Kuinka "järkevä" varattu nainen rakastuu varattuun mieheen ja vielä omalta työpaikalta? Kuinka "järkevä" nainen voi kertoa tunteensa tälle miehelle, vielä useampaan kertaan, vaikka mies on jo kantansa sanonut? Kuinka "järkevä" nainen voi kuvitella, että niinkin komea mies voisi läskikasaan rakastua, kun vieressä on jo kaunis nainen? Mikä tarkoitus ihmisen mielellä on rikkoa "järkevän" naisen elämä ja sydän näillä tunteilla? Miksi "järkevä" nainen ei osaa lopettaa tunteitaan ja jättää miestä rauhaan? Miksi "järkevä" nainen kaipaa miestä niin, että ikävä on jokapäiväistä ja "järkevää" naista sattuu psyykkisesti ja fyysisesti? Miksi kaipaus on näin kovaa ja uuvuttavaa? Miksi rakkaus ei lopu, vaikka vastakaikua ei saa?
Kuinka näin voi käydä
tyhmänainen
28261
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Se ero, ettet ole järkevä!!!!!
Eikö "järkevä" ollutkin lainausmerkeissä? Pidin itseäni järkevänä ennen tätä kaikkea, mutta tämä rakastuminen vei järjen mennessään.
toinen nainen
https://www.youtube.com/watch?v=eY2xPo4Oa3Y
Koska sydän ei kysy mitä polkua se saa kulkea. Lohdutuksen sana; sitä sattuu. Ota se merkkinä että olet hengissä ja uskot vielä rakkauteen. Ei tunteiden kertomisessa mitään väärää ole ellei toinen erityisesti kiellä kertomasta - näkyyhän se jotenkin kuitenkin. Eikä se sun järkevyyttä vähennä, ne on eri mekanismeja ihmisessä.
Toivottavasti saat sovun itsesi kanssa vaikket häntä saisi tai edes haluaisi.
ei järki pysty sanomaan keneen rakastut. rakkaus tulee sydämmestä etkä voi päättää etukäteen että joskus voisin vaikka rakastua naapurin ukkoon.
melkein ikäloppuunkin
En ole ikäloppu ja sen hyvin tiijät, annat minulle virtaa ja voimaa 3351<3
Jääräpäisyys. Pakkomielteisyys. Älä halveksu järkeä kun tiedät että rakastamallasi on toinen hänelle rakas. Hänen rakkautta et ohjaa. Järki on perustus, tunteet vaihtuva tuuli. Riiputko kiinni koska itse niin tahdot. Et halua päästää irti ja luopua. Oletko omien mielikuvien ja unelmien vanki. Joidenkin mieli sairastuu jos halveksuu järkeä ja jää luvattomiin tunteisiin jotka johtaa vain ongelmiin. Siinä syitä. On löydettävä tasapaino elämäänsä.
Useamman mieli taitaa järkkyä siitä ettei kuuntele tunteitaan vaan jää roikkumaan pelkkään järkeen. Missä aloituksessa lukee että hän yrittää ohjata toisen mielipidettä? Tunteet päästävät aikanaan itse irti koska muuttuvat. Suoraan sanottuna kommenttisi oli tyhmä, varmasti haitallinen ja yksinkertainen. Tai sitten et vain ole ikinä tosissasi rakastunut.
Mene peilin eteen yksinkertainen! Sinulla on oppimisen varaa vain omasta tyhmyydestäsi. Missä kohtaa edellisessä luki toisen MIELIPITEEN ohjailusta??? Vastapuolen rakkautta et ohjaa et käske!
Jos yrittää ohjata vastapuolen rakkautta niin eikö se ole hänen mielipiteensä ohjailua, mielipiteen sinusta?
Olet oikeassa, on todella avaavaa opetella omaa tyhmyyttään. Tässä asiassa en kuitenkaan ollut tyhmä. Eikä aloitus ollut tyhmä.
