Osakeasuntojen hinnat marraskuussa

nysväätyhjästä

Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan vanhojen kerros- ja rivitaloasuntojen hinnat koko maassa nousivat 0,1 prosenttia lokakuusta marraskuuhun. Pääkaupunkiseudulla hinnat laskivat 0,9 prosenttia, kun taas muualla Suomessa hinnat nousivat 1,1 prosenttia. Edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna hinnat nousivat koko maassa 1,1 prosenttia. Pääkaupunkiseudulla hinnat nousivat 1,7 prosenttia edellisvuodesta ja muualla Suomessa 0,5 prosenttia.
http://www.stat.fi/til/ashi/

9

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Omakas

      Aikalailla -0. Eli omistava luokka vaurastui jälleen vuokran verran verrattuna vuokrarenkeihin.

      • Nimenomaan näin. Viime vuoden vastaavaan ajankohtaan nähden hinnat nousivat hieman. Silti kysymys on merkityksettömästä muutoksesta.
        .
        Olen havainnut, että harvalla riittää taloudenlukutaito siihen, että ymmärtäisi oman asunnon tulevan keskimäärin edullisemmaksi ratkaisuksi, vaikka asuntojen reaalihinnat laskisivatkin tai nimellishinnat laskisivat jonkun verran. Olen laskenut pariin otteeseen keskimääräisillä hinnoilla sitä, kuinka paljon asuntojen hintojen pitäisi laskea, jotta vuokra-asuminen tulisi keskimäärin edullisemmaksi.
        .
        Mitä sanoin, ei tietenkään voi yleistää. On asuntoja ja hintoja, joita ei kannata ostaa eikä maksaa. Sijainti, asunnon kunto ja oikea hinta - siinä avaintekijät.


    • olekoReppana

      mitähän arvo kyseisellä avauksella on? Eiköhän jokainen joka asiasta on kiinnostunut ole nähnyt uutiset ja lehdet joissa asia on ollut esillä?
      Melko typerää laitella linkkeä uutisista aloituksena, vi eikö oma pää ja mieli kykene ajatteluun ja mielipiteisiin joilla voisi muodostaa järkevän keskustelun?

      • hiljainen-palsta-olis

        Mistäs täällä pitäisi sitten hintoihin liittyen keskustella jos ei niiden muutoksesta alueittain tai kausittain?

        Saako sitten laittaa linkin jos hinnat ovat laskeneet?


      • nysväätyhjästä

        Mikä vitun retardi sä olet sanomaan yhtään mitään. Ihme retardeja täällä???


    • merkitystä

      Helsinki indeksin kuukausimuutos on -3,3%. Pk-seutu -2,8%, ja vuosimuutos -0,2%. Ei ihan merkityksetön asia

      • Spundit

        Höpö höpö. Sinulta puuttuu taloudenlukutaito.


      • Omakas

        Kuukausimuutos on tosiaan reilu, mutta kun tiedetään, että kuukausimuutokset sahaavat ylösalas lähes vuorokuukausin, niin ei tuosta kannata hätääntyä. Samanlaisia kuukausinotkahduksia on nähty joka vuosi, useampaankin kertaan.

        Merkityksellistä on se, että hinnannousu on nyt pysähtynyt koko maassa. Nykyisellään ei voi laskea alati nousevien hintojen varaan.


      • Vuositasolla hinnat ovat pysyneet vakaina, eli -0% mennään. Pian taas taloudessamme on vauhtia ja hinnat karkaavat tuhnulta yhä kauemmas.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      325
      3855
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3570
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2270
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1684
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1588
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1329
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      945
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      100
      902
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      845
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      761
    Aihe