Suomessa on matalat asuntolainojen korot

Suomessa on muita euromaita matalammat asuntolainojen keskikorot. Tämä johtuu osittain siitä, että ainakin joissakin maissa asuntolainoja sidotaan enemmän kiinteään korkoon http://aijaa.com/42jDd0
.
Tässä kuva asuntolainojen korkosidonnaisuudesta muutamissa maissa http://aijaa.com/WK8Fv6

10

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • debianxfce1

      ...mutta maailman melkein korkeimmat verot ja äänestämällä kommunismia tukeva metsäkansaa joutuu elämään velaksi ja köyhyydessä ja kurjuudessa.

      • BauHerr

        "joutuu elämään velaksi ja köyhyydessä ja kurjuudessa."

        Ja muualla on asiat paremmin? Itse olen asunut ja työskennellyt 8 maassa. Vissiin on tullut valittua huonosti, kun sitä maanpäällistä paratiisia ei ole tullut vastaan.

        Ja suomalaisen taloussairauden voi kääntää omaksi edukseen: rakennat itse ja "tienaat" säästämällä keskimäärin 60 euroa jokaiselta työtunnilta. Saat kaikki verokilaat ja sosiaalihöpötykset omaksi eduksesi. Ei ne suuret tulot, vaan se hartiapankki.


      • jassooffff

        " rakennat itse ja "tienaat" säästämällä keskimäärin 60 euroa jokaiselta työtunnilta. "

        Milläs suomen miljoona köyhää ostaa tontin ja rakennustarvikkeet?


      • jassooffff kirjoitti:

        " rakennat itse ja "tienaat" säästämällä keskimäärin 60 euroa jokaiselta työtunnilta. "

        Milläs suomen miljoona köyhää ostaa tontin ja rakennustarvikkeet?

        Lisäksi tietenkin on otettava huomioon se, että ei meistä kaikista ole talonrakentajiksi. Kun ei ole omakohtaista taitoa, se on ostettava. Moni avioliitto on päättynyt oman kodin rakentamiseen.. sen verran raskasta se on.


    • BauHerr

      Totta. Keski-Euroopassa saa kiinteällä korolla asuntolainaa aina siihen hetkeen, jolloin täyttää virallisen eläkeiän.

      Tällä hetkellä 20 vuoden kiinteän koron hinta on noin 2 %

      • Ruotsissakin asuntolainat otetaan yleensä 75 vuoden "maksuajalla" DDD:


      • Ylläolevan kuvan perusteella hollantilaiset maksavat asuntolainoistaan tälläkin hetkellä noin 1,6 prosenttiyksikköä korkeampia korkoja. Euroalueen keskimääräinen korko on noin 0,6 prosenttiyksikköä korkeammalla.


      • BauHerr
        pundit kirjoitti:

        Ylläolevan kuvan perusteella hollantilaiset maksavat asuntolainoistaan tälläkin hetkellä noin 1,6 prosenttiyksikköä korkeampia korkoja. Euroalueen keskimääräinen korko on noin 0,6 prosenttiyksikköä korkeammalla.

        Eivät nettoperusteisesti maksa. Tähän liittyy korkojen verovähennysoikeus, joka on tyypillisesti hieman alle puolet korkomenoista. Tosin verovähennysoikeus poistuu vuoteen 2040 mennessä asteettain.

        Pankit ovat onnistuneet diskonttaamaan osan verovähennyksen hyödystä korkoihin. Taas toisaalta velalliset eivät välttämättä ole nettovelallisia, vaan pitävät nominaalista velkaa saadakseen verovähennyshyödyn.

        Mikään ei estä lainaamasta esimerkiksi saksalaisesta pankista, mikäli niille käy hollantilainen vakuus. Tietyin ehdoin käy.


    • Asioidenhan pitäisi näin olla hyvällä tolalla asuntojen ostamista silmälläpitäen. Halvat korot ja maailman paras maa asua. Mitä ihmettä täällä oikein tuhnujen puolelta kitistään.

      Huomasiko kukaan, kuinka Ruotsin asuntojen arvo on noussut viime vuodesta 16%. Pidempi maksuaika, ei ilmeisesti markkinoita ainakaan haittaa.

      • Selvittelin asioita ja osasyy Ruotsin markkinatilanteeseen on myös siinä, että siellä ei ole tarjolla riittävästi vuokra-asuntoja. Siten nuoret "joutuvat" hankkimaan omistusasuntoja. Nuo Ruotsin maksuajat muistuttavat Yhdysvaltojen tilanteesta. Tämänkaltainen tilanne varmaan mahdollistaa suurimman mahdollisen hintanousun, mutta myös aiheuttaa suurimmat riskin hintakuplien muodostumiselle.
        .
        Yksi osasyy kireään asuntomarkkinatilanteeseen Ruotsissa on voimakas maahanmuutto. Vähäinen tarjonta lisää kysyntää ja nostattaa hintoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      307
      3025
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2353
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      121
      2049
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2033
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1733
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1379
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1233
    Aihe