Amiga 500 näyttöön

Voiko 90-luvun amiga 500 tietokonetta liittää nykynäyttöihin.
181573
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Jos jätetään sana "nykynäyttöihin" pois ja lisätään vaihtoehto esim. 17-22'' samsung tv liitettynä amiga scart-johdolla ollaan erittäin hyvissä kantimissa

Äänestä

pitääs siis olla näytössä scartti? mitkän muut ei käy? oliko amigassa vain scartti?

Äänestä
  • Amigan rf-modulaattorissa on rca video out.

    Äänestä

  • Joissakin telkuissa on Rca-video liitin ( ainakin minulla on).

    Äänestä

  • "pitääs siis olla näytössä scartti? mitkän muut ei käy? oliko amigassa vain scartti?"

    Niitä amigalle (ja atarille myös) tehtyjä scart-johtoja löytyy mm. ebaystä

    Se nyt on vain yksi mutta *erittäin toimivaksi* todettu vaihtoehto käytännön kenttäolosuhteissa

    .

    Äänestä

Mun Amiga on ollut tähän mennessä emulaattori. :) Kun UAE-nimellä kulkeva emulaattori julkaistiin ensimmäistä kertaa joskus 90-luvulla, niin herjanimenä oli Useless Amiga Emulator. Se on kuitenkin kehittynyt valtavasti tuosta. Jos siis joku vielä pitää esim. PS4-emulaattoreita mahdottomina, niin vielä tulee sekin päivä kun pystymme pelaamaan PS4:n pelejä PC:llä. Tämä siitäkin huolimatta, että tietoa raudasta ei taida yhtä hyvin olla tarjolla kuin vanhoista Amigoista. Nythän vielä suurin osa YouTuben kautta jaettavista PS4-emulaattorivideioista (joiden ohessa luonnollisesti linkkinä se lataa-tämä-ja-käynnistä-pääkäyttäjänä-haittaohjelma-EXE) on ilmiselviä feikkejä. :)

Luettuani kommentteja noiden yllä jaettujen linkkien takaa näyttää siltä, että ilmeisesti ei ole helppo löytää modernia telkkaria, johon Amiga menisi suoraan, joten paljolti riippuu siitä, mitä "adaptereja" tai vekottimia on olemassa. Amiga 500:sta käytettiin pääsääntöisesti kotona kuvaputki- eli CRT-telkkareiden kanssa 80- ja 90-luvuilla. Niitä on taatusti saatavilla vielä Suomesta, mutta nuo ovat leveitä ja vievät tilaa, joten joku palikka Amigan ja nykytelkkarin välissä voisi olla toimivampi ratkaisu.

Jos ei Suomesta tarvittavia hilavitkuttimia löydy (vaikka pitäisi), niin tutki esim. osoitetta Vesalia.de, joka on erikoistunut Amiga-tavaraan. Toki vähemmän tunnettujen ulkomaankauppojen osalta monilla on se varovaisuusperiaate, ettei mielellään naputtelisi korttinsa numeroa sen varsinaisen kaupan ostolomakkeeseen, mutta tuo mainitsemani osoite ei edellytä sitä, vaan lasku lähetetään sähköpostiin, josta saa tiedot, minne maksaa (PayPalillä). Näin oli ainakin viime vuonna kun ostin sieltä tavaraa.

Äänestä
  • Tekniikka kehittyy ja samalla vanhat liittimet ym jää pikkuhiljaa pois uusista laitteista. Ei niitä voida ikuisuuksiin niissä pitää koska käyttäjämäärä liittimille on varsin pieni.

    Äänestä

  • old_profile_94552 kirjoitti:

    Tekniikka kehittyy ja samalla vanhat liittimet ym jää pikkuhiljaa pois uusista laitteista. Ei niitä voida ikuisuuksiin niissä pitää koska käyttäjämäärä liittimille on varsin pieni.

    Jos sinulla ei ole muuta sanottavaa niin ei kannata tuotakaan täällä sanoa.

    Äänestä

  • vallu_hupunen- kirjoitti:

    Jos sinulla ei ole muuta sanottavaa niin ei kannata tuotakaan täällä sanoa.

    Kannattaa sanoa niin ymmärtää mistä tämä johtuu:)

    Äänestä

  • No telkussa on antenniliitin ja verkkotäpsylä ollut ja silloin kun isoisäsi telkun osti.
    Sitten tuli Rca-liittimiä joita on vieläkin ja kuuloke liittin.
    Scart tuli -80->.
    jne.

    Äänestä

  • old_profile_94552 kirjoitti:

    Tekniikka kehittyy ja samalla vanhat liittimet ym jää pikkuhiljaa pois uusista laitteista. Ei niitä voida ikuisuuksiin niissä pitää koska käyttäjämäärä liittimille on varsin pieni.

    jos noin ajatellaan niin museo-auto harrastuskin on hölmöä. tosin auto-tehtaat pikkuhiljaa tekee homman mahtottomaksi

    Äänestä

  • zyz1 kirjoitti:

    jos noin ajatellaan niin museo-auto harrastuskin on hölmöä. tosin auto-tehtaat pikkuhiljaa tekee homman mahtottomaksi

    Niihin saapi vieläkin vara-osia joten ei ole vielä suurta hätää.

    Äänestä

  • zyz1 kirjoitti:

    jos noin ajatellaan niin museo-auto harrastuskin on hölmöä. tosin auto-tehtaat pikkuhiljaa tekee homman mahtottomaksi

    Minkälaiset liittimet löytyy esim. 1970-luvun vs. 2010-luvun autoista. Onko niissä scart tai rca video out ym?;D
    Entä veivi?
    Mun autossa on vaan toi koukku.

    Äänestä

Onnistuuko jos ostaa näytön jossa on myös TV-viritin?

Äänestä
  • Onko Amigassasi rf-modulaattori, mistä saat antennisignaalin ulos?

    www.bigbookofamigahardware.com/bboah/media/download_photos/a520_2_big.jpg

    Jos ei ole, saat mustavalkovideon tuosta oikean reunan mono-liittimestä
    classiccmp.org/dunfield/amiga/h/a500bk.jpg

    Äänestä

Tarvitset sovittimen, googlaa amiga flickerfixer tai scandoubler.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kaasip kirjoitti:

Voiko 90-luvun amiga 500 tietokonetta liittää nykynäyttöihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu