa haittaa.
      Vettä tulee reilusti ja tuulee kovaa.Hotellin väki varmasti infoaa jos syklonivaroitus annetaan.

      Kivaa lomasuunnittelua! :)

      • jiphei

        Kiitos paljon sinulle näistä tiedoista ja vinkeistä!! Nämä tulivat tarpeeseen!!
        Hyvää Uutta Vuotta!!


    • A.p

      Kiitos samoin hyvät uudet vuodet sinnekin!
      Lisää vinkkejä löytyy vanhoista keskusteluista,joku mm. suositteli hyvää taksia retkiä varten.
      Hotelleissa saattaa olla kovat hinnat ruokailuissa ja juomissa joten kannattaa syödä muuallakin.
      Jos retkiä mietitte niin Ile aux Cerf- saarelle pääsee helposti pikaveneellä ja matka on lyhyt. Katamariiniretkelle en ehkä 3-vuotiaan kanssa lähtisi,saattaa keikuttaa niin paljon että pienillä ei ole kivaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      272
      3388
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      103
      1693
    3. 68
      1259
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1077
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      58
      1041
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      50
      996
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      971
    8. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      199
      881
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      827
    10. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      50
      804
    Aihe