Kuinka ajoissa olet alkanut suunnittelemaan häitä?

AikaaSuunnitella

Itselläni on sellainen tilanne, että jostain syystä haluaisin alkaa suunnittelemaan häitäni. Hieman kummallista tästä tekee se ettemme avokkini kanssa ole vielä edes kihloissa, ja häät ovat aikaisintaan kolmen vuoden päästä, todennäköisesti vielä myöhemmin.
Haluan kuitenkin hääpäivän olevan se elämän tärkein päivä, ja haluan kaiken olevan hyvin suunniteltua.

Löytyykö muita yhtä höpsöjä?

3

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyyninenvastaus

      Miten voit tietää, milloin häät ovat, jos et ole kihloissa?
      Jos mies ei ole kosinut, niin hänelle kenties riittää tämä avosuhde. Ehkä hän ei lainkaan halua avioliittoon.

      Suomi on pullollaan naisia, jotka suunnittelevat häitä, joita ei kenties koskaan tule.

      Suomi on pullollaan naisia, jotka kuvittelevat yhden päivän olevan superhyperextraspecial päivä. Siihen sitten ladataan tunteita ihan tolkuttomasti. Tärkeämpää olisi suunnitella tulevaa. Miettiä, miten elää päivät siihen asti ja etenkin, miten elää päivät sen jälkeen. Onko miehen kanssa yhteiset arvot yms.

      Moni avioliitto olisi toimivampi, jos siihen yhteiseen elämiseen panostettaisiin yhtä paljon kuin johonkin häihin.

    • AikaaSuunnitella

      Ehkä tuosta aloituksestani jäi vähän huono kuva. :)
      Avioliitosta ollaan toki puhuttu, molemmat ollaan sitä mieltä että joskus naimisiin mennään - mutta eihän sitä ikinä tiedä mitä tuleva tuo tullessaan.

      Mainitsemasi asiat kuten arvot, arki ym. on loistavasti kunnossa ja tasapainossa. En muutenkaan ole ehkä ns. perinteinen nainen, joka olettaa miehen tekevän ritarillisia elkeitä ym. Naimisiin kun mennään, haluan senkin olevan yhteinen sopimus, enkä välttämättä tarvitse edes mainitsemaasi miehen kosintaa - voihan senkin tehdä yhdessä keskustellen.

      Eli en todellakaan kuulu mainitsemaasi ja luokittelemaasi naisryhmään. Tietysti haluan päivän olevan erityinen! Yhtä lailla olen suunnitellut muitakin päiviä erityisiksi, ilman että lopputulos on ollut yhtään sen latteampi kuin suunniteltu.

      Kyyninen vastaus takaisin sinulle - joka kenties itse lukeudut mainitsemaasi naistyyppiin? :)

    • Ros4

      Hei!
      Mulla vähän sama tilanne. Haluaisin alkaa suunnitella häitäni. Ja ei avokki ei ole kosinut vielä, vaikka aiheesta on kyllä puhuttu. Häätkin varmasti vasta joskus aikaisintaan kolmen neljän vuoden päästä. Olen silti jo sen verran hömpsähtänyt että aloin vähän kartoittamaan hääpaikkoja netin avulla. Sillä saa ainakin vähän tätä suunnitteluhalua lievennettyä. :) varsinkin kun noita paikkoja on niin paljon eri vaihtoehtoja ja jos haluaa ihan tarkasti tehdä niin kaikkia käy vähän tutkimassa netissä.
      Yleensä tuohon tietysti tarvitsee sen häiden vieraiden lukumäärän kun noita tutkii, mutta sitä vai vähän arvioida ja tutkia paikkoja arvion perusteella. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      29
      1859
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      157
      1812
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      358
      1600
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      150
      1227
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      214
      1188
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1138
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      1044
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1009
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1005
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      82
      971
    Aihe