STS:n FB-sivuilla banni viuhuu! Lukemattomat kommentit on poistettu ja kommentoijat bannataan, jotta eivät voi esittää kritiikkiä tämän lafkan ala-arvoisesta toiminnasta.
"Kukapa olisikaan parempi henkilö kertomaan kokemuksistaan kuin kielimatkalla ollut nuori itse...", STS toteaa seinällään, mutta poistaa kylmästi kaikkien niiden nuorten kokemukset, jotka eivät maajohtajaa miellytä.
Eliminoimalla kritiikki ja negatiivinen arvostelu, voidaankin sitten kehuskella "huippuarvosteluilla"ja kuinka 99% suosittelee STS:ää :D
Avoimen keskustelun ja kritiikin kieltäminen kuitenkin vahvistaa jo ennestään epäluotettavaa ja epärehellistä yrityskuvaa STS:stä!!
STS propagandaa ja sensuuria
8
183
Vastaukset
- Tervemenoa
Taisi tämä maajohtaja ottaa oikein loppukirin yrityksen alasajossa. Tuskinpa jää moni kaipaamaan.
- KysymysMiralle
"Tämän lafkan toiminta on kuin jostain Kummeli-sketsistä. Kerkeääkö siellä toimistolla yhtään enempää diilaamaan lapsia maailmalle, kun päivät täyttyy facebook viestien poistamisesta?"
Tämä hyvä ja aiheellinen kysymys on esitetty STSn facebook-sivulla.- STSnSivuilta
"Kannattaa muuten tehdä arvostelut, ennen kun admin viuhahtaa. Huonoja arvioita ei ilmeisesti voi poistaa, joten se on tapa vaikuttaa. Tosin kun banni viuhahtaa, niin ei ole enää mahdollisuutta arvostella."
- PoistettujaKommentteja
Kannanottoja ja mielipiteitähän voi julkaista myös muualla kuin STSn omilla sivuilla, joita maajohtaja näyttää ahkerasti siivoavan!
Seuraavat kommentit oli myös poistettu STS:n sivuilta aika sukkelaan:
"Sen sijaan, että yrittäisitte reagoida täysin epäonnistuneisiin prosesseihinne joilla varmistetaan että KAIKKI vaihto-oppilasperheet haastatellaan, heidän kotinsa tarkastetaan, heidän kielitaitonsa varmistetaan ja että näin KAIKILLE voidaan taata onnistunut vuosi ulkomailla, keskitytte levittämään positiivista propagandaa niistä joilla kävi tuuri ja saivat hyvän perheen vaikka prosessinne ovat luokattoman huonot."
Vastaus edelliseen kirjoitukseen ei myöskään miellyttänyt Mira Silvosta (poistettu sekin) :
"Prosesseihin ei reagoida, koska tiedostetaan että luvatunlaisia (asianmukaisia) perheitä ei ole saatavilla riittävästi. Koska järjestö haluaa rahansa, kaikki kelpaa. Hostperheinä toimii niin varattomia ongelmaperheitä kuin kriminaaleja ja pedofiileja. Tässä yksi esimerkki viime lokakuulta STS:n "tarkat kriteerit täyttävästä" isäntäperheestä:"- PoistettujaKommentteja
ja linkki poistetun vastauksen lopussa:
http://www.ktbs.com/story/30269552/level-4-sex-offender-moves-into-texarkana-neighborhood
- STSToimiiNäin
STS Canada on näköjään joutunut sulkemaan fb sivunsa estääkseen totuuden julkituloa!
Sivuilla pyydettiin vastauksia Canadan vastuuhenkilöiltä tämän suomalaistytön tapauksessa.
Vastauksia ei STS Canada antanut, mutta sulki tällä tavoin kyselijöiden suut ja poisti samalla ihmisten silmistä heitä kohtaan esitetyn kritiikin. Sillä lailla!! Näin toimii STS. - Ettäsellasta
Sts:n yhteistyökumppani Ciee toimii samalla tavalla. Alla olevasta linkistä voimme lukea, kuinka työntekijöitä painostetaan antamaan positiivisia arvioita!
"Feb 24, 2016 Helpful (5)
Council On International Educational Exchange Logo
"Pressure to post positive review"
Former Employee - Client Services Senior Coordinator in Portland, ME
Doesn't Recommend
Negative Outlook
Disapproves of CEO
I worked at Council On International Educational Exchange full-time (More than a year)
Pros
Great history and mission, some good people.
Cons
I was "laid off" from the study abroad division in 2015 because of the management focus on high profits. I remain I contact with many people at CIEE and know that there is a concerted effort to pressure employees to put wildly exaggerated positive reviews on this site. CIEE might once have been "the best company ever" but poor management and leadership from the top have made it a horrible place to work. beware of joining this company.
Advice to Management
Simple : clean house from the top ."- Linkkiiedelliseen
https://www.glassdoor.com/Reviews/Council-On-International-Educational-Exchange-Reviews-E21920.htm
Linkkii...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1911264Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1221108- 48834
- 70830
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53770Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva50705- 33682
- 60669
- 52637
- 50635