Hei. Kerron nyt oman tarinani tänne. Elikkäs pakko-oireeni alkoi noin 4v sitten kun pelasin jalkapalloa maalivahtina, katselin matseja ja näin kuinka maalivahdit "koskee" tolppaan joissain tilanteissa. Noh mäkin päätin sit et kyl munki pitää jos kaikki muutkin sitä tekee. Sit yhtäkkii se vaan jäi ja vaihtui esim. Piti koskettaa masta vähän väliin, joskus ne pakko-oireet ovat minulle pieniä mutta joskus tulee ihan hirvee olo jos ei saa tiettyä juttua tehtyä. Mulla ei liity mihinkään käsienpesuun vaan jossen tee jotai asiaa esim. Sulje ovea minulle täydellisesti niin alan pelätä että aamulla herätessä olisin joku muu? Osaako kukaan auttaa miten pääsisi näistä irti koska ei hirveen kiva oo että ennen nukkumaan menoakin kestää noin 15-30min erilaisissa pakko-liikkeissä :/
16vuotiaan pojan pakko-oirehäiriö
16vuotias
4206
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Lue kirja Kerrasta poikki. Löytyy kirjastoista ja käytettynäkin saa ostettua.
Joo eli sun pitää vaan kestää se hirvee olo. , mikä seuraa siitä kun et tee etkä pääse tekemään asiaa. Siedätä. Se on vaikeaa. Mutta kun huomaat ettet onnistu, niin pian huomaat että onnistuit ja ei vaikuta mihinkään. Mitään ei tapahdu sinulle.
Kannattaa nyt vain pistää stoppi sille, kun ne ovat vielä suhteellisen hallinnassa ja toiminnat eivät kestä kauan, niinkuin itellä pahimillaan jopa päiviä hirveä ahdistus ja sätkynukkena toimintojen hallinnassa. Ne toiminnat ei vaikuta suhun mitenkään, oot tosi vahva ja voitat ne! tsemppiä vuodelle 2016!
Hei. Kiitos sulle ja samoin sulle tsemppiä!