Olen hankimassa veneeseeni ensimmäisen spinnusukan. Onko kokemuksia esim. WB:n sukasta joka maksaisi tällä hetkellä 490€ (31 jalkaiseen) muita merkkejä tarjolla?
Spinnusukka
Gjhfjjgghj
233606
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
SVB:n sukka lienee vähän edullisempi ja on toimiva. Mutta toisaalta kannattaisi suosia kotimaista.
Noiden svb sukkien hinnat on tässä. Pituus vaikuttaa hintaan. Postimaksu taitaa olla 30 e? https://www.svb24.com/en/oleu-spinnaker-sock.html
Itselläni ei ole kokemusta svb:n "Black Sock"asta. Muutamasta muusta kyllä (Elvström, North, WB). Sukissa on pieniä eroja, mutta yhteinen piirre tuntuu olevan se, että navakassa tuulessa spinnun voi joutua ottamaan perinteisellä menetelmällä alas. Sukkaa voi olla vaikea saada vedettyä spinnun päälle puuskaisessa tuulessa ja etenkin samanaikaisessa sateessa. Jos käytät spinnusukkaa navakassa tuulessa, pistä hanskat käteen (tulee palovammoja, jos spinnu pyrkii avautumaan ja alasvetonaru luistaa käsistäsi).
Kevyissä tuulissa toimii hyvin. Itse käytän spinnusukkaa vain yksinpurjehduksilla.
Jos on miehistö, varsinkin kisamiehistö, sukka on tarpeeton. Se voi hidastaa spinnumanöövereitä.
Puoli tusinaa sukkia on ollut ja svb ehkä paras. Menee pikkuisen ulkomuististani: soikea hyvä muovisuppilo , mikä liukuu parhiten, kankaan sijasta verkkoa, sopivan paksua köyttä vetämiseen. Arvioin hinta-/laatusuhteen erinomaiseksi.
Tässäpä mennään vielä jalkaa pienempään elikkä 30 jalkaa Ballad. Hankintahinta kun ei mikään älytön tuossa svb:ssä tunnu olevan, niin tiedustelisin näin mittoja etsimättä että osaako joku kertoa minkä mittainen sukka siihen pitäisi tilata. Mielipiteitä tuntuu olevan puolesta ja vastaan, joten otetaan itse selvää kumpaanko koulukuntaan sitä kuuluisi kun aloitetaan nostojen harjoittelu.
Purjeen lyhimmän sivuliikin eli takaliikin mittainen, ellei ole symmetrinen spinnu. Ei ole tarkoitus vetää koko purjetta sukkaan vaan alaosa jää näkyviin. Saat skuutit ja halssikulman kiinni kaivamatta sukan sisältöä. Jos ei ole mitään spinnukokemusta niin suosittelen sukkaa. On hyvää aikaa tarkistaa ennen avausta, että köydet ovat oikein. Ei ole suuri asia lopettaa sukan käyttö jos joku muu menetelmä osoittautuu paremmin käteen sopivaksi. Monta tietä Roomaan tässäkin asiass?
Kiitos pikaisesta vastauksesta. nyt heräsi sitten jatkokysymys. Jos mittaan tuon takaliikin genaakkerista, ja tilaan sukan sen mukaan , voinko käyttää samaa sukkaa symmetrisellä spinnulla vai pitääkö sille olla omansa.
Kun joutuu tekemään kompromissin pituuden suhteen, niin liian lyhyt spinnusukka on huono, koska silloin jää hankalasti lepattavaa kangasta. Liian pitkästä on vähemmän haittaa. Sen voi vetää alas itselle sopivaan kohtaan, lopun jäädessä makkaralle.
Sukan vaihtaminen purjeesta toiseen vie sen verran aikaa, että viitsiikö sellaista tehdä?
Komprpmissi on tietenkin kompromissi, mutta tässä itseä kiinnostaa juuri se että voiko käyttää samaa kun harjoittelee. Tuossahan on tietenkin tullut keskustelua että ei näin pieneen veneeseen tarvita koko sukkaa, mutta voi kuitenkin olla kätevä esim vaimonkanssa liikkuessa.
Ajattelen myöskin että on hyvä osata erilaisia tapoja systeemeitä kun eihän sitä koskaan tiedä milloin sellainen vastaan tulee vaikkapa veneitä vuokrattaessa, taikka kenties joskus gastiksi pyrkiessä johonkin isompaan ylitykseen.
Nöyrästi eteenpäin.
Kyllä sukan voi vaihtaa purjeesta toiseen tai ottaa pois. Sujuu kajuutassa likimain samassa ajassa kuin spinnun pakkaaminen pussiin. Ja aikaa on enemmän käytettävissä kuin poijuja kiertäessä. Ei ongelma.
Epäsymmetriset ovat etuliikistään tietenkin paljon pidempiä muttei etuliikkiä vedetä sukkaan. Genaakkerin halssikulma voi olla riittävän lähellä symmetrisen spinnun kulmaa, tuskin ongelma.
Bookspröötiin viritetyssä maksimaalisessa asymmetrisessä runnerissa liikit ovat ilmeisesti niin pitkät, että jää jo kangasta runsaasti sukan ulkopuolelle. Tuskin sekään estää käyttöä.
Yksi , ehkä jo unholaan jäänyt, keino on nostaa lentävä purje makkarana kumilenkeillä. On sukkaa ja rullaakin nopeampi ja pommin varma aukeamaan ilman rintsikoita. Mitä enemmän tuulta, sitä enemmän kumilenkkejä. Alas täytyy ottaa tavanomaisesti laukaisemall falli tai kulma.
Oletko varma, että oikeasti tarvitset sukkaa noin pienessä (tai missään) veneessä? Itse myin oman veneen mukana tulleen pois. Se oli ilmeisesti SVB:n tekemä. Käytin kerran toimi OK, mutta mielestäni vain vaikeutti spinnun käyttöä.
Spinnusäkin koko ja paino tuplaantuivat, ko. sukkaan kuului metallitanko, joka kolhii paikkoja, spinnun nostoon ja laskuun tulee ylimääräisiä vaiheita jne. Yksin saa paljon isommankin veneen spinnun ylös ja alas.
En ole vielä nähnyt spinnusukassa metallitankoja. Spinnusukassa on aika usein toimintahäiritoitä esim purjeen kiertyessä sukan sisällä ja se on hieman hitaampi. Toisaalta jos jotain on menossa pieleen on helppo keskeyttää ja korjata ongelma. Mutta osaamattomalla tai pienellä miehistöllä ja kovassa tuulessa on ollut hyvä valinta. Samoin keveissä vaihtelevissa tuulissa olen vetänyt sukkaan ja pudottanut sukan keulaluukusta. Muutamalla liikkeellä nousee taas ylös ja vetoon. Sukkaa olen käyttänyt myös genaakkerissa ja assymmetrisessä spinnussa. Rulla on toiminut paremmmin Code 0:ssa. Sukalla ja sukattomassa on puolensa. Ei tässäkään ole yhtä oikeata vastausta. Luultavasti spinnun suurentuessa sukan suosio lisääntyy. Muovisuppilo pienentää kitkaa, mikä kovasa tuulessa on ongelma sukkaa spinnun päälle vetäessä. Muistaakseni WB-sukassa ei ole ko suppiloa.
Tuossa oli tanko, jonka toinen pää tuli falliin ja toinen spinnun toppiin. Ehkä 30-40 cm pitkä ja melko jykevä. Oli myös soikea muovisuppilo. Ilmeisesti tarkoitus oli jättää tilaa sukalle, mutta en tiedä miksei pätkä köyttä olisi ajanut samaa asiaa.
Olen varmasti liian kokematon spinnusukan käyttäjä näkemään sen etuja, mutta ne muutamat kerrat kun olen sellaista käyttänyt olen toivonut, ettei sitä olisi ollut.
Keveissä tuulissa spinnun saa helposti sinne keulaluukkuun ilman sukkaakin. Kovemmissa tuulissa sukasta voin jo nähdä etujakin, mutta toisaalta aika usein kuulee, ettei se sukka sitten toimikaan silloin kun sitä eniten tarvitsisi. 31-jalkaisen spinnu on sen verran pieni, ettei sen käsittely yksinkään pitäisi olla vaikeaa muutaman perusjutun opettelun jälkeen.
Kommenttisi perusteella en ainakaan itse tilaisi svb:n sukkaa, jota en ole nähnyt kuin kuvassa ja jonka hintaetu kotimaiseen WB:n sukkaan on aika pieni. Spinnusukalla on omat etunsa enkä itse pitäisi sitä turhana edes toppirikisessä 31-jalkaisessa. Riippuu tietysti spinnun koosta sekä autopilotista yksinpurjehduksessa. Spinnun sukan voi nostaa makkarana käyttövalmiiksi ja siirtyä ohjailemaan sukan noston ajaksi. Sukan voi nostaa ja laskea sitloorasta käsin. Jos autopilotti on luotettava, spinnumanööverit kannella tietysti helpottuvat.
Sukan varjopuolista en ole eri mieltä. Lisään niihin oman kokemukseni, että spinnusukan alasveto n. 14 m/s tuulessa päättyi toistaiseksi hankalimpaan tiimalasiin, mitä kertaakaan purjehdusurani aikana olen kokenut. Arvioni mukaan ongelman perussyy oli spinnusukan muovisuppilo, joka voimisti sukan heiluriliikkeettä aallokossa. Kun puolittain alasvedetty sukka oli kietoutunut tiukasti etustaagin ympärille, tavanomaiset avaamisyritykset eivät onnistuneet. Kysymyksessä oli kisatilanne eteläisellä Itämerellä.
Minulla on kokemusta tosin vain kahdesta spinnusukasta, kotimaisesta pyöreällä kauluksella varustetusta (ei WB) ja SVB:n soikeakauluksisesta sukasta. Se SVB:n sukka on noista selvästi toimivampi osin kai soikean kauluksen ansiosta, mutta arvelen pääsyyn olevan vetoköysien järjestelyssä.
Siinä kotimaisessa köydet pidetään kohdallaan sukkaan noin metrin välein ommelluilla lenkeillä. Jossain vaiheessa, ehkä sukkaa säilytyspussiin pakatessa, purje voi päästä sukan sisällä nostoköyden ja sukan seinämän väliin. Jumittuu sukkaa ylös nostettaessa.
SVB:n sukassa nostoköysille on ommeltu oma kanava sukan sekä sisä- että ulkopuolella, millä estetään purjeen ja köysien stkeentuminen.
Kerroit oleellisen näkökohdan spinnusukan rakenteesta. Itselläni oli sama kokemus sellaisesta vanhemmasta spinnusukasta, missä sukan vetoköydet olivat samassa tilassa kuin spinnu. Spinnu jumittui aika usein vetoköyteen eikä sukkaa tahtonut saada nousemaan. Ongelma oli nostovaiheessa, ei spinnun laskuissa. Itse en usko, että kauluksen muoto liittyisi tähän.
Luulisi, että kokeneet purjemaakarit tietävät spinnusukkien ongelmat ja huomioivat ne tuotteittensa kehittelyssä.
Kotimainen venelehdistö ei varmaankaan ole osoittanut niin suurta mielenkiintoa, että olisi tehnyt spinnusukkien vertailutestin?
Muovikaulus on hyödyksi kovassa tuulessa koska kitkat ovat suuret. 100m2 tai suuremman rätin ollessa kyseessä mastolta sukan alasveto ei enää onnistu. Fallin suunta on lähes vaakasuora eteen ja veto lienee tonnin luokkaa. Vaikka skuutin löysää niin siinäkin on vetoa. Keulasta vetäen on vedon ja fallin välisä jotain kulmaa ja onnistuu vain vaivoin. Silloin suppilo helpottaa. Muuten lienee yhdetekevä tai pakatessa ehkä tielläkin. Kangaspäällysteinen suppilo sukan topissa on kitkaisempi.