Hyvää tunnetta sinullekin iltaasi. Viiniä, juustoja ja salaatteja. Ja pisara rakkautta jos mahdollista.
Joskus kummankin tunteet kohtaavat, vaikka olisivat pari, mutta ei näillä sivuilla ole kuin elämää pakenevia, uskaltamattomia ihmisiä. Moni kuvittelee olevansa niin elävä ja uskaltava ja moraalinen, mutta oikeasti on ihan jotain muuta, pelko persuksissaan.
Aloitus oli lisäksi kaikin puolin ällöttävä. Ei ihmisiin yleensä rakastuta vain ulkonäön vuoksi. Tosin kyllä hieman ihmetyttää kaikki ihrakasa miehetkin, jotka yrittää lähestyä norminaisia, ettäs kehtaa.
Siis vaikka olisivat tahoillaan varattuja piti kirjoittaman.
Ei se järki paljoa auta jos tunne ja halu kuljettaa. Ovat ihan eri asioitta.
Tunne on usein vahvempi jos sitä ylipäänsä on olemassa.Tunne hallitsee järkeä 6-0 :)
LOPETA AHDISTELU EN OLE SINUSTA KIINNOSTUNUT!!!
Kenelle tää. Jos mulle haluun tietää.
Jaa niin kenestä? Kerrothan hieman vihjettä, niin tiedän pysyä kaukana.
Et vieläkään kertonut ketä en saa ahdistella?
Kullin puutetta se vain on.
Toivottavasti olet puhunut rehellisesti miehellesi ja tämän toisen miehen vaimolle että haluat vierasta kullia ja nussauttaa hänen miestään! Rehellisyys kunniaan!! Hyvää ja raskasta elämää vaan sulle!!!!! Ps: toivottavasti sulla tai sillä miehellä ei ole lapsia!!! Lapset ei tarvitse itsekästä vanhempaa........
Oletko minna joka kaipaa hannua? Jos olet niin tsemppiä ja jaksamista sinulle!
Olen kuin halolla päähän lyöty, haavoitettu syvältä, rikottu palasiksi,
joka ainoa päivä, jokainen tunti ja minuutti, en saa rauhaa ajatuksista,
ikävästä, kaipuusta.
Hän on kuin veitsi haavassa, joka kiertää yhä syvemmälle ja syvemmälle, tehden yhä enemmän kipua ja tuskaa, pelkoa menettämisestä, hänen kylmistä katseistaan, välinpitämättömyydestä, vain kohteliaisuudesta, ei muusta.
Eli ihastumisesi on yksipuolista ja tiedät sen itsekkin. Et vaan voi tajuta miksi et saa vastakaikua. Hienoa jos toinen haluaa olla uskollinen puolisolleen eikä lähde vouhotuksiisi mukaan. Koeta vaan nyt tajuta ettet voi pakottaa häntä ihastumaan saatikka rakastumaan itseesi. Ei liene vaikeaa aikuiselta ihmiseltä?
Missä lukee, että en tajua, miksi en saa vastakaikua?
Missä lukee, että yritän pakottaa häntä johonkin?
Ainoa, mitä en tajua on se, että en unohda häntä vaikka tiedän totuuden. Taidan olla rakastunut KUNNOLLA, elämäni ensimmäisen kerran.
Himoat toisen rakasta jolla on rakas toisaalla. Sairasta.
Voiko tunteilleen jotain? Jos voi niin kerro ihmeessä!!!
Tuossa aloituksessa kerrot , ettet tajua mitään.
Olen itsekin naimisissa oleva nainen ja ihastunut toiseen. Olen vain antanut asian olla , enkä ole jahdannut mitenkään ihastuksen kohdetta.
Luepas kirja "Sekaisin lovesta" Emilia Vuorisalmi 2015. Näin ymmärrät asian.
Itsekin 66v. retkahdan joskus. Menee ohi mutta ottaa aikaa.