Peruutuspeili katsastuksessa

rempassa

Onko peruutuspeilin oltava paikoillaan katsastuksessa?

6

1754

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katsastusinssi

      Jos se on ollut auton tyyppihyväksyntävaruste eli näissä uusissa autoissa (rekisteriotteessa löytyy variantti ja versiotiedot) niin pitää olla. Riippuu autosta onko siinä ollut sisäpuolinen peruutuspeili. Henkilöautoissa kyllä, pakuissa yms ei välttämättä.

      Ulkopuolisia peilejä pitää olla 2 kappaletta, joskus 70 luvulle asti riitti vain vasen. Ja niissäkin tyyppihyväksytyissä pitää olla alkuperäiset tai niitä vastaavat.

      Nykyisissä tyyppihyväksytyissä autoissa pitää auton olla tyyppihyväksytyn mukainen joka kohdasta katsastuksessa.

      • rempassa

        Ok, pitää se sitten varmaan siirtää tuulilasin vaihdon yhteydessä.


    • katsastusmiess

      Kyllä pitää olla kaikki varusteet* oltava kytkettynä niiden omille paikoileen, kun katsastusta tullaan suorittamaan. myöskin tausta peili ja sivupeilitkin.
      .
      *Varuste joka on auton ensikatastuksessa ollut paikoillaan tai lain muutuessa muuttunut pakolliseksi varusteeksi.
      .
      Taustapeili ei ole pakollinen kuorma-autossa ja pakettiautossa jossa taustapeillä ei ole mitään virkaa( kiinteä seinä ilman ikkunaa tavaratilaan päin).
      .

      • ei-nyt-ihan

        "Kyllä pitää olla kaikki varusteet* oltava kytkettynä niiden omille paikoileen, kun katsastusta tullaan suorittamaan. myöskin tausta peili ja sivupeilitkin.

        .

        *Varuste joka on auton ensikatastuksessa ollut paikoillaan "

        Höpöhöpö. Riippuu vähän varusteesta. Ei tule mitään sanomista jos otan esim. etusumuvalot kokonaan pois, vaikka ne ovat olleet ensikatsastusta suoritettaessa paikoillaan. Tai takaspoilerin irrottaa ja heittää vaikka takapenkille jne. On lukuisia varusteita, jotka eivät ole mikään pakko olla paikoillaan, vaikka ne olisivat auton ensikatsastuksessa olleet paikoillaan.


    • Suhari-Irmeli

      Entäs meikkipeili? Tai jos korkkarin piikki on rikkonut sen seisontavaloja poltellessa...?

    • mek1981

      Sivupeilit on pakolliset samoin taustapeili mutta jos näkyvyys taakse on rakenteellisesti estetty niin taustapeili ei ole pakollinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      297
      3588
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      28
      1984
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1626
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1471
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      86
      1192
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      143
      1159
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1064
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      95
      992
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      210
      834
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      767
    Aihe