Kaavioalueen selitteen tekstin tavutus

liianPitkätTekstit

Olen tehnyt Excelin taulukosta kaavion. Kaaviossa on kaavioalue ja pylväät. Kaavioalueen tekstit (=selitteet) ovat kuitenkin sivulle liian pitkiä. Miten kaavioaluetta saa pienennettyä ja tekstin rivitettyä kahdelle riville?
Kiitos avusta!

4

2120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ta-vut-ta-ja

      Klikkaa kaavioaluetta jostain kohtaa hiiren oikealla. Tartu oikean reunan keskikohdan neliöön kiinni ja siirrä vasemmalle. Klikkaa selitettä samaten ja muuta kokoa leveyssuunnassa. Jos selite on kaksisanainen niin kavenna niinpaljon että toinen sana siirtyy seuraavalle riville. Tai siirrä selite taulukkoon minne haluat. Klikkaa sitä ja ota reunasta kiinni. Yläosassa/alaosassa riittää leveyttä pitemmällekin sanalle.
      Pikaisella testauksella. Voit myös taulukon otsikkoriviä, mistä selite saa nimensä, tavuttamalla (jakoviivat haluttuihin kohtiin) jakaa selitteen usealle riville kaventamalla sitä.

      • ta-vut-ta-ja

        Alussa siis hiiren VASEMMALLA napilla.


    • VaikkaNäinkin

      Jaa selitteet sopivista kohdista rivinvaihdolla Alt Enter jo taulukossa.

    • liianPitkätTekstit

      Kiitos paljon! Tämä auttoi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      178
      6545
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1804
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1588
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1310
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      47
      999
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      40
      973
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      942
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      869
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      242
      851
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      819
    Aihe