antakaapa linkkiä lähinnä luonnonnähtävyyksiin tai ihmisen rakennelmiiin
pohjoisruotsin nähtävyyden uumajasta ylöspäin
3
529
Vastaukset
- ehkäjuurisinne
Nostan. Kaipaan vinkkejä.
- Siinähänsitä
Storforsen
https://goo.gl/maps/nJpbNCF6T1D2
Bodenin linnoitus
https://fi.wikipedia.org/wiki/Bodenin_linnoitus - erämaata
Ruotsin joet, jotka laskevat Pohjanlahteen ovat komeita. Oikeita isoja jokia, paljon koskia, kalallekin pääsee ainakin jossain.
Lycksele, eläinpuisto siellä.
Arvidsajaur, Ruotsin Lapin "pääkaupunki".
Arjeplog, todella kauniilla paikalla. Hieno Hopeamuseo siellä.
Tärnaby ja Hemavan. Laskettelukeskuksia, mutta komeita kesälläkin. Paljon kalastsumahdollisuuksia.
Harsprånget voimalaitoksen alapuolinen kuiva jokikanjoni, vaikuttava näky
Voimalaitoksia ja voimalaitosmuseoita useissa joissa, suuria patoja
Aivan pohjoisessa Torneträsk-järven alue hienoa. Retkeilykeskuksia; Abisko, Björkliden, jossa mm. gofkenttä tuntureilla, jos sellainen innostaa. Hyviä mökkejä siellä. Noista paikoista pääsee Kungsleden vaellusreiteille. Lähempänä Norjaa Riksgränsen, mutta se on pelkkä pakolaiskeskus nykyisin, ei voi suositella enää.
Kiirunasta sivutie Nikkaluoktan kylään, josta vaelletaan mm. Kebnekaiselle, eikä ole pitkäkään matka. Myös helikopterikuljetuksia sinne on.
Kiirunakin tavallaan komea. Vieressä Jukkasjärvi, jossa talvisin lumihotelli, kesäsin tavallista tarjontaa.
Jällivaarassa Dundret hiihtokeskus, komeat maisemat kesälläkin.
Komeita erämaaseutuja on tuolla. Ensikertalaisen kyllä saattaa yllättää se, että sitä korpea ja erämaata on niin paljon ja välimatkat on pitkiä.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Harsprånget
http://vaell.us/abisko
http://bjorkliden.com/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku665555Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti932882- 2742581
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362439Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä212140Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2611734Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai571313Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v131193- 881155
- 901136