Joko veneenlaskuluiskat jäässä?

Kiitos1

Mikäs on jäätilanne Ugissa? Onnistuuko veneen veteenlasku enää miltään rampilta?

Huomenna oltaisiin tulossa sinne veneellä, jos jäätilanne sen vielä sallii.

20

401

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nuhja_Majorkalla

      Mä kysyisin jäätilannetta. Joko jäät ovat Ukista lähteneet?

      • kiitos1

        ?? Olisin kiitollinen oikeasta tiedosta, jotta ei tarvitsisi turhaan ajaa satoja kilometrejä trailerin kanssa.


      • uggiPuggi
        kiitos1 kirjoitti:

        ?? Olisin kiitollinen oikeasta tiedosta, jotta ei tarvitsisi turhaan ajaa satoja kilometrejä trailerin kanssa.

        Turhaa se on myöskin enää venettä vesille laskea. Pysy sinäkin kotonas vaan.


    • PaasTullen

      tänne. Joka rampilta saat venhon veteen.

      • kiitos1

        Hyvä juttu. tätä vähän epäilinkin.


    • kysymminä

      Noo miks sit tänne ast tartte tulla eiks haukkee ny jokapaikast saa?

      • Kiitos1

        Siks käytiin siellä, kun siellä on Raumaa ja Poria nätimpi saaristo, mutta kuitenkin Kustavia paremmat palvelut...

        Tiukkaa, teki, mutta vene saatiin veteen ja vieläpä ylöskin jäiden seasta. Oli tuulinen ja harmaa reissu, mutta tulipa samalla tehtyä viime vuoden viimeinen ja tämän vuoden ensimmäinen yön yli reissu saaristoon.

        Ensi kesänä taas seuraavan kerran...


    • Luistelemaan

      Tähän lienee luonnollista jatkaa. Nyt rampit on varmasti jäässä, mutta kuinka kauas jää jo kestää? Olisiko täällä retkiluistelua harrastavia linjoilla?

    • jäänjälki

      Joo, oon luistellut muutamana viime päivänä, Sulan reuna näytti tänään olevan Vartiovuorenniemeltä Nuhjan eteläkärkeen. Nuhjaan pääsee. Sataman edusta on sulana tai heikossa jäässä, Iso-Vilissalon pohjoispuoli tuntui vielä liian ohuelta. Ykskoivun ja Vilissalon välinen salmi oli vahvistunut senverran että varovasti pääsi hivuttautumaan kaislikon vierestä ohi. Kaupunginlahti on kyllä luistelun kestävä, mutta rosoinen. Jäällä on senverran lunta että heikkojen kohtien näkeminen on hankalaa, kannattaa edetä varovaisesti näiden tunnettujen virtapaikkojen lähistöllä.

      • luistelemaan

        Sittenpä pitääkin kömpiä jäälle. kiitos.


    • jäänjälki

      Tänään luistelin Nuhjan ympäri, seuraava selkä Humalaisen ja Vaakuan suuntaan on vahvistunut mutta vielä hieman arvelluttava, en viitsinyt lähteä ylittelemään liian pienillä turvamarginaaleilla kun olin yksin liikkeellä. Seurailin hirven sorkanjälkiä Vartiovuorelta Vähä-Vilissaloon ja edelleen jäätyneen laivaväylän äärelle, josta hirvi oli näköjään kävellyt ongelmitta yli jonnekin pohjoiseen.

      • Luistelemaan

        Samoilla seuduilla luistelimme illansuussa ja nuo hirvenjäljet myös näin. Ykskoivusta lähdimme ja Nuhjan eteläpäässä olleesta pilkkireijästä tarkistimme, että jää oli jo noin kymmensenttistä. Varmasti jää olisi kestänyt jo Vaakuaan asti, mutta emme pimeän takia viitsineet sinne asti lähteä.

        Kiitokset vielä, kun kerroit jäätilanteesta, niin uskaltauduimme myös jäälle. Ihme vähän siellä vielä oli muita jälkiä.


    • jäänjälki

      Eilen luistellen Vaakuan ja Koiviston väliseen salmeen saakka, luultavasti Vaakuan olisi saanut kierrettyä. Koivistoon näyttäisi myös pääsevän. Pari kettua bongasin luontohavaintona. Virtapaikkoja kannattaa edelleen varoa, Sundholman salmi on petollinen.

    • Vesille_mieli

      Joko jäät lähteneet?

      • kukodu_keikaku

        Toki. Täällä jo veneestä kalastellaan ja pilkitään. Ja otetaan aurinkoa laiturilla.


    • venejäille

      Veneen just laskin pasklahteen. Pinnalle jäi, koska jäätä niin paljon. Ilman jäitähän se ois uponnu suoraan pohjaan

    • tulisinJosVoisin

      Nyt haluaisin asiallisen vastauksen jäätilanteesta. Päässeekö Suukarsta jäälle ja ja kuinka kauas se kantaa pilkkimiehen?

      • Ei kannata lähteä vielä jäille täällä, nytkin lämpötila 2


      • kakadula

        Joo kannattaa odottaa kunnon pakkasia, ennenkuin jäälle lähtee liikkumaan.


      • parinviikonpäästäehkä

        Eilen vielä näkyi veneitä vesillä. Ei tosin kaupunginlahdella, mutta vähän edempänä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      68
      1105
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1064
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      22
      916
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      62
      862
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      124
      845
    6. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      134
      817
    7. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      57
      756
    8. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      20
      740
    9. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      731
    10. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      676
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      47
      650
    12. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      617
    13. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      603
    14. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      602
    15. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      128
      602
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      600
    17. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      82
      596
    18. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      594
    19. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      590
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      12
      569
    Aihe