Hyvä puhe Presidentiltä

Oli mukava kuunnella Niinistön puhetta: "Maassa maan tavalla" oli yksi tärkeimmistä
ja myös, ettemme tee samaa virhettä kuin ruotsalaiset, siellähän pääministeri totesi
pakolaispolitiikasta, että olemme olleet naiveja, siis lapsellisia.
Vain todellista vainoa kokevat saavat turvapaikan.

Myös saavutetuista eduista hän sanoi, että niitä kun ei koskaan oltu saavutettukaan.
Palkat vain nousi katteettomasti 2007 vuonna, mikä oli virhe!

Myös 14 vuotiaan pojan, Oscarin ahkeruudesta antoi kiitosta. Hän kun ei saanut kesätyöpaikkaa, niin keräsi metsämarjoja niin paljon, että saikin 2000 puhtaana käteen.

Pitäisikin ottaa kaikkien nuorten esimerkkiä tästä Oscarista, marjastamaan vain,
jollei heti kesätyötä saa!
1753
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

"Vain todellista vainoa saavat turvapaikan tästälähtien."

Äänestä

Ne todellista vainoa kohdanneet ovat vielä pakolaisleireillä, lapsia ja naisia. Nuorten miesten pitäisi olla puolustamassa ja rakentamassa maataan, ei täällä hyvän sosiaaliturvan varassa ja turvapaikanhakijana jo hyysäyksessä. Lähtömaa ei voi kovin vaarallinen kaiken kaikkiaan olla, kun sinne voi jättää vaimot ja lapset, tulla itse tänne ankkuroitumaan toivossa saada muukin perhe pohjoismaisen sosiaaliturvan piiriin. Työtä ei tarvitse tehdä vaikka sitä olisikin, sossuturvalla pärjää paremmin kuin matalapalkkaisella työllä. Maassa maan tavalla ei tunnu koskevan ainakaan uskontoa. Jo VOKeissa nämä eri islamin suunnista tulevat tappelee verissäpäin, samat uskonvainot ja terrorismin ne ovat tuoneet Suomeenkin. Lapsille tarkoitetuissa turvakodeissa hoidetaan muka 17-vuotiaita, joista on on osoittautunut jopa 40-vuotiaiksi. Kyllä tätä älytöntä naiviutta on päättäjissä ja kukkahattutädeissä, ei kansassa joka todella näkee ja kokee nämä riesat esim. asuessaan VOKin lähellä. Turvapaikkojen tarjoaminen on valtava bisnes, siksi näitä tulijoita halutaan, annetaan tulla monen turvallisen maan läpi, vaikka olisi lailliset perusteet estää tulo. Bisneksessä on mukana kansanedustajia ja muita isokenkäisiä, ja kultakaivos tämä on lakimiehillekkin. SPR lihoo, johtajat vetää ruhtinaallisia palkkoja, vapaaehtoiset raataa. Nyt saa joka hotellinkin täyteen, valtion velkaa lisää vaan miljardikaupalla tähän bisnekseen. Mitro Repo paheksui tätä bisnestä, muut kirkonmiehet ja arkkipiispa varsinkin haukkuu vaan omaa kansaa suvaitsemattomuudesta. Jo aiemmista tunkeutujista on nähty, että työllistyminen on heikkoa vaikka kymmeniä vuosia on täällä elätetty ja koulutettu. Somaleillakaan ei mitään hätää ole, ihan hyvin voivat lomailla siellä maassaan turisteina, lisää sieltäkin vaan lappaa väkeä. Somessa vertaillaan maiden maksamia tukia ja kyllä Suomi siellä yläkantissa on, jopa pääministeri lupasi asuntonsa. Netissä kiertää neuvoja, miten kannattaa valehdella että saa turvapaikan ja hävittää paperinsa. Kyllä Suomi vetää kuin hunajapurkki satoja päivässä, jahka taas ilmat lämpenee. Nytkin tulee uusia koko aika, jopa Venäjän kautta. Milloin se on muuttunut turvattomaksi maaksi asua ? Sieltähän tulijoita riittää, kun näin höylisti on alettu vastaanottaa.

Äänestä
  • Ei tuollaista yhtäpötköä oksennettua jaksa lukea alusta pidempään. Tee kappale- ja asiajakoa.

    Äänestä

No nytkö me suomalaiset ei ollakaan enää rasisteja kun pressa noin puhuu. Puoli vuotta sitten pressan puhetta olis pidetty rasistisena.

Äänestä
  • Kyllähän niitä "autettavia" olisi, jos vain kaikki otettaisi, mutta voisi käydä niin, että auttaja menehtyisi!
    Kunkin maan johtajie pitäisi kuitenkin ymmärtää, että oman maan asukkaiden hyvinvointi
    on heidän velvollisuutensa.
    Monet maat sen ovat tajunneetkin, Tanska, Ranska, Unkari, Puola, Valkovenäjä, ym.
    Myös Englannin pääministeri Cameron, on tiukka, uhkaa erota koko EU:sta ellei asiat suju hänen kaavoittamallaan tavalla.

    Äänestä

Leikkaa eläkeläisiltä,työttömiltä ja köyhiltä?Järjetöntä auttamista.. niitä olisi miljardeja!

Äänestä
  • Ei mahdollista, vaikka Suomen päättäjät niin luulevatkin.

    Äänestä

Suomalaiset ovat olleet viime vuosituhannen ajan vallattuja ja alistettuja,

siksi vanhasta tottumuksesta nöyristellään "ulkomaalaisten" mukamas

"parempien" edessä, senhän valtaajat ja nöyryyttäjät ovat historian

kirjoitustansa vääristelemällä omaksi edukseen varmistaneet

suomalaisia demonisoimalla.

Suomalaisten pitäisi opetella olemaan edes viisaita ja ovelia!

Äänestä

Miksi tuo vastuunkanto kuuluu vain maassa asuville. Eikö Suomen pitäisi kantaa vastuu myös rajojen ulkopuolella asuvista vähävaraisista?

Äänestä
  • Somaleilla on paljon näitä suomenkielentaitoisia maksettuja ''puolustajia'' some-kirjoittajina kaikilla palstoilla. Suomenkieliset koulut on näköjään käyty.

    Äänestä

  • Ed.-nurkkakuntaiselle kirjoitti:

    Somaleilla on paljon näitä suomenkielentaitoisia maksettuja ''puolustajia'' some-kirjoittajina kaikilla palstoilla. Suomenkieliset koulut on näköjään käyty.

    Et ymmärtänyt sarkasmia...

    Äänestä

Kurjaa, että pullistelee niin röyhkeästi Venäjälle!

Äänestä
  • Jaa, kuka? En ole sellaista kuullutkaan.

    Äänestä

KEKKOSLOVAKIASSA
tämä oli kirjoittamaton "laki" jopa hallamaassakin.
Kummasti vain kovin monet haikailee paluuta urkin aikaan ja tapoihin.
Rivien välistä saa edelleen lukea ettemme ole juuri muuttuneet
vaikka asiat tulee lähes päivittäin tarkkailuluokalle esiin?

Äänestä
  • Mikä OLI "laki"?

    Äänestä


HALLAMA oli suurlähettiäs ja Urkki taisi olla lempiystis rouvan kanssa.Voiisittko joskus etsiä itse tietoja kun huomaan, ettei kaikille papeille ja piispoillekaan ole edes kirkkolaki tuttu saati omaksuttu.
Saattaisi joutua nykyinen arkkipiispakin mäkiseen tarkkailuluokkaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


saha kirjoitti:

Oli mukava kuunnella Niinistön puhetta: "Maassa maan tavalla" oli yksi tärkeimmistä
ja myös, ettemme tee samaa virhettä kuin ruotsalaiset, siellähän pääministeri totesi
pakolaispolitiikasta, että olemme olleet naiveja, siis lapsellisia.
Vain todellista vainoa kokevat saavat turvapaikan.

Myös saavutetuista eduista hän sanoi, että niitä kun ei koskaan oltu saavutettukaan.
Palkat vain nousi katteettomasti 2007 vuonna, mikä oli virhe!

Myös 14 vuotiaan pojan, Oscarin ahkeruudesta antoi kiitosta. Hän kun ei saanut kesätyöpaikkaa, niin keräsi metsämarjoja niin paljon, että saikin 2000 puhtaana käteen.

Pitäisikin ottaa kaikkien nuorten esimerkkiä tästä Oscarista, marjastamaan vain,
jollei heti kesätyötä saa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu