Miten nopeasti neurologille?

Odotellenn

Kävin äskettäin lääkärissä ja sain sieltä lähetteen neurologille. Kauan olette joutuneet että odottamaan aikaa neurologille? Lääkäri puhui myös jotain selän kuvaamisesta. Oireina minulla ollut esimerkiksi puutumista vähän ympäri kehoa.

7

1717

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jkhöjökhö

      Riippuu lähetteen kiireellisyydestä. Niissä on kiireellisyysluokat. Kysy sieltä sairaalasta, minne lähete on laitettu, osaavat paremmin arvioida.

    • oottelerauhassavaan

      Hoitotakuu on 6kk.

      Sitä ennen tai jälkeen.

      Turussa jonot ovat yli 8kk.

    • Odotellenn

      Kiitos vastauksista ! Olikin nähtävästi tullut uudenvuodenaattona papereita ,kun tänään reissusta kotiuduin.. Varmaan melko kiireisenä lähtenyt kun jo parin viikon päästä verikokeet,mri ja neurologi/lääkäri..

    • oyssissa

      Lähete neurolle, he soittivat polilta viikon päästä et seuraavalle päivälle lääkäriaika. Sieltä sain kiireellisen lähetteen mri-kuvaan, mikä kuulemma tarkoittaa et 30vrk sisään pitää olla aika. Itse sain ajan n.2viikon päähän lääkäri käynnistä. Siitä parin päivän päästä soitto kuvista. Sit 1.5kk päähän likvor... Välissä joulupyhiä yms., milloin heidän toiminta katkolla, joten veikkaisin et noin 1kk ois suhteellinen aika et pääsen.

      Mielestäni hyvin. Toki sitä toivoo et kaikki tapahtuis tässä-nyt-ja-heti. Jos on todella syytä epäillä vakavaa sairautta tms., niin kyllä sitä sillon laitetaan ns.jonon ohi meneen.

    • oyssissa

      Lisään vielä, et nämä usean kuukauden jonot ja hoitotakuut koskevat ei-kiireellisiä tapauksia. Kyllähän järkikin sanoo et jos on halvausta, epilepsiaa tms. niin totta kai ne tutkitaan välittömästi et voidaan sulkea vakavat sairaudet, kuten syöpä, pois!

      • Odotellenn

        Jep! toivottavasti pääset pian sinne! Vähän kyllä pelottaa jo valmiiksi neurologi/lääkärikäynti ja tuo pään mri...


    • oottelerauhassavaan

      Ja päivystyksessä pääsee samana päivänä magneettiin tai siihen toiseen kevyempään kuvaukseen.

      Siis jo epäillään kasvainta tai jotain muuta ikävää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      345
      2811
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      65
      2276
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1949
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      1581
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1532
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1129
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      264
      955
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      918
    10. 39
      800
    Aihe