Omatoimimatka, hotellin varaaminen

Aijuska858

Hei. Mitä kautta väki varaa hotelleja? Matka jouluksi suunnitteilla ja Bookingia olen aiemmin käyttänyt. Nyt vielä tosi vähän hotlia tarjolla.
Hotellisuosituksia otetaan vastaan Karonin alueelta.

27

994

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hotbook

      Hotels.com on ollut paras. Joskus myös ebookerssia käytän.

    • EiHankalaa

      Hotels comia käytän hotellien katselemiseen, kun sopiva löytyy varaan suoraan hotellista heidän nettisivujen kautta.
      Aloittajalle ehdottaisin matkustus päivien muuttamista kun katsoo hotelleja. Niinä päivinä kun todellisuudessa matkustat hotelleissa varmaankin vapaita huoneita niitä vain ei näy hotels comin sivuilla. Sitten vain varaamaan hotellin nettisivujen kautta.

      • Aijuska858

        Jostakin luin ja hotlien sivuja katsellessa hinnat on paljon korkeammat mitä hotellivarausjärjesmissä? Onko näin oikeasti?


      • Omatoiminen

        Se on juuri päinvastoin. Suoraan hotellista varatessa ei ole välikäsiä. Ei booking com, hotels com, ym ole hyväntekeväisyys järjestöjä oman siivunsa ne ottavat jonka sinä maksat.


      • varaaja
        Omatoiminen kirjoitti:

        Se on juuri päinvastoin. Suoraan hotellista varatessa ei ole välikäsiä. Ei booking com, hotels com, ym ole hyväntekeväisyys järjestöjä oman siivunsa ne ottavat jonka sinä maksat.

        Agodan kautta ottanut useimmiten. Muutaman kerran yritimme suoraankin hotellin sivuilta, mutta oli kalliimpi, samoin kävi suoraan soittaessa Thaimaassa hotelliin. Olivat tehneet diilin Agodan kanssa, eivätkä antaneet halvemmalla, päinvastoin olisi ollut. Joskus suoraan saatu kyllä edullisemminkin.


    • Bangkokmylife10

      Jos etsit edullisia hotelleja, niin ota yö tai pari ja kysele tiskeiltä lisäää.
      Eikä sinun välttämättä tarvitse edes jäädä Phukettiin, turistirysä ei edes kunnollisia Thai ruoka paikkoja montaa.

      Katsele ja mieti... !
      Hotelleja löytyy.... siis jos etsit edullisia.... esim. Phuket.
      Muistaakseni tyttö lupasi low season 600 TBH ja high season 700 TBH.
      https://www.tripadvisor.fi/Hotel_Review-g297930-d1370701-Reviews-Baan_Boa_Guest_House-Patong_Kathu_Phuket.html

      Ihan ok ja sillai perus !

    • Kohchang1

      Tutki ensin Agoda,Hotels.com,Booking.com ja Sawadee.com, kun löydät sinulle sopivan hotellin katso hinnat hotellin omilta varaussivustoilta, tämän jälkeen ota yhteys suoraan hotelliin sähköpostilla ja pyydä tarjous, ensimmäisen tarjouksen jälkeen pyydä toinen tarjous ja näin yleensä saat parhaan hinnan.

    • reisenmachtspass

      Eipä ne hotellit jouluksi sen kummosempia alennuksia taida antaa kun tupa tulee täyteen normihinnallakin. Hotellien omille sivuille on yleensä laitettu ihan listahinnat ja usein vaativat piikkiaikaan etukäteismaksuja. Parhaat varauskokemukset on meillä ollut isoilta toimijoilta, hinnat kohdillaan ja joustavat varausehdot myös sesonkiaikaan. Paljon on käytetty myös keskieurooppalaisia matkanjärjestäjiä, yleensä parhaat hinnat hotelleihin (isot varausvolyymit?) ja aina saatu kivat huoneet pyytämättä.

    • KSKSKSK

      Joulua 2016 ei kannata varata vielä. Katsella vain hotellien sivuja ja seurata 'early bird' tarjouksia. Kannattaa myös toivoa epävakautta , mellakoita ja sotilasvallan.. jaa sehän on edelleen voimissaan maassa , ainakin itse sain keväällä 2014 Bangkokista edullisesti huoneen juuri kaappauksen alettua sillä turistit kaikkosivat melko nopeasti.
      Nyt jos joku riemuaivo keksii kertoa että vtut siellä mitään kaappausta ole niin onhan. Kenraali on edelleen pääministeri eikä demokraattisista vaaleista ole tietoakaan Ainakaan tietääkseni. Ainakin viime syksynä oli propagandakoneisto hyvässä rasvassa kun television kaikilta kanavilta tuli tiettyyn aikaan hallituksen mantraa miten pitää elää ja ennen kaikkea mihin suuntaan katsoa ettei vain katso eri suuntaan kuin virallinen koneisto käskee. No tämä toki koskee vain thaimaalaisia enkä väitäkään että turistia haittaisi kun eivät välttämättä mitään huomakaan mitä maassa tapahtuu. Bangkokissa oli jopa huvittavaa kun poliisit tulivat pienellä ryhmällä hotellin baariin ja kuvaajakin mukana. Siinä sitten räpsivät 'selffieitä' monesta kulmasta. Tiedä mihin tarkoitukseen , mutta vuosien varrelta tutuksi tullut baarimikko oli aivan aidosti vaivautunut ja näytti tuntevan selkeää myötähäpeää naiden virkamiesten poseerauksesta. No nyt juttu lähti rönsyy , mutta kannattaa kuitenkin vertailla hotellien hintoja eri sivustoilta ja laitta vaikka sinne hotlaan suoraan tarjouspyyntö.

      • jhuytdrs

        Kiitostiedoista KSKSKS erittäinvalaisevaa.ilman noita tietojasi en tulisi toimeen.olen kyllä käynyt thaimaassa pari kertaa huonolla menestyksellä-,,,.


    • thaimen

      Ei liene yhtä ainutta oikeaa tapaa löytää se halvin hinta. Itse olen lähes poikkeuksetta löytänyt varausjärjestelmien kautta halvimman hinnan. Jos etsit 3* hotellia tai alle, niin sitten voi olla hyvä kysyä myös hotellista suoraan. Ainahan kannattaa ainakin katsoa hotellin sivut.
      Agodalta ja bookingilta kannattaa tilata tarjouskirjeet, jotta näkee *asiakastarjoukset* Ne halvempia kuin mitä momondo yms antavat ymmärtää.

      Nyt löysin edullisimman hinnan hoteling.comin kautta. Tosin kaikki muut hotellit siellä oli kalliimpia. Valitsemani oli aamiaisen verran halvempi. Hoteling.comista ei aijempaa kokemusta.

    • No ei kannatata ainakaan heti booking.comista varata, katsele sieltä tai hotels.comista, tai googlekartalta, mutta tarkista hinta suoraan hotellista, mieluimmin myyvät sieltä ja tulee useimmiten edullisemmaksi - kokemusta on.

    • 1matkaajaks

      Booking on turvallinen ja hyvä vertailu kohta. Expedian kanssa kannattaa olla varovainen kun heillä on piilossa kaiken maailman ehtoja. Täytynee muistaa että eri sivut ei aina kykene pysymään ajankohtaisten paikallisten hinta tietojen perässä

    • supisuomalainenjätkä

      Varasin hotelleja Thaimaassa Agodan kautta. Myös Momondoa olen käyttänyt.

    • minäitsevain

      Vältä Hotels comia, mun kortti kopioitu kahdesti viime vuonna..
      Tämä on tosi tapaus ja olen sitten yli 30 kertaa siellä käynyt...
      (ihan vaan viisastelijoille tiedoksi)

    • ParhaanHinnanTakuu

      Booking.com ollut muuten hyvä ja luotettava, mutta heidän "parhaan hinnan takuu" ei sitten päde varauksissa joissa matkan hinnan hotelli varaa heti!!!

    • 25963214785556

      Hienoa miten asiallisia kirjoittajia täältä löytyy, sen verran omista kokemuksistani , sekä matkatoimiston ,että omatoimimatkoilla tullut käytyä , että yleisohjeena sanoisin, yllättävästi on omatoimimatka maksamaan tullut, kannattaa tarkkaan laskea , ei mielestäni matkanjärjästäjät mitenkään huonosti hoitele hommiaan, eikä asiakkaalta
      rahasta turhasta, aina tarvittaessa esimerkiksi sairaustapauksessa apua annetaan.

      Kannattaa muistaa -omin avuin matkatessa on omillaan-
      Thaimaalaisten, niin ystävällisiä kun ovatkin, apuun turvatessa pätee lause " Rahasta lähimmäistäsi " . ( ja anna vielä tippiä )

      • JKKKK

        Molempia systeemeitä on tullut käytettyä, Aurinkomatkojen 2 viikon matka Vietnamiin maksoi tuplaten mitä 3 viikon matka Etelä-afrikkaan. Hotellit Vietnamossa keskitasoa ( ei mitään valittamista, ihan hyvä reissu), EA´ssa korkeatasoiset huoneistomajoitukset, mukava reissu sekin.
        Kyllä omatoimimatkoissa säästää mutta aina ei jaksa järkkäillä, valmismatka on helppo ratkaisu.


      • 7777777777

        Näyttää että enimmäkseen myös omatoimimatkailijat harrastaa hotelli asumista,
        tosiaan on turvallisinta ja helpointa, muistakaa vuokratessanne " halpiskämppää "
        Immigreisoniin olisi tehtävä 24 tunnin kuluessa saapumisesta ilmoitus . Sakkoa esim. voi seurata tästä laiminlyönnistä, Tarkemmaksi tulleet Thaimaan viranomaiset
        joka asiassa. Hyvä asiahan se vaan on , terroristiuhakankin takia.
        Hotellista hoidetaan tiedot puolestasi.
        Taitaa Pattayan porukoitten viisumiasiat ja huonosti hoidetut oleskeluluvat joutua
        tarkempaan syyniin. jopa maahantulokieltoja on jaettu näille sankareille jotka
        kehuvat maahantulokortiin Akun Ankan nimekseen laittavansa , saavat siis
        jäädä jatkossa Ankkalinnaan asumaan.


      • lerpankielitaito
        7777777777 kirjoitti:

        Näyttää että enimmäkseen myös omatoimimatkailijat harrastaa hotelli asumista,
        tosiaan on turvallisinta ja helpointa, muistakaa vuokratessanne " halpiskämppää "
        Immigreisoniin olisi tehtävä 24 tunnin kuluessa saapumisesta ilmoitus . Sakkoa esim. voi seurata tästä laiminlyönnistä, Tarkemmaksi tulleet Thaimaan viranomaiset
        joka asiassa. Hyvä asiahan se vaan on , terroristiuhakankin takia.
        Hotellista hoidetaan tiedot puolestasi.
        Taitaa Pattayan porukoitten viisumiasiat ja huonosti hoidetut oleskeluluvat joutua
        tarkempaan syyniin. jopa maahantulokieltoja on jaettu näille sankareille jotka
        kehuvat maahantulokortiin Akun Ankan nimekseen laittavansa , saavat siis
        jäädä jatkossa Ankkalinnaan asumaan.

        Lerpan kannattaa pitää huolta vain ja ainoastaan Hiekkaharjun Immigreisoniin ilmoittautumisesta, siellä kyllä putkaan ottavat pakkasella, ettei tarvitse jäätyä kadulle.
        Ei kannattaisi yrittää käyttää ulkomaankielisiä sanoja, kun kieltä ei osaa, lerpan Immgreisonia en tunne, mutta kait Hiekkiksen läheisyydestä löytyy.
        Thaimaassa olen kyllä Immigration Bureaussa vieraillut, mutta se onkin jo toinen juttu, se.


      • 445566645
        7777777777 kirjoitti:

        Näyttää että enimmäkseen myös omatoimimatkailijat harrastaa hotelli asumista,
        tosiaan on turvallisinta ja helpointa, muistakaa vuokratessanne " halpiskämppää "
        Immigreisoniin olisi tehtävä 24 tunnin kuluessa saapumisesta ilmoitus . Sakkoa esim. voi seurata tästä laiminlyönnistä, Tarkemmaksi tulleet Thaimaan viranomaiset
        joka asiassa. Hyvä asiahan se vaan on , terroristiuhakankin takia.
        Hotellista hoidetaan tiedot puolestasi.
        Taitaa Pattayan porukoitten viisumiasiat ja huonosti hoidetut oleskeluluvat joutua
        tarkempaan syyniin. jopa maahantulokieltoja on jaettu näille sankareille jotka
        kehuvat maahantulokortiin Akun Ankan nimekseen laittavansa , saavat siis
        jäädä jatkossa Ankkalinnaan asumaan.

        Ei äijä näytä enkkua ymmärtävän pätkääkään ja vielä kehtaa palstoilla rehvastella.
        Tuskin on Thaimaassa käynyt edes.


      • lerpanapukoulu-uusiksi
        7777777777 kirjoitti:

        Näyttää että enimmäkseen myös omatoimimatkailijat harrastaa hotelli asumista,
        tosiaan on turvallisinta ja helpointa, muistakaa vuokratessanne " halpiskämppää "
        Immigreisoniin olisi tehtävä 24 tunnin kuluessa saapumisesta ilmoitus . Sakkoa esim. voi seurata tästä laiminlyönnistä, Tarkemmaksi tulleet Thaimaan viranomaiset
        joka asiassa. Hyvä asiahan se vaan on , terroristiuhakankin takia.
        Hotellista hoidetaan tiedot puolestasi.
        Taitaa Pattayan porukoitten viisumiasiat ja huonosti hoidetut oleskeluluvat joutua
        tarkempaan syyniin. jopa maahantulokieltoja on jaettu näille sankareille jotka
        kehuvat maahantulokortiin Akun Ankan nimekseen laittavansa , saavat siis
        jäädä jatkossa Ankkalinnaan asumaan.

        Lerppa jäi hiljaiseksi, kerrankin, kait yritti ymmärtää, että kirjoitusaika palstoille olisi ollut parempi käyttää enkunkielen opiskeluun


    • jokothai

      Oikealla hädän hetkellä kyllä thaimaalaiset auttavat. Matkatoimiston väestä huonompia kokemuksia.

      Jos tekee töitä kympillä pävässä, kyllä tipille on sijansa.
      Vaikka suomenkin hallitus on vahvasti erimieltä, niin vähävaraisetkin tarvitsevat rahaa elääkseen, ei rahoittaakseen eliittiä.

      Thaimaassakin pitää huolehtia siitä että, tippi menee halutulle henkilölle suoraan käteen. Ei siis tippirahaa esim. siivojalle jätetä sängylle, koska huone tarkistetaan yleensä kun kirjaudut ulos. Tipin vie tarkastaja. He myös tietävät kaikki piilot.

      Jos annat tipin vaikkapa ravintolan omistajalle, ja sanot jakakaa keskenään, henkilökunta ei sitä saa.

      Monet Thaimaalaiset tienaavat vähemmän vuodessa kuin keskiverto matkaajan matkabudjetti. Jku rantahieroja saa 150 thb hieronnasta. Omistaja vie sen toisen puolen. 3 asiakasta päivässä, se tekee 450 thb. Jos ei asiakkaita, ei rahaakaan, mut töihin mentävä. Jotkut asuvat kohteessa työnantajan omistamassa asunnossa, josta maksavat vuokraa ehkä paritonnia sähkö. Vuokra maksettava vaikkei olisi ainuttakaan asiakasta.

      Niilläkin äideillä on lapset ja perheet joista he yrittävät huolehtia. sesonkiaika on myös melko lyhyt. Lapset tarvitsevat sesongin ulkopuolellakin ruokansa, ja lääkärinsä, vaatteensa yms. Vaikka opetus onkin ilmaista, niin kouluruoka ja kyyti maksavat.

      Meille matkaajille tarjoillaan thairuokana pad thaita khau phad, kuai tiau yms. Mikä on kyllä tottakin.
      Mutta aika kurjaa evästä vetävät monet juuri nyt kun, sesonki on edessäpäin. Eikä vatsaoireiltakaan voi välttyä.

      Kohta ne lähtevät taas kotoaan, palvelemaan meitä farangeja hymyissä suin. Jotta me voimme paheksua sitä että, he rahastavat lähimmäistä ja tippiä päälle.

      Vai olisiko kuitenkin niin että, me käytämme heidän alhaista elintasoaan hyväksemme?

    • Ffhfg

      Booking.comista olen yleensä ottanut, se on ainakin tähän asti ollut aina luotettava. Aina on varaus mennyt läpi eikä oo rahaa kadonnut, varmuuden vuoksi otan yleensä sellaisen jonka voi perua viime tinkaan saakka jos muuttaa mielensä.

      Jollain muulla palvelulla on joskus takavuosina käynyt niin että hotellilla ei ole ollut mitään tietoa varauksesta.

      Nykyään tutkin Trivagolla ensin mistä saisi halvimmalla ja sitten varaan yleensä booking kautta, mutta joskus myös hostain muualta.

      Hotels.comia en ole käyttänyt kun tuli tuo luottokortti-juttu uutisiin.

    • bookingcomiakäyttänyt

      näkyy booking.comissa olevan hotellin hinnat halvempia dollareilla,kuin eurolla.
      itse olen ostanut suomesta suklaata, jota olen antanut tippien lisäksi. huoneen siivojalle kannattaa antaa tippi parin päivän jälkeen, eikä pois lähtiessä.

      • TulevaTammikuuPattayalla

        Yleensä omatoimiset eivät alle kuukauden matkoja tee. Suoraan hotellista varatessa kuukaudeksi saa lähes aina alennuksen huoneen hinnasta.
        Ja siksi hotellissa eikä condossa tai talossa lomilla ei siivota eikä tiskata.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      90
      6352
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3803
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3170
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1726
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      959
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      956
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe