Mikä on teidän keinonne

Mitä te teette silloin kun ahistaa?
1396
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Miesten / miehen takia olen käynyt jääkaapilla. Ja sen kyllä huomaa.

Äänestä

pesäero ahistavaan asiaan ja aikalisä lienee luonnolliset reaktiot

Äänestä

otan lääkettä kun pahasti ahistaa

Äänestä

Syön enemmän. Liikunta auttaa myös. Se rentouttaa , olen iloisempi sen jälkeen.

Äänestä

Mietin miksi tämä asia tai hetki ahdistaa. Soitan siskolle tai eräälle ystävälle ja kerron että ahdistaa ja mikä ahdistaa. Ja sitten se jo helpottaa. Minun ahdistukseni menevät nopeasti kylläkin ohi. Joskus itken, jos ahdistukselle ei löydy syytä tai en tunnista syytä niin itkeminen helpottaa. Itkun jälkeen on taas Fressi olo. Olen tosin kyllä niin hetkessä eläjä ja peruspositiivinen, että jos ahdistuksen hetkellä tulee pienikin hyvä juttu jostakin niin olen taas meno kunnossa:D ja ahdistus unohtuu. Ei onneksi ole koskaan tarvinnut väkisin vääntää positiivista mieltä, koska se on jotenkin niin syvällä ja ytimessä. Tosin se on jo ehkä perittyäkin ja onkin. Koskaan en ole syöpötellyt ahdistukseen, päinvastoin menee ruokahalu. Samoin kun olen ihastunut, niin ruoka ei oikein maistu.

Äänestä

Diapam naamariin vaan.

Äänestä

Ahistan takasin...., vaikka oonki aika kiltti.

Äänestä

ihan sikana. Läski, kun olen.

Äänestä

Riippuu tilanteesta. Ensin ehkä paikallaan tuntea sitä fiilistä hetki. Se tulee jostain, joten haluan kuulostella itseäni mikä nyt ei ole kohdillaan. Ahdistus kertoo psyykkisestä epämukavuudesta ja on mielen viestiä.

Saatan laittaa jotain musiikkia soimaan ja maata sohvalla silmät kiinni kuunnellen sitä oloani. Kuunnellen mitä se mun mieleni siellä yrittää nyt minulle kertoilla. Joskus otan kynää ja paperia käsiin ja mietin paperille asioita.

Jos ymmärrän jo syyn ahdistukseen yritän sen karistaa jollain tekemisellä.

Äänestä

tuun tänne. joo ei siihen ole keinoja turruttamiseen muutakun yrittää sitä jotenkin purkaa tai hyvittää miehen naurunappulailla

Äänestä

Olen oppinut sietämään sitä. Pakenen sisäiseen maailmaani, liukuminen tapahtuu huomaamatta, siksi keskittyminen on usein huonoa. Tarkkaavaisuus kärsii, mutta pärjäilen.

Äänestä

Otan jalat alle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yö_puulle kirjoitti:

Mitä te teette silloin kun ahistaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu