ruuan tarjoaminen

koirulla

mitä olette mieltä, kannattaako pennulle pitää ruokaa tarjolla kokoajan että voi syödä kun on nälkä

vai

tarjota ruokaa tietyin väliajoin?

pentuni kasvattaja suositteli ensimmäistä vaihtoehtoa, en halua edes kokeilla. eikös pennut lihokin herkästi?

4

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fargot

      Ei kannata. Koira oppii olemaan itsensä herra kun voi ruokailla omatoimisesti.
      Ruoka kannattaa tarjoilla pikkupennulle ensin 4 kertaa päivässä ja pennun kasvaessa ruokintakerrat vähenee. Aikuiselle koiralle 1 tai 2 kertaa päivässä.
      Ruokinnan yhteydessä pentua voi kouluttaa samalla. Esim pyytää istumaan ja odottamaan lupaa mennä kupille.
      Lisäksi kun pennulla on määrätyt ruokailuajat voidaan sitä käyttää hyväksi koulutettaessa kun tiedetään milloin se on nälkäinen niin makupalat ovat mielekkäitä koulutusnameja.
      Luoksetuloharjoitukset ja seuraaminen imuttamalla onnistuvat paremmin kun pentu on nälkäinen. Lyhyen koulutussession päätteeksi se saa sitten ateriansa.

      • fargot

        Myös pennun vatsa toimii säännöllisemmin kun on tietyt ruoka-ajat joten sisäsiisteyden opettaminen käy helpommin.


      • koirulla

        juu näin ollaan tehtykkin. ja totta, sisäsiisteyden opettaminen tuntuu helpolta kun on ne ruoka-ajat ! en aio todellakaan vaihtaa tuohon 24/7 vaihtoehtoon kunhan kyselin mielipiteitä :)
        -ap


    • 88JKL

      Komppaan aiempia, eli ruoka-aikojen mukaan on täälläkin menty. Jotkut kuppipelkoiset tms. tapaukset voi olla tietenkin toinen juttu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      62
      1198
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      335
      685
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      628
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      610
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      582
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe