Mistä järkkärin työt kannattaa aloittaa?

tuleva_jv

Ilmoittauduin jv-kurssille ja pian on edessä töiden haku. Jos on varaa valita, millaisille keikoille alkuvaiheessa kannattaa hakeutua? Toiveissa siis suht helpot hommat, jotka on kuitenkin sellaisia joissa oppii vaativammissa tehtävissä vaadittavia taitoja. Tyhjän panttina seisoskelu ei opeta mitään, mutta en tahdo myöskään joutua aluksi sellaisiin tilanteisiin joissa sattuu ja tapahtuu vaikka mitä.

Lopuksi vielä toinen kysymys: Onko ok tehdä keikkoja useamman firman kautta vai katsotaanko sitä pahalla?

1

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jeammoon

      Oletan, että tarkoitat tapahtumia, etkä ovihommia, joten vastaus sen mukaan.

      "Jos on varaa valita, millaisille keikoille alkuvaiheessa kannattaa hakeutua?
      Toiveissa siis suht helpot hommat, jotka on kuitenkin sellaisia joissa oppii vaativammissa tehtävissä vaadittavia taitoja. Tyhjän panttina seisoskelu ei opeta mitään, mutta en tahdo myöskään joutua aluksi sellaisiin tilanteisiin joissa sattuu ja tapahtuu vaikka mitä."

      Asenne kohdilleen ensinnäkin! Kyllä, tyhjän panttina seisoskelu on paskaa, muttaa älä näytä sitä työnantajalle tai esimiehille. Jos näytät asenteen, että ei kiinnosta tommonen tehtävä, niin ei tulee hyvää palautetta.

      Harvemmin saa ekoja keikkoja heittävä valita tehtäväänsä valitettavasti, mutta jos saisit, niin aika hyvä tuohon toivomaasi "Toiveissa siis suht helpot hommat, jotka on kuitenkin sellaisia joissa oppii vaativammissa tehtävissä vaadittavia taitoja." olisi esimerkiksi anniskelualuevalvonta. Siellä saisi tuntuman humaltuneiden kanssa asiointiin, sillä let's face it, sitä se työ isoksi osaksi on :) Mutta olisi kuitenkin esimies ja porukan tuki lähellä.

      Myös yleisvalvonta voi olla ihan hyvä. Saat miettiä miten tilanteita pelaat, mutta toimintaryhmän saisi kutsumalla hoitamaan isommat paskat pois.

      Tärkeintä kuitenkin oma asenne. Esimiehet ovat olleet alalla pitkään ja näkevät kyllä mihin tehtäviin susta on. Ole avoimella mielellä ja ota vastaan annetut tehtävät, sillä se lähtee sit rullaamaan itsestään :)

      "Lopuksi vielä toinen kysymys: Onko ok tehdä keikkoja useamman firman kautta vai katsotaanko sitä pahalla?"

      Ei katsota pahalla, ellet nyt ylenisi kovallekin tasolle yhdessä firmassa. Useimmat paljon tekevät ovat töissä lähes kaikilla isoilla tapahtumaturvallisuusfirmoilla.

      Ja vielä loppuun varoituksen sana: älä mene local crewlle. Saat vain pahan mielen ja arvostamattoman olon. Plus palkanlaskenta kusee niillä todella pahasti. Käytännössä kyseinen firma on juuri kortin saaneita, jotka ei paremmasta tiedä ja esimiehet, jotka saa sitten isommat rahat.

      Toivottavasti auttaa tämä, ja tervetuloa! Törmäillään kesällä ;-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      227
      14861
    2. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      21
      2227
    3. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      38
      1873
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      147
      1288
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      95
      1260
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      25
      1138
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      902
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      89
      859
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      80
      735
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      708
    Aihe