PALOASEMA,

Tuleeko vanhalle paloasemalle kierrätystoimintaa ? Ainakin naapurikunnissa toimii todella hyvin ,työllistäen vuorollaan ,kuulopuheiden mukaan työttömiä ja talkoolaisiakin. Kuulolla ollaan.
1070
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

ei ne pysty vuokraa maksamaan, elikkä vapaaehtoiset pyöriittäis rättihousea, onhan niitä ollut kirppiksiä ei mitään asiaa vastaan päinvastoin, Sipilä-kirppiksiä nousee ja kauppojen takana dyykataan

Äänestä

ei ne kotikylän kirpiksessä käy ne ajaa naapuriin

Äänestä
  • Vanha paloasema on myynnissä. Hinta 250 000 euroa, kannatta kunnan tuolla tasearvolla se myydä.
    Kierrätystoimintaan löytyy kunnan tyhjillään olevia seiniä, RANNANKOULU, TOIMINTAKESKUS, NAHKURI,PIIKKILÄ jne....

    Äänestä

  • hallanperänen kirjoitti:

    Vanha paloasema on myynnissä. Hinta 250 000 euroa, kannatta kunnan tuolla tasearvolla se myydä.
    Kierrätystoimintaan löytyy kunnan tyhjillään olevia seiniä, RANNANKOULU, TOIMINTAKESKUS, NAHKURI,PIIKKILÄ jne....

    Vanha pappilakin joutais kirpputoriksi.

    Äänestä

= Pitkäaikaistyöttömien kierrätyskeskus.

Äänestä
  • kovin alakuloine noli kunanrappuilla joulukuusi, suorastaan huuhti köyhyyttään

    Äänestä

  • nitro pit ottoo kärsämäen kohall ku läpiajoin lappiin naimaa, miillo se kierto tullee

    Äänestä

Ei Rannankoulu ole tyhjillään, siellä on lapsia hoidettavana.Työllistää monta hoitajaa.Piättäjät voes käyä tutustumassa naapurikuntien toimintoihin. Kiinnostus herräis.Eikä paloasema oo ennää myynnissä,aenaki ilimotus on postettu,joku tietää paremmin,vaen kun ne ei puhu eikä pukaha,aenakaa piättäjät.

Äänestä

Eikös ne suunnittele pitkäaikaistyöttömien työpajaksi. Palkkasivat jälleen uuden työntekijän kunnan listoille.

Äänestä
  • enkelin valoksia ko hee alkavat, minä ko alaluokalla kiusasin tyttöjä paperitolloja niskaan nii ope sano että lopeta tuo, no en muistanna ennee seuraavana pvnä nii ope lämpesi ja sao jotta sormet pulupetin kannelle, no tein työtä käskettyä, niin ope nostti karttakepin korvantasalle ja sylari oli kuuma, tein äkki ratingin et mite tässä miulle käy ja vetasin sormet pulupetilta, karttakepi katki, ope oli sanonnut veiston opelle joka oli minun ukki, se toi sitten open käskystä metriisen koivuhalon ja sano et teeppä uus karttakeppi ja läks siitä olokasa yli vielä et huomenaamulla oltava open pöyvällä, no minä siinä ja kaverit kansss kovaan kokoukseen et miteäs nyt suupannaan, minä huomasin höyläpenkilä timpurinkynän niin otin ja piirrin suoraan halakastuun koivun kylkeen Colt-pistoolin kuvan, kaverit he innossaan ja neuvoja sateli joku toin kuvisahaa joku jo piipun poraus terää ja kumirnksuja löyt heti jolla mäntä lasaa voimaa, eipä mennyt tuntia hukaan ja sitten tuli ukki, joko keppi on valmis, no ei oo tein tuommosen, PISTOOLI karjas ukki, minä etten muuta osanna, voehyänen aika, otti halon ja teki karttakepin,no eihänminä malttanna olla seuraavina päivinä ja rohkastun jopa paerritolloa pistoolilla ja hyvin sattu nätin tytön lettiin, vaeesitten (painokelvotonta textiä) ope etä laitan kirjeen vie vanhemmillesi, ne lukivaat ja suomensivat että et metsästä enää tulle mkäytöksenalennus jos jatkat, naapurinpojan kanss pyyvettiin sit peltopajukosta ansalla riekkoja, niitä oli syyväälle asti ( on kirj. virheitä saviselekänen koeta kestä)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tarvettaoisko kirjoitti:

Tuleeko vanhalle paloasemalle kierrätystoimintaa ? Ainakin naapurikunnissa toimii todella hyvin ,työllistäen vuorollaan ,kuulopuheiden mukaan työttömiä ja talkoolaisiakin. Kuulolla ollaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu