rusto!!!!!!!!!

limppu90

Nii, että mitä lintuja herra omistaa??? Já kertoisitko 10 tärkeintä asiaa, kun ottaa linnun lemmikikseen ja mielellään muutkin voivat vastata!!!!!!!:) Teistä on ollut niin paljon apua tähänkin mennessä!!!!:)

1

453

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuten vastauksessani jo aiemmin sanoin, niin kokemukset sisälinnuista rajoittuu lapsuuteeni jolloin minulla oli pitkälti toistakymmentä vuotta undulaattipariskunta lemmikkinä.

      Vaimoni ei hyväksy lemmikkejä, joten nykyisin on tyydyttävä pihan linnuston ruokkimiseen ja tarkkailuun sekä sukulaisten lemmikkien hoivaamiseen. Vaimo taitaa olla mustasukkainen ;) - mitää allergia yms. syytä ei ole.

      Olin noin viisivuotias kun sain nuo linnut. Ison osan huoltohommista pystyin jo silloin tekemään itse.

      Häkin alusta on siivottava päivittäin, meillä oli sanomalehti jota vaihdoimme. Sen lisäksi oli huolehdittava ruokinnasta ja vedestä. Juomavesi myös vaihdettiin päivittäin, mutta poissaollessamme panimme useamman juottoastian ja sillä linnut selviytyivät muutaman päivän.

      Häkin alle tietysty tuli myös hieman roskaa, eli paikka oli valittava siten, että siitä ei ollut harmia. Meillä se oli tilassa, jossa oleskelimme paljon, eli ruokatilan ja olohuoneen välissä.

      Selvästi vähemmän sottaisia ja huolenpitoa vaativia ne olivat kuin sisareni marsut ;)

      Silloin tällöin linnut oli suihkutettava, mutta eniten ne nauttivat omatoimisesta pesusta, joka niin, että lautanen vettä pantiin häkkiin tai sitten kosteata salaattia, jossa ne meuhtoivat.

      Lisäksi häkissä on oltava orsia ja järsittävää kalkkikiveä aina saatavilla.

      Yöksi häkkiin pantiin huppu päähän, iltaisin monesti linnut päästettiin lentämään vapaasti. Silloin ne tekivät kyllä hieman jätöksiään mielipaikoilleen. Linnun jätöshän on aika vaaraton eikä suttaa.

      Linnut otettiin myös mökille aina mukaan. Ne kulkivat hyvin häkissä. Yksi mökkimatka sitten koitui kohtaloksi, kun uros karkasi eikä palannut. Lauloi jonkin aikaa korkean kuusen latvassa ja sitten häipyi ikiajoiksi. Naaras kuoli sitten suruun muutama kuukausi sen jälkeen.

      Aivan yhteensopiva tuo pari ei ollut eivätkä tehneet poikasia pesäpöntöstä huolimatta. Olisi hyvä, jos löytyisi sopiva pari.

      Linnut olivat aivan kesyjä, tykkäsivät istua olkapäällä, vaikka mieluisin paikka oli päälaki. Varsinkin uros lauloi paljon (ja kauniisti).

      Mielestäni tärkemmät asiat, mitä pitää ottaa huomioon niitä hankittaessa:

      1. Perheessä ei saa olla linnuille allergisia
      2. Ne ovat pitkäaikainen hankinta
      3. ne vaativat huolenpitoa päivittäin, mutta eivät silti ole työläitä esim. koiraan verrattuna. Joku ulkopuolinenkin pystyy hoidon antamaan lyhyellä käynnillä päivittäin.
      4. Mielellään toisilleen sopiva pariskunta kannattaa hankkia (voi joutua vaihtamaan toista lintua ?)
      5. Riittävän iso häkki
      6. Oikeat ruuat ja muut tarvikkeet sinne häkkiin
      7. Hieman kustannuksia niistä tulee, mutta ei paljon esim koiraan verrattuna
      8. tiput ovat seurallisia ja kaipaavat seurustelua
      9. kotona myös muiden on hyväksyttävä linnut
      10. jos kotona on kissa, on sille tehtävä selväksi, että lintuja ei jahdata. Taitaa onnistua helpommin niin, että linnut ovat jo talossa ennen kissaa. Tiedän tapauksia, jossa tämäkin hankala yhtälö on onnistunut.

      Muut jatkakoot :-D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      49
      1278
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      15
      1008
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      967
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      77
      673
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      658
    6. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      441
    7. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      430
    8. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      23
      427
    9. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      15
      419
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      413
    Aihe