Islamin uudistus?

On_toimittava_nopeasti

Voisiko islamia modernisoida hieman? Imaameille voisi järjestää koulutuksen, jossa he opiskelisivat uskoontotiedettä ja islamin historiaa. Ainakin nämä asiat olisi hyvä muslimienkin tietää:

Islam sai alkunsa eteläisessä Saudi-Arabiassa, jossa palvotiin kuuta jumalana. Ramadan-paasto on peräisin jo näiltä ajoilta.

Muhammedin elämää on kuvattu useissa eri teksteissä. Joukossa on paljon sellaisia tekoja, joita emme hyväksy, kuten esim. Aishan kanssa avioituminen tai vääräuskoisten tappaminen.

Koraanissa on epätieteellisiä väitteitä, jotka ovat vain oman aikansa kuvia. Eräs esimerkki on väite, että makea ja suolainen vesi eivät sekoitu keskenään tai se, että Jumala olisi luonut ihmisen.

Maallistuminen johtaa usein maankohti parempaa tulevaisuutta. Naisten oikeudet, sananvapaus ja demokratia ovat tärkeämpiä kuin esim. sharia-laki.

Islaminuskoisista suurin osa on rauhaa rakastavia ihmisiä. Islamin nimissä tehdään kuitenkin valtava määrä pahaa ympäri maailman. Siksi islamia täytyy uudistaa niin, että väkivalainen ääriaines jää ilman maltillisten uskonnollista tukea. Sharia-laki on todettava epäinhimilliseksi.

6

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jasserjassersson

      Häivy idiot!!!!!!

      • On_toimittava_nopeasti

        Mielestäni näistä asioista voi keskustella. Olen itse muslimiperheessä ja usein puhun siitä, miten uudistus on tarpeen. Moni muslimi ei suostu edes opiskelemaan oman uskonsa syntyä ja historiaa. Suomessa saa kritisoida ideologioita ja uskontoja vapaasti. Sen sijaan sharia-lain mukainen ihmisryhmiä vastaan (vääräuskoisia) hyökkääminen on laitonta. Sharia-lakihan kehoittaa surmaamaan ihmisiä mm. heidän seksuaalisen suuntautumisensa tähden. Kyllä sellaista ideologiaa saa kritisoida ja uudistaa.


      • Muslimit-ovat-islam
        On_toimittava_nopeasti kirjoitti:

        Mielestäni näistä asioista voi keskustella. Olen itse muslimiperheessä ja usein puhun siitä, miten uudistus on tarpeen. Moni muslimi ei suostu edes opiskelemaan oman uskonsa syntyä ja historiaa. Suomessa saa kritisoida ideologioita ja uskontoja vapaasti. Sen sijaan sharia-lain mukainen ihmisryhmiä vastaan (vääräuskoisia) hyökkääminen on laitonta. Sharia-lakihan kehoittaa surmaamaan ihmisiä mm. heidän seksuaalisen suuntautumisensa tähden. Kyllä sellaista ideologiaa saa kritisoida ja uudistaa.

        Jos siihen pystyt, niin hienoa. Muslimit ovat islam. Jos saat aikaan muslimeissa jotain muutosta järkeväämpään suuntaan, niin uudistat islamia. Suuret muutokset lähtevät aina pienestä liikkeelle.

        Kun taas meidän, jotka emme voi uudistaa islamia sisältäpäin, tehtävänämme taas on pyrkiä pitämään islam kaukana. Molemmat pyrkimykset tähtäävät rajoittamaan mielipuolisuutta.

        Paras tapa ehkäistä islamin invaasio on tutustua reaali-islamiin sellaisena kuin se on. Jollakin reaali-islamista poikkeavalla ideaali-islamilla, jos sellainen on olemassa, ei ole paljoakaan käytännön merkitystä yhteiskunnallisessa jokapäiväisessä elämässä. Reaali-islam tulee tänne reaalimuslimien mukana. Mielipuolisuuden täysimittaisen invaasion välttämiseksi meidän on pyrittävä saamaan pian takaisin kotiin ne, jotka ovat tuomassa tänne sitä mielipuolisuuttaan kaikkine jo hyvin nähtyine ilmiöineen.


    • hirvittävä_satukirja

      HERÄTKÄÄ TOTUUTEEN!!!! Islam ei ole ensinnäkään uskonto, vaan hallinto-oppi, eikä sitä saa muuttaa, vaan sitä on noudatettava kirjaimellisesti. Ei kannata jauhaa teorioita, jotka ovat yhtä tyhjänpäiväsiä kuin sosialismi. Mielisairaan tekemä opus, johon kopioi raamatusta osan ja sai aikaan tuon hirmukirjan.

    • alfa123om2222

      Itse näen, että kun kerran muistaakseni Bukharin Hadithien alussa sanotaan niiden kuuluvan sellaisille, jotka eivät tavoittele vaimoa, vaan hengellisiä asioita niin voisi olla neljä eri asteista islam kerrostumaa. Ne, jotka tavoittelevat yksinomaa hengellsiä asioita. Niitä, jotka tavoittelevat perhe-elämää. Niitä, jotka tavoittelevat työtä tai palvelusuhdetta ja niitä, jotka ovat liberaaleja.

      Nuo, jotka ovat hengellisiä ja luultavasti täysin puhtaita sekä elävät Sunnaa noudattaen olisivat suojatussa asemassa riistäjiltä ja vainoojilta yms. Mutta eivät puuttuisi liberaalien elämään liiallisessa määrin. Tänä päivänä on kyllä järjesteltävissä sellaiset seikat kuten, jos joku haluaa soittaa musiikkia, että hän voi sen tehdä muita pahemmin häiritsemättä.

      Eräät enankoivat sitä, että Imaami Mahdi tuo mukanaan täydellisen koulu- ja opiskelu-uudistuksen. Ja luultavasti muitakin uudistuksia. Mutta häneenkin liitetään kyllä väkivaltaa, joka kohdistuu etniseen tai uskonnolliseen suuntaukseen. En tiedä itse muuta keinoa kuin mahdollisimman täydellinen seitemän vuoden (tai ajan) rauhansopimus Rooman ja Islamin välillä. Tuossa rauhansopimuksessa pitäisi ottaa huomioon ainakin kaikki pyhät kirjoitukset.

    • niinsonn

      islamilaisten naisten pitäis vähän tsempata ja alkaa ottamaan enemmän oikeuksia itselleen eikä olla ikuisesti vaan jossain hellan ja nyrkin välissä raiskattavana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      28
      3446
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      97
      3206
    3. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      3034
    4. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      79
      3001
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      53
      2901
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2678
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2490
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      57
      2351
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      43
      2235
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      88
      2002
    Aihe