Tämän päivän lumisade

19numerotässä

Minut teki onnelliseksi tämän päivän lumisade, vaikka ulkona olikin kylmä, -7 astetta lähtiessäni kävelemään. Oli kylmä, satoi isoja valkoisia hiutaleita maahan saakka peittäen syksyiset ruskeat kasvien varret alleen. Jouluvalot paloivat naapuruston rintamamiestalojen pihoissa kasvavissa havuissa ja koristeomenapuissa. Puutaloalue oli hiljainen ja rauhallinen, ketään ei näkynyt missään ja putoava lumisade peitti alleen kaikki viimeisetkin äänet. Ei autoja missään. Kotona palavat vielä hetken jouluvalot ja kuusi saa olla pari päivää mutta sitten se on taas raivattava pihan pensasaitaa vasten nojalleen odottamaan vientiä kaatopaikalle. Onnea on kiireettömyys, puhdas lumi sekä tieto siitä että huomenna ei tarvitse mennä töihin, on vapaapäivä.

5

170

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täysinsamaamieltä

      Sullahan oli sitte mukava päivä. Olet ihan oikeassa tuosta onnellisuudesta. Nuo pienet asiat, mitä mainitsit, ovat juuri niitä asioita, mistä minäkin kerään onneni. On ihanaa pukeutua kylmään ja mennä ulos. Käydä lenkillä. Nähdä kaikkea ympärillä olevia asioita eri vuodenaikoina. Tulla kotiin lämpimään. Levätä. Olla yleensäkin terve.

      • jatuntea

        Hyvin pienet asiat tekevät ihmisen onnelliseksi kun osaa oikein katsoa.


    • RomanttinenIhana
    • hymyjälisää

      Niin teki

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      58
      1646
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      365
      1162
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      136
      938
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      14
      764
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      622
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      598
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      558
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      45
      529
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      475
    Aihe