Tässä pähkäilen, asennanko CentOS:in vai Debianin vanhaan Thinkpadiini (T40). Mikäs on sopiva Debian versio ko. koneelle?
Löytyisikö linkkejä ja onko joku asentanut?
Debian ja non-pae kone - IBM T40
18
207
Vastaukset
- vka
Debian Jessie 8.2, kevyellä työpöydällä, esim Xfce, Mate. Lxde, Cinnamon. Myös nykyinen testing-versio toimii jo lähes tyydyttävästi.
Lienee makuasia, valitseeko Debianin vai Centosin.- DebianKalle
Kiitoksia vastauksesta, mutta hiukan epäilen, että tuo asentuu tuohon vanhaan IBM:n koneeseen vai onko sinulla kokemusta....
- KDEF
DebianKalle kirjoitti:
Kiitoksia vastauksesta, mutta hiukan epäilen, että tuo asentuu tuohon vanhaan IBM:n koneeseen vai onko sinulla kokemusta....
Mutsin ukolla on Zorin IBM T40 koneessa. Toiminut mainiosti. Specsejä en tiedä kun ei ole Zorinit tuttuja. Kyllä sillä nettiin kuulemma pääsee.
Mutsilla on KDE Acer Extensa 5220 ruspassa, joka toimii sillä kuin unelma. 2GB muistia jnee...
Debian vois toimia hienosti. LXDE työpöytä...
Pahemmin et speksejä kertonut koneesta.
Centos toimii kans varmaan ihan hyvin. LXDE työpöytä...
Noista kahdesta Debian. Ihan pakettienhallinnankin takia.
- vka
Tuosta merkistä ei ole kokemusta, mutta muutamaan vanhaan kannettavaan olen asentanut aikaisempia debianeita.
Mielestäni kannattaa yrittää ja jos ei onnistu, niin vaihtaa jakelua - debianxfce1
mun enkat on toimiva asennus Debian testing Xfce 32-bit pena III 800Mhz 512MB ram tablet tietsikkaan. Siitä hitaampia koneita tuskin on enää kellään.
- DebianKalle
Joo, asensin sitten Debian johdannaisen eli Crunchbangin. Meni ainakin heittalla sisaan. Seurataan tilannetta...
Tuntuu ihan mukavan sutjakalta ilman virittelyjakin...- Häirikköpellelle
Ja taas sama kakara suosittelemassa epävakaata testausversiota jonka toimintavarmuudesta ei kukaan anna takeita (ei voi antaa koska kyseessä on TESTIversio jossa kokeillaan että "toimisikohan tämä").
- DebianKalle
Ja tuo toimii ja asentuu non-pae koneessakin? voinhan toki tuonkin asentaa ajankuluksi...
- debianxfce2
Häirikköpellelle kirjoitti:
Ja taas sama kakara suosittelemassa epävakaata testausversiota jonka toimintavarmuudesta ei kukaan anna takeita (ei voi antaa koska kyseessä on TESTIversio jossa kokeillaan että "toimisikohan tämä").
mitä se stableuksis örveltää ja käyttää 2 vuotta vanhaa bugista softaa,jota ei voi päivittää.
PuppyLinux!
Mikä vittu siinä on että kaatopaikalle kuuluvaan rautaan pitää aina olla änkeämässä jotain Linuxia? Laittakaa vittu Windows10 ja haukkukaa sitä sitten kuin paska se on kun mikään ei toimi! Miksi vitussa Linuxin pitäisi toimia jossain ongelmajätteissä?
- kuu_lemma
Ei sinun romuihisi kukaan ole tulossa mitään asentamaan,
herra/narri (Tornio-Itäinen, liikennepaikkalyhenne) Tri (rautatieliikennepaikka Suomessa).Seppo kuu_lemma kirjoitti:
Ei sinun romuihisi kukaan ole tulossa mitään asentamaan,
herra/narri (Tornio-Itäinen, liikennepaikkalyhenne) Tri (rautatieliikennepaikka Suomessa).SeppoMiksi tulisikaan. Järjestelmäni toimivat loistavasti niin työpöydällä kuin palvelimilla.
- DebianKalle
No niin, hyvin toimii Centos. Mistahan saisi hyvan cluster-softan Centosille. Pitaisi clusteroida kolme lapparia ja NAS-levy siten, etta ko. paketti nakyisi vain yhtena koneena. Onko viritelmaehdotuksia?
- DebianKalle
No niin, hiljeni se lahtari Seppokin eika suosittele windowsia tuohon esittamaani kokoonpanoehdotukseen. Toki tiedan sen itsekin, ettei winttura siihen taivu.
Edelleen odottelen kokoonpano ja asennusvinkkeja Centos kavereilta ja muulta sivistyneistolta. - DebianKalle
LinMan kirjoitti:
Tässä ainakin yhdet ohjeet http://www.thegeekstuff.com/2015/03/linux-redhat-cluster/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed: TheGeekStuff (The Geek Stuff)
Hienoa, kiitos. Tutkitaanpas hetkisen...
- Imppipelittää
Ei T40 tarvitse No-Pae versiota, se on ne jotkut CeleronM yms.. jotka sen tarvii
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku445155Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel302126Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova1052126HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a1191867Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v151819- 1111740
Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin
Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma491147Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa
Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p2471085Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.481001- 71941