Koira haukkuu uudessa kodissa kaikille äänille

Perhonen6v

Olen muuttanut kerrostalosta rivitaloon, ja ongelmaksi on muodostunut koiran haukkuminen ulkoa kuuluville äänille (auton ajaminen ohi/oven pamaus) ja talon sisältä kuuluville äänille (naapurien liikkuminen). Ongelmaa esiintyy etenkin öisin, kun radio/tv ei peitä ääniä. Asun yksiössä, eikä yöksi tuollaista voi siis päälle jättää. Kerrostalossa koira ei haukkunut ollenkaan äänille ulkoa, ja rappukäytävän äänillekin vain harvoin. En tiedä onko koira muutosta hermostunut, eikä ole vielä tottunut ääniin vai vahtiiko tuo päättäväisesti uutta asuntoa. Jostain syystä kieltokaan ei mene perille kunnolla, vaikka ennen on käskystä hiljentynyt. Mikähän olisi avuksi? Ollaan käyty pitkillä lenkeillä, että koira olisi rauhassa ja leikitty. Kyseessä peruskoulutettu 6v. perhoskoiranarttu.

6

1649

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 101121

      Jos muutosta ei ole kulunut vielä puolta vuotta niin ole suht rauhassa mutta kieltele kuitenkin. Eiköhän tuo siihen vielä totuttele että on erilaiset äänet.

    • Hepheppulu

      Meillä auttoi tilanrajaus sekä haihdutin seinässä. Nopeiten saa tuloksia myös sillä että palkitset hiljaa olosta aktiivisesti lisäämällä sanan paikka tai maahan jolloin koira tietää sekä ehdollistuu sille että nyt ollaan paikallaan rauhassa. Samoin se, että menet itse sylkemään oven takaata nameja ja kolistelemaan niin mystinen lauta seinässä ei ole niin kummoinen tai sieltä kantautuvat äänet.

      • Perhonen6v

        Tilaa on vähän vaikea mennä rajaamaan, kun niin pieni on muutenkin. Tuollainen feromonipanta koiralle on hankittu ennen muuttoa. Tosiaan ei ole vielä kun pari päivää täällä asuttu. Toivottavasti koira nyt tottui ääniin piakkoin, alkaa väsyttää kun öisin tulee useampi herätys kun esim. ulkona ohi ajaa auto. Postilaatikkoa ovessa ei ole, eli nameja en voi käydä heittemässä, mutta toisaalta ei posti koiraa häiritse.
        Kieltäessä koira vain hiljentää haukkua, muttei lopeta, eli joku tehokkaampi huomautuksen pitäisi kai löytää.


      • Hepheppulu

        Siinä tapauksessa alat yhdistämään äänen kuulumisen paikalleen ottoon eli maahan menoon. Itse opetin koiran katkaisemaan toimintonsa naksutimen äänen kuullessa. Palkkion annoin vasta kun otti täyden kontaktin minuun jottei yhdistänyt palkkausta väärin. Toistin tätä niin kauan kunnes huomasin koiran alkavan reagoida haluamallani tavalla. Youtubesta löytyy kosolti eri ääniä joihin voi itse totuttaa koiraa samalla toteuttaen tuota koulutusta.
        Toinen on tietenkin suihkaus, mutta se on apuväline ei lopullinen ratkaisu asiaan.


    • dodiidodiin

      Laitat vaan pumpulia korviin niin paljon kuin menee. Voit myös ostaa kuuron koiran kaveriksi joka näyttää mallia.

    • Musiikkiakorville

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3043
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2685
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2295
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2178
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1976
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      36
      1803
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1566
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1527
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1360
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1329
    Aihe