Minun on vaikea kuvitella, miten sukkaspinnun voi saada etustaagiin tiimalasiksi muutoin kuin löysäämällä fallia osittain. Sukan huipun pyöreällä tai soikealla suppilolla tuskin on osuutta. Tavoite on pitää falli tiukkana kunnes spinnu on sukassa. Voi myös unohtaa sukan ja luuvartista laukaista lipuksi tai laukaista falli. Mutta vain yksi köysi löysätään niin ei yllä heijaamaan keulastaagiin. Ja jos haluaa varmistaa niin genoa rullalta auki 50% niin ei voi mennä tiimalasiksi ja purjeiden lee on varmempi.
Tämän viisastelun jälkeen täytyy myöntää, että monta pahaa tiimalasia on syntynyt. Kolmessa vuodessa räjähti genaakkeri x2, spinnu ja Code0 x1.
30:n vuoden takaa
Ok kiitos! Mikä on sitten spinnusukan ja spinnuliikin sopiva suhde? Pitääkö se 30-40cm tanko lisätä sukan pituuteen? Parempi vähän liian pitkä sukka vai vähän liian lyhyt?
Oman kokemukseni pohjalta sanoisin, että sopiva sukan pituus on spinnufallin pylpyrältä mantookivaijeriin. Silloin suppilon saa vedettyä sopivasti spinnupussin tasolle.
Ei mitään mieltä ole sukassa. Sitä ei tarvita. Oikeastaan kaikki veneet tällä alueella ovat luopuneet sukasta, koska siitä on vain haittaa. Tuo 14 m/s alkaa olemaan melkein kaikille liikaa spinnutouhuissa. Täällä viimeisessä kisassa oli tuulta n.13 m/s ja 3/25 purjehti spinnulla jonkun legin, vaikka tuulen suunta oli helppo. Ja retkipurjehduksilla tuskin nekään. Toki joskus tuuli nousee spinnutellessa.
Pari vuotta sitten ostin Sail an gon sukan. Veneeni on kutakuinkin samaa kokoa ja sukka taisi maksaa karvan alle 300. Mittojen mukaan tekivät.
Aloittaessani spinnulla purjehtimista en omistanut spinnusukkaa ja lopputuloksena oli melkoisesti mielenkiintoisia vaaratilanteita.
Ensimmäisen spinnusukkani teetin purjeneulomossa, koska silloin markkinoilla ei ollut mielestäni kunnollisia sukkia. Sen avulla harjoittelin spinnun käsittelyä ja taitojen lisääntyessä sukka siirtyi sitten purjepussin pohjalle.
Veneen vaihdon myötä tuli tilanne, että piti opetella hallitsemaan isompaa spinnua ja aiemmasta viisastuneena spinnusukan ostoon. Sukka maksaa 500€, mutta spinnu 2000-3000€ muut vauriot päälle.
Ostin Nortin sukan, joka oli mielestäni erinomainen
- sukan pituus on sopiva kun vedät spinnun sukkaan ja se jää päästä vähän ylitse
- Spinnusukan nostin pitää olla tunneloitu (ei saa mennä solmuun)
- mielellään värikoodattu
- sukan alasvedossa muovinen suppilo auttaa
- sukan pitää olla sellainen, että ilma kiertää jollain tavalla
Spinnusukan käyttö on myös hankalaa ja sen avulla on mahdollista saada spinnu solmuun, kuten edelläkin on kuvattu. Jokaisella lasku- ja nostokerralla tulee olla erittäin tarkkana, että sukan köydet eivät ole solmussa. Kovassa tuulessa tuo muovinen ohjain alkaa heijaamaan.
Siinä vaiheessa kun olet oppinut spinnun hallinnan, niin todennäköisesti et enää sitä sitten käytä spinnusukkaa. En ole vuosiin käyttänyt enää sukkaa kuin poikkeustapauksissa eli mikäli on kova tuuli ja tiedän joutuvani jiippailemaan vähäisellä tai kokemattomalla miehistöllä, niin silloin laitan spinnun edelleen sukkaan.
Nortin sukka on siis hyvä ja sitä kannatta käyttää. Sukka on parhaimmillaan siinä vaiheessa kun olet opettelemassa spinnun käyttöä tai muuten käytät sitä harvemmin. Ainakin saaristomerellä sukka on enemmän sääntö kuin poikkeus.
Kyllä hyvä systeemi, mutta älä osta Turusta Niinirannalta!!!