Joko veneenlaskuluiskat jäässä?

Kiitos1

Mikäs on jäätilanne Ugissa? Onnistuuko veneen veteenlasku enää miltään rampilta?

Huomenna oltaisiin tulossa sinne veneellä, jos jäätilanne sen vielä sallii.

20

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nuhja_Majorkalla

      Mä kysyisin jäätilannetta. Joko jäät ovat Ukista lähteneet?

      • kiitos1

        ?? Olisin kiitollinen oikeasta tiedosta, jotta ei tarvitsisi turhaan ajaa satoja kilometrejä trailerin kanssa.


      • uggiPuggi
        kiitos1 kirjoitti:

        ?? Olisin kiitollinen oikeasta tiedosta, jotta ei tarvitsisi turhaan ajaa satoja kilometrejä trailerin kanssa.

        Turhaa se on myöskin enää venettä vesille laskea. Pysy sinäkin kotonas vaan.


    • PaasTullen

      tänne. Joka rampilta saat venhon veteen.

      • kiitos1

        Hyvä juttu. tätä vähän epäilinkin.


    • kysymminä

      Noo miks sit tänne ast tartte tulla eiks haukkee ny jokapaikast saa?

      • Kiitos1

        Siks käytiin siellä, kun siellä on Raumaa ja Poria nätimpi saaristo, mutta kuitenkin Kustavia paremmat palvelut...

        Tiukkaa, teki, mutta vene saatiin veteen ja vieläpä ylöskin jäiden seasta. Oli tuulinen ja harmaa reissu, mutta tulipa samalla tehtyä viime vuoden viimeinen ja tämän vuoden ensimmäinen yön yli reissu saaristoon.

        Ensi kesänä taas seuraavan kerran...


    • Luistelemaan

      Tähän lienee luonnollista jatkaa. Nyt rampit on varmasti jäässä, mutta kuinka kauas jää jo kestää? Olisiko täällä retkiluistelua harrastavia linjoilla?

    • jäänjälki

      Joo, oon luistellut muutamana viime päivänä, Sulan reuna näytti tänään olevan Vartiovuorenniemeltä Nuhjan eteläkärkeen. Nuhjaan pääsee. Sataman edusta on sulana tai heikossa jäässä, Iso-Vilissalon pohjoispuoli tuntui vielä liian ohuelta. Ykskoivun ja Vilissalon välinen salmi oli vahvistunut senverran että varovasti pääsi hivuttautumaan kaislikon vierestä ohi. Kaupunginlahti on kyllä luistelun kestävä, mutta rosoinen. Jäällä on senverran lunta että heikkojen kohtien näkeminen on hankalaa, kannattaa edetä varovaisesti näiden tunnettujen virtapaikkojen lähistöllä.

      • luistelemaan

        Sittenpä pitääkin kömpiä jäälle. kiitos.


    • jäänjälki

      Tänään luistelin Nuhjan ympäri, seuraava selkä Humalaisen ja Vaakuan suuntaan on vahvistunut mutta vielä hieman arvelluttava, en viitsinyt lähteä ylittelemään liian pienillä turvamarginaaleilla kun olin yksin liikkeellä. Seurailin hirven sorkanjälkiä Vartiovuorelta Vähä-Vilissaloon ja edelleen jäätyneen laivaväylän äärelle, josta hirvi oli näköjään kävellyt ongelmitta yli jonnekin pohjoiseen.

      • Luistelemaan

        Samoilla seuduilla luistelimme illansuussa ja nuo hirvenjäljet myös näin. Ykskoivusta lähdimme ja Nuhjan eteläpäässä olleesta pilkkireijästä tarkistimme, että jää oli jo noin kymmensenttistä. Varmasti jää olisi kestänyt jo Vaakuaan asti, mutta emme pimeän takia viitsineet sinne asti lähteä.

        Kiitokset vielä, kun kerroit jäätilanteesta, niin uskaltauduimme myös jäälle. Ihme vähän siellä vielä oli muita jälkiä.


    • jäänjälki

      Eilen luistellen Vaakuan ja Koiviston väliseen salmeen saakka, luultavasti Vaakuan olisi saanut kierrettyä. Koivistoon näyttäisi myös pääsevän. Pari kettua bongasin luontohavaintona. Virtapaikkoja kannattaa edelleen varoa, Sundholman salmi on petollinen.

    • Vesille_mieli

      Joko jäät lähteneet?

      • kukodu_keikaku

        Toki. Täällä jo veneestä kalastellaan ja pilkitään. Ja otetaan aurinkoa laiturilla.


    • venejäille

      Veneen just laskin pasklahteen. Pinnalle jäi, koska jäätä niin paljon. Ilman jäitähän se ois uponnu suoraan pohjaan

    • tulisinJosVoisin

      Nyt haluaisin asiallisen vastauksen jäätilanteesta. Päässeekö Suukarsta jäälle ja ja kuinka kauas se kantaa pilkkimiehen?

      • Ei kannata lähteä vielä jäille täällä, nytkin lämpötila 2


      • kakadula

        Joo kannattaa odottaa kunnon pakkasia, ennenkuin jäälle lähtee liikkumaan.


      • parinviikonpäästäehkä

        Eilen vielä näkyi veneitä vesillä. Ei tosin kaupunginlahdella, mutta vähän edempänä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      43
      10593
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10142
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7937
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6344
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      32
      4953
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      56
      4753
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      117
      4086
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      125
      3429
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3147
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      226
      3095
    Aihe