Hartolan Kepiläkotiin vain isoja pakolaisia

MitäVtä

Mitäs tämä tarkoittaa?:

"Hartolan Koittiin suunnitellulle vastaanottokeskukselle väläytetään vihreää valoa. Hartolan kunnan rakennustarkastaja Pasi Hinkkuri uskoo, että ratkaisu löytyy riittävän monen alaikäisen turvapaikanhakijan majoittamiseksi kiinteistöön.
– Se edellyttää pieniä muutostöitä rakennukseen. Aivan pienimpiä turvapaikanhakijoita paikalle ei saa majoittaa, hän sanoo."

Mitä ovat "aivan pienimmät turvapaikanhakijat?" ja miksei heitä saa majoittaa Kepiläkodin tiloihin? Kuka tietää asiasta? Onko nyt perimmäisenä tarkoituksena se, että sinne on tulossa kuitenkin 20 aikuista miestä, jotka voivat mersuillaan kurvata iltahämärissä tai vaikka päivällä Nokan asevarikolle?

14

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wtwtg4

      Kunnanjohtaja totesi Lähilehdessä ettei uusia asukkaita ole tulossa.

      • ksdfhj

        Ja seuraavana päivänä Maahanmuuttoviraston sivulla ilmoitus, että kuitenkin pakolaisia on tulossa Kepiläkotiin 20 kpl aiemmin ilmoitetun kymmenen sijaan.


    • omenistestnomen

      sinne tulee niitä 30-40 vuotiaita partalapsia jotka sitten käy koulua hartolan yläasteella ja meinaako olla että ennen tammikuun loppua ensimmäinen vähän vähäpukeinen tyttö raiskataan pallovarastossa sillä välin kun opettaja valvoo muiden mokkakorvien ahdisteluja pihan nurkassa

    • kkjhgfd

      eikö sinne pitänyt tulla yksintulleita alaikäisiä taitaa nyt ote lipsua ja tullakkin aikamiehiä
      ruotsiin tuli viime vuonna 70 kpl alle 3 vuotiasta yksintulijaa
      paino sanalla yksintulija, kuinka se onnistui?

    • pidrtäänkiinni

      ja sitten kun ovat tulleet taloon niin onhan se itsestään selvää että sunnuntai kirkossa heidät nähdään kun maassa maan tavalla eli kristinuskon opetus alkaa välittömästi heille täällä

    • hhhyyhhhy

      onko kukaan nähnyt vielä heitä kylällä tai muutoin

      • gsdgsgsgsgs

        Mites muuten?Kuuluuko se asia kenellekään ulkopuolisille kuka kuntaan muuttaa?Jos minun naapuriini muuttaa pois ja toinen tulee tilalle niin ei se minun asiani ole.Suomessa jokainen saa vapaasti valita asuinpaikkansa.Sitten vasta jos jotain häiriköintiä alkaa ilmetä,sitten on eri asia.


    • Mikä_mitta

      Siis joko ne mitataankin ? Pohjoismaiden keskimitta on 14 cm.

    • jjjjhjh

      Varmaan ovat isis pakolaisia

      • uiuiuiuiui

        Kai ne jotain "pakolaisia" ovat kun eivät uskalla tulla huomiseen tiedotustilaisuuteen.


      • uiuiuiuiui

        siis maanantain.


    • hohhoihoi

      Ja täällä totuutena jaatte, että miehiä ovat, keitä Hartolassa on. Kuinka moni teistä laittaisi omat lapsensa vastaamaan kiihkoilijoiden kysymyksiin ja vihaan julkisessa tilaisuudessa? Eivätkä he kaiketi ole selityksiä teille velkaa miksi ovat Suomeen tulleet. Kuinka moni teistä lähtisi kertomaan omaa,kipeää tarinaansa uppo oudoille, uteliaille ihmiselle??

      • NytTurpaTukkoon

        Helppo sinun on kakkospesästä huudella kun ei ole omia jälkeläisiä joista olla huolissaan.


      • EiMeneLäpiKusetus

        Ainakin näyttävät nuorilta aikuisilta. Arvioisin iäksi n. 20 vuotta. Kukaan heistä ei ulkoisesti näytä peruskouluikäiseltä tai alaikäiseltä. Vaikea uskoa, että afgaanipojat olisivat isompia kuin samanikäiset suomalaispojat. Luulisi ihan päinvastoin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      82
      4727
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      184
      2043
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1742
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      174
      1363
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1231
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1076
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      973
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      946
    9. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      16
      937
    10. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      912
    Aihe