Kokeilin WIN 10, mutta poistin sen ja palasin WIN 8.1 :een. Ei suostu toimimaan enää Adobe Acrobat Reader. Ensin näkyy kuinka asennusohjelmaa ladataan, sitten asennetaan. Sen jälkeen pysähtyy ja tulee teksti: Yritetään käyttää ominaisuutta verkkoresurssissa, joka ei ole käytettävissä. Kirjoita asennuspakkauksen AcroRead.msi polku.
Siis häh? En yhtään ymmärrä mistä tuollaisen polun löytää.
Siis häh? En yhtään ymmärrä mistä tuollaisen polun löytää.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Asenna jokin muu pdf lukija kuten tämä niin toimii paremmin: http://www.sumatrapdfreader.org/free-pdf-reader.html
Laita W10 takaisin, jos laitteesi ja käyttämäsi ohjelmat ovat sen kanssa yhteensopivia.
Ei kannata. Vakoilee kaikki käyttäjän tiedot. Windows 10:ssä on vakoilu sisäänrakennettuna.
Totuus Windows 10:n vakoilusta! Lue nyt heti!
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14026135/joko-uutta-windowsia-tehdaan#comment-82366403
PDF-tiedostojen avaus onnistuu hienosti ilman mitään ylimääräisiä ohjelmia suoraan Edge selaimeen.
Vihdoinkin sitten Windowsissa on päästy ajan tasalle.
Edge on surkean ruma käyttöliittymä. Nähtävästi suoraan HTML- tai visual basic-koodi, jotta NSA pystyy lukemaan tiedostot pilvestä, jonne niitä latautuu joka kerta, kun Windows pyytää päivittämään ohjelmaan. Päivitys ei liene pelkkä tietoturva, muistan Snowdeninkin kertoneen, että microsoftin päivitykset imuroivat koneelta uusimmat tiedostot tms.
On mahdotonta, kun tuota Edge-prkl:ttä ei saa suoraa "likaviemäriin", järkyttävä Googlen, alkeellinen grafiikka. Se on Chrome-selaimesta vain vähän stilisoitu. Samoin oli aluksi uusittu Mozilla, mutta ne peittelivät pian Chormia muistuttavan graafisen tyylin. Tein hakuja vanhasta Mozillasta ja huomasin, että muutkin hakivat vanhaa, jossa oli sentään valikot. Ei NSA tarvitse sentään käyttäjän puolesta päättää sitäkin, mitä työkalua valikosta käyttää. Siihenhän tämä pyrkii, lukutaidottaman idiootin käyttöliittymä, ohjelma tietää, mitä seuraavaksi tehdään. Mielettömän suurta aliarvioimista, että koko popula laitetaan samaan sapluunaan, kuin "kamelikuskit".
Miksi kukaan ei ole edes yrittänyt tehdä rinnakkaista ohjelmaperhettä MS-ohjelmille? Se osti vielä Adobenkin tai joku Adobille maksaa, koska cd-rompuilla ei saa enää niitä graafisia ohjelmia, taas suoraan pilveen NSA:ta varten. Adobe osti readerin joltain toiselta muistaakseni kauan sitten. Näitä on yhdistelty, mm. entinen Pagemager oli yksi ohjelma, joka ostettiin ja nyt taitaa olla WIndows publisherissa pohjana.
Poista helvettiin koko adoben paska. Ja asenna Sumatra. On ilmainen ja paljon nopeampi kuin adobe.
Windows 10:ssä on valmiina PDF-tiedostojen lukutoiminto, että ei siihen mitään Adobea tarvitse.
Aloittaja siis poistanut Win10:n ja palannut kasiin, jonka jälkeen ongelmat ilmeisesti alkaneet.
Johtuisiko siitä, että tiedostojen käyttöoikeuksissa on jotain ongelmaa tai jossain asetuksessa. Kannattaa kirjautua järjestelmänvalvojana ja asentaa sitä kautta. Tuo sumatra on hyvä vaihtoehto Adobelle.
Kympissä Edgen pdf-tuki tuntui toimivan hyvin, joten siihen en lähtisi ylimääräistä ohjelmaa asentamaan, ellei sitten luo itse pdf-tiedostoja.
Selaimen oma pdf lukija ei oikein toimi hyvin ellei käytä kyseistä selainta ja Edge selain on IE tapaan varsin huono vaikka parannusta on toki tullut roimasti edeltäjäänsä.