Kuuluuko suihkukaapin vuotaa lattiatasosta?

HkiIhmettelijä

Kerrostaloasunnossa uusittiin juuri putket perinteisellä tavalla. Samalla saneerattiin kylppäri täysin. Kylppäriin asennettiin suihkunurkkaus (puolipyöerä, 2:lla vedettävällä ovella mallia Hietakari). Lattiaa vasten menee musta n.5cm korkea tiivisteliuska (vaahtomuovisen oloinen, ei pelkkää kumia).

Ihmettelin kun suihkussa käydessä kastuu kylppärin keskiosa eli kaappi vuotaa alta. Lammikko jää suihkun jälkeen keskelle kylppäriä. Soitin urakoitsijalle. Vesi valuu lattiarajasta koska tiiviste on hieman rikki siitä kohtaa, missä ruuvi pitää suihkunurkkausta pystyssä lattiaa kohden. Kuulema asian kuuluu olla näin: Jos ei ole tehty erillistä lattiakaivoa pesukoneelle, niin laki vaatii jättämään rakoa sen verran, että mahdollisessa onnettomuudessa vesi valuu pesukoneelta suihkukaapin lattiakaivoon.

Voiko olla näin vai pitääkö suihkunurkan aina pitää vettä uutena?

4

3273

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maasteermax

      kyllä reikä pitää jättää,se on varmasti nyt vähän huonossa kohdassa vaan.tiivisteeseen kannattaa tehdä reikä kohtaan,mistä suihkuvesi ei heti mene ulos kaapista.

    • Jos kylpyhuoneen ainoa lattiakaivo sijaitsee suihkunurkkauksen sisällä, on tiivisteessä oltava aukko. muuten suihkunurkan ulkopuolella oleva vesi ei pääse kaivoon. Esim. jos pesukoneen letku hajoaa tai suihkunurkan ovi jää raolleen suihkun ajaksi. Lisäksi kylpyhuoneen pesua se helpottaa paljon.
      Jos lattialle jää lammikko, on lattian kaadoissa huomauttamista.

    • muur.laatoittaja

      Jos vain suihkun alla kaivo niin muulta lattialta veden päästävä kaivoon. Suihkussa käydessä suihkuvedet menee vain kaivoon, ei ulkopuolelle. Tälläisen lattian kaatojen tekeminen vaatii useamman vuoden harjoittelun, kaikki eivät opi sitä ollenkaan.
      Suurin osa näistä lattioista epäonnistuu rak.liikkeiltäkin. Valitettavasti.
      Vaikea saada enää korjautetuksi. Valvojan olisi pitänyt jo aiemmimn nämä huomata.
      Tällaista on rakentaminen...

    • LakiPuolellasi

      Vaikuttaa siltä, että kaadot tehty pyllylleen. Urakoitsija vastaa siitä, jos kaadot eivät ole asianmukaiset (eli veden pitäisi poistua kaatoja pitkin lattiakaivoon aikalailla samantien suihkun jälkeen, missään tapauksessa esim. tunnin päästä suihkussa käynnistä ei saa olla pisaraakaan vettä muualla kuin suihkunurkan alueella ja sielläkin hyvin vähän).

      Urakoitsija joutuu piikkaamaan huonosti tehdyn kylppärin uusiksi ja rakentamaan kaikki pinnat uusiksi. Ja opettamaan jatkon kannalta sen kaatojen tekijän tekemään ne kaadot oikein. Taloyhtiö (eli viimekädessä asunnon omistaja-osakas!) on maksanut niin kalliin hinnan toimivista uusista kylppäreistä, että sillä on oikeus saada vain priimaa rahojen vastineeksi. Laki on tässä suhteessa selkeä, eli uusiksi menee huonosti tehdyt kaadot.

      Tuollaiset amatöörit tulevat firmalle kalliiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1361
    2. 67
      1305
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1251
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